şükela:  tümü | bugün
 • genelde geçici dövme yapımında kullanıldığına şahit olduğum ancak kıça kına yakmak fiilinin gerçekleşmesinde de kullanılası kına modeli...ancak acar esnafımı düşününce hindistan'dan geldiğinden şüphe etmekteyim nedense...

  bilinen kına ile arasındaki farklar için lütfen (bkz: hint kınasıyla normal kına arasındaki farklar)...
 • saçınıza uygulamadan önce bi kez düşünün sonra dönün bi daha düşünün. zira saçınız o kınayı atana kadar rengini değiştiremeyeceksiniz. bilinen kına renkleri*** dışında bir renge tabi...
 • alerji yapma olasılığı yüksek olan kına.
 • saça yakıldığında saçınızın avuç avuç sizi terk ettiğini müşahede edebileceğiniz normal kınadaki gibi saçı besleme emareleri göstermeyen zararlı şey. ha diyeceksiniz ki biz hint kınasını münasip yerlerimize dövme olarak kullanmak istiyoruz. hemen tarifini vereyim. hint kınası bir miktar oksijenli su ile karıştırılıp içinde bir ölçü kına taşı eritilir ince uçlu (misal kürdan) bir alet yardımıyla hayal gücünüzün engin derinliklerinden gelen figürler ilgili yerlere nakşedilir. kuruduktan sonra yıkanıp servis edilir. afiyet olsun.
 • saça yakıldığında saç ile beraber havlu, yastık, nevresim gibi bilumum kullanılan eşyalara belli bi süre siyah ile mor arası bir renk veren kına cinsi.saçınız kınayı atabilir ama diğer eşyalardaki renkler için ne yazık ki çözüm yok.
 • saç telini kapladığından hava almasını engeller. bu yüzden dökülme oranı kimyasal boyalara oranla daha fazla olabilir. saçınızdan inatla çıkmaması, üstüne boya tutmaması nedeniyle yanına yaklaşılmaması gereken kına çeşididir. herşeye rağmen bi'tüyo; toz halindeyken çayın demiyle sulandırılırsa daha parlak bir renk elde edilecektir.
 • nispeten kolay bulunur.
 • şayet hindistanda milletin saçına başına sürdüğü kınaysa bu, hiç de saç döküyor gibi bir hali yok. zira (nüfusu düşününce) binlerce kişinin saçında, kaşlarında, sakal/bıyıklarında kına gördük, hepsi de güpgürdü.

  eğer bizim "hint kınası" dediğimiz şey "hintlilerin kendilerine yaptıkları kına" değilse oturur hint kınasının ne kadar hint olduğunu düşünürüm tabii.
 • hint kınası tatbik edilmiş saça boya tutmayacağı söylentisi var, ama yalan. tam olarak 6. sınıftan beri her yıl birkaç kere saçına kına yakmış bir insanım. her seferinde kızıl yapıyordum, en son olarak siyah yapmıştım, ve saçım hala kınalıyken sarıya boyadım, tuttu (numara, marka vs. hatırlamıyorum, sadece rengini açmak için kullanmıştım..) akabinde çilek kırmızısı yaptım, o da tuttu gayet güzel. sonra sıkılıp koyu kestaneye geri döndüm, o da tuttu. belki de tutması veya tutmaması saç tipiyle alakalı bilmiyorum tabi, ama bütün suç kınaya ait değil, kınalı saç da boyanabiliyor yani.
 • geçici dövme olarak kullanılır. yayıldığı için ister istemez şekil daha kalın bir hal alıyor. her ne kadar 10-15 gün kalıyor olsa da insan estetik bir şey olmasını istiyor. bu yüzden yaptırılan yere dikkat etmekte fayda var. zira bazı yerler uygulamayı çöp şişle yaparken bazı yerler şeklin yeterince ince olması için tığ kullanıyor.