şükela:  tümü | bugün
 • trigonometrik fonksiyonlara benzerler, fakat çember yerine hiperbole dayanılarak tanımlanmış fonksiyonları belirten matematik terimidir.

  hiperbolik fonksiyonlar, hiperbolik eukleides'çi olmayan geometride kullanılan sinüs ve kosinüs formüllerine benzeyen formüllerde kullanılırlar. tanımları, üstel fonksiyonların terimleriyle yapılır.

  denklikler için bkz.
 • şimdi eski dersimin bir kitabını incelerken rastgeldim de hakkında ilk defa görenler için bir şeyler karalayayım dedim. ilk entry'deki gibi trigonometrik fonksiyonlara benzerler. fakat en basitinden sinh(x) ve cosh(x) normal sin(x) ve cos(x) gibi tepki vermezler.
  cosh(x)'in türevi sinh(x)'tir, sinh(x)'in türevi cosh(x)'tir. en azından bunu bilin de eksi meksi karıştırmayın * sonra matematik ile ilgili bir bölümde okuyorsanız rezil olmayın bir arkadaş gibi * * tanh(x) ve coth(x)'te de böyle ufak işaret değişiklikleri var. tavsiyem birkaç temel eşitsizliklere bakıp, formülize hallerini öğrenip, türevi kendiniz almanız. ezberle ezberle nereye kadar..

  liseden yeni mezun olup üniversitede derslere gitmeyip, sınavda ise h'yi bağımsız değişken sanan andaval kardeşlerime selam olsun, yalnız değilsiniz. biz de geçtik o yollardan hahah:

  sinh(x) = 1/2(e^(x) - e^(-x))
  cosh(x) = 1/2(e^(x) + e^(-x))
 • x= sh x= 1/2 (e×-e~×) sinüs hiperb. olur. x= ch x= 1/2 (e×+e~×) konis hiperb. ve x= th x= e×-e~×/e×+e~× = sh x/ch x tanjant değeri olur.
  cosech x =1/sh x , sech x=1/ch x , cotgh x=1/th x

  x= sh y , y x'in sin.hiperbolik fonks. tersi olursa da y=arg sh x ters hiperbolik fonks.
  sh x +sh y= 2 sh x+y/2 ch x-y/2 , sh x - sh y= 2sh x-y/2 ch x+y/2 , ch x + ch y = 2ch x+y/2 ch x-y/2 , ch x - ch y= 2sh x+y/2 sh x-y/2 özdeşlik