şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'nin tekstil balonu gibi bir de yazılımcılık balonuna binmemiş olmasına üzülmek değil sevinmek gerektiğini gösterir.
    tekstilde çin'in şamarını yediğimiz gibi olası bir yazılımcılık furyası da hindistan'dan sağlam şamar yiyecekti demektir.
    demek neymiş önce ülke kendisine bakacak, ben hangi alana odaklanırsam kimse bana rakip çıkamaz diye tartacakmış. yoksa elalem sokağa işeyen adamları meslek sahibi yaparken bizim işadamları sapır sapır dökülür.**
  • kesinlikle var böyle bir şey. benzer bir başlığı ben açacaktım ama aramaya inandım* ve buldum!

örneğin bilgisayar mühendisliği**'nin aktif konularından olan logic design* konusunu youtube'da arayalım

çıkan sonuçlarının alayının hindistan aksanıyla (veya mısır) zar zor ingilizce konuşanlardan oluştuğunu göreceğiz. link 1 link 2 link 3 link 4 link5

neredeyse her bilgisayar mühendisliği** derslerinde aynı durumla karşılaşıyoruz.

tabii ki çalışkanlık güzel şey, kendilerine de bu konuda minnettarız. fakat bu korelasyon'un sebebi nedir merak etmiyor değilim. native amerikan'ların veya ingiliz'lerin genelde kendi buldukları bu tarz bilimlerde çok daha az kaynakları olması şaşırtıcı.

edit: şurada da aynı soru sorulmuş ve cevabı verilmiş. özetlemek gerekirse aileler genelde çocuklarının "mühendis veya doktor" olmalarını istiyorlarmış. diğer mühendislik dallarında da hintlilerin bu kadar büyük bir yoğunluğu var mı, eğer yoksa neden özellikle bilgisayar mühendisliği'nde sayıları pik yapıyor?

son edit: aşağıda bir arkadaş hintlilerin "zar zor" ingilizce konuştuğunu söylediğim için bana laf çakmış. ben yolladığım linklerde düzgün bir ingilizce göremiyorum açıkçası. "book reference"ı "bohh refraaans" diye telaffuz eden adamın ingilizce'si gayet de kötüdür bana göre. hele ingilizce ders anlatma iddiasında biriysen.
  • altyapısını sağlam bir matematik temeli oluşturur.
  • her şeyden o kadar çok etkilenmeyin bence, yani bu konumları başarılı oldukları anlamına gelmiyor, evet çok aktifler ancak nitelikleri ne durumda ona bakmak lazım. çok büyük bölümü çer çöptür, evet çok üst düzeye çıkanları da var, sonuçta 1.5 milyar kişiler birilerinin çok üste çıkması normal, ancak ortalama nedir derseniz bence türkiye'deki yazılımcıların altındadır.
  • hindistan'ı dünyadan ayır misal mars'a gönder ve hint toplumuna de ki kardeş bana bi 100gr bilişim lazım.

adam sana oracıkta hem pc yi hem telefonu hem tableti tüm komponentleri de kendisi üretecek şekilde toplar, artık ne yazılımıysa kodlamasını da gayet kullanıcı odaklı halleder üzerine network hizmetlerini kurar sana kullanıcı adın ve parolanı teslim eder üzerine de bunların tamamını kişi başı ayda sadece 30 usd maaşla yapar. valla bak.

donanım ya da yazılım. adresin ağırlıkla delhi kardeş
  • valla bilmiyorum konumlarını ve neden ama hintliler, mısırlılar falan genel anlamda bilgisayarla ilgili konularda korkunç aktifler (son zamanlarda polonyalı artışı da görmüyor değilim). bizde ise sadece azıcık bir kıpırdanma var. *
  • kafalari calisiyor brader. abd'de kac hintli tanidiysam hepsi zehir gibi
  • - eski somurge olmaktan gelen ingilizce altyapi
    - cin'den bile daha ucuz olan isgucu sebebiyle it sektorunde ciddi istihdam olmasi.
    - uzmanlasma, ve zamanla olusan deneyim.
    - tum geri kalmis ulkelerdeki gibi sosyal bilimlerin tukaka edilip muhendislik gibi dallarin daha makbul olmasi ve dolayisiyla bunlarin gorunurlugunun daha fazla olmasi.
    - bir de yine eskiye dayanan guclu bir matematik ekolu (bunun sebebi nedir ben de bilmiyorum)
  • (bkz: hintli)

(bkz: hint)