şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gebeliğin erken dönemelerinde sıklıkla 6. haftadan sonra bulantıya sıklıkla rastlanır.bu bulantılar kusmayla, iştahsızlıkla ve belirli kokulara hassasiyetle beraber olabilir.bu bulantı ve kusmalar sıklıkla sabah saatlerinde olduğu için morning sickness* olarak adlandırılır. gebedeki bulantı ve kusmanın gün boyu sürmesi, ayaktan tedaviye yanıt vermemesi, günlük faaliyetlerini engellemesi,genel durumunu bozması ya da kilo kaybına yol açması durumunda ise hyperemesis gravidarum söz konusu olur.ileri inceleme ve tedavi gerektiren bir durumdur. gebelikte bulantı ve kusmaya sık rastlanırken bu denli normaldışı seyir gösterenlere tüm gebeliklerin ancak binde 4ünde rastlanır. genellikle genç yaşta ilk gebeliğini yaşayanlarda, şimanlarda, çoğul gebeliği olanlarda ve sosyokültürel düzeyi yüksek olanlarda nispeten daha sıktır. gebeliğe bağlı olarak ortaya çıkan fizyolojik estradiol ve hcg hormonlarının artışının normalden fazla olması ya da seviyelerin normal sınırlar içerisinde olmasına karşın bireysel duyarlılığın yüksek olması bulantılara ve kokulardan tiksinmelere neden olmaktadır. belirtildiği gibi mol gebelikte ve ayrıca çoğul gebelikte bu hormon düzeyleri yüksek olur.
  mol ya da başka bir patoloji olmaksızın hyperemesis gravidarum görülen gebelerin gebeliklerinin daha sağlıklı geçtiği , düşük yapma oranlarının azaldığı sık görülen ancak bilimsel olarak nedeni aydınlatılamayan bir durumdur. ancak hyperemrzis gelişen ve yetersiz tedavi gören veya tedaviye yanıt alınamayan anne adaylarında bu durum tersine dönebilir. kilo kaybı ,elektrolit dengesizlikleri ,besin ve vitaminlerin yetersiz alınması durumunda bebekte gelişme geriliği görülebilir. annede açlık süresi arttıkça idrarda başta aseton olmak üzere keton maddeleri artış gösterir ve bu maddelerin çokluğu hastalığın derecesi ile doğru orantılıdır. alınacak ilk önlemler güne kraker, bisküvi gibi katı gıdalarla başlamaktır. öğün sayısı 3ten 5-6ya çıkarılıp az az yenmeli sıvılar öğünlerde değil, öğün aralarında alınmalıdır. bunlara rağmen bulantılar günlük hayatı etkilemeye devam ederse doktora başvurulmalıdır.
  bu gebeler sık sık hastaneye yatırılarak damardan beslenmek zorunda kalabilirler.bulgular genelikle gebeliğin ilerlemesi ile hafifler ve sıklıkla 14. haftada biter
 • gebelik sırasında görülen aşırı bulantı, kusma. sadece sabah olan daha hafif bir formu olan morning sickness gibi ilk 3 aylık periyodda olur ve genellikle gebeliğin 4. ayından itibaren geçer. morning sickness %60-80 gibi oranlarda görülürken hiperemezise oldukça ender rastlanır. 1000 kadında 1 veya 3ünde görülür. kusma sayısı günde 12ye kadar çıkabilir.
  bhcg hormonu (gebelik hormonu) yükselmesine bağlı olduğuna inanılmaktadır. özellikle çoğul gebeliklerde daha sık karşımıza çıkar. gebelikte salınan hormonlar sindirim sisteminin hareketlerini yavaşlatır. rahim büyüdükçe mideyi iter, hormonların ve basıncın etkisi ile yemek borusunun alt ucundaki sifinkter gevşer ve midedeki yemekler yemek borusuna geri kaçabilir. bu da mide ekşimesine neden olur.
  hiperemezis gravidarumda gebenin beslenmesini bozacak düzeyde, kilo kaybına sebep olacak şiddette bulantı, kusma vardır.
 • gebelikte tedavi gerektiren şiddetli bulantı kusma durumudur. bulantı ve kusmayı önleyici ilaç tedavilerine rağmen kusmalar devam ediyor ve hasta hiç beslenemiyorsa, hastaneye yatırılıp serum ve vitamin takviyesi uygulanması gerekebilir.
 • tedavisinde zorunluluk halinde metpamid kullanılan hastalık.
 • hayattan bezdiren, herşeyden soğutan hastalıkımsı. hatsalık değil tam olarak, ama tamamen normal bir durum da değil. bulantısı olanı ayrı, hamile bırakanı ayrı bezdirir hayattan.
 • 1 ayda 8 kilo verdirendir.

  hamileliğin çilesidir. kendinizi asla hamileyim diye düşünemezsiniz. sürekli hastayım dersiniz. o da mecaliniz kalırsa..

  kusmalarınız kanamalara neden olur..halsizlikten sadece uyursunuz. hiç bir şey yemeden sadece uyur..serumlardan kollarınız ve bacaklarınız şişer..

  ama siz düşünürsünüz ki;
  "bebeğim için değer..."

  9 ay boyunca milletin canı şunu-bunu isterken siz bana hiç bir şey getirmeyin dersiniz...öyle ki insanların normal ten kokusu bile size mide bulantısı yapar..en sevdiğiniz kişinin bile...

  ama bilirsiniz ki;
  bu da geçecek....

  ve hamilelik sürecinde kilo kaybınız 12 kiloyu bulur..

  bebeğiniz sağlıklı sağlıklı kucağınızdadır ve siz incecik bir annesinizdir..
  doğum sonrası kilosu diye bir derdiniz yoktur..
 • bünyede vuku bulduğunda son çare olan zofranhayatı biraz daha yaşanabilir kılar..
 • o kadar mızmız ve canı tatlı biriyim ki bu hastalık bende olmasa zaten kendimden şüpheye düşerdim. hayattan soğudum yaşama enerjimi sömürdü herkesten her şeyden tiksiniyorum. her yer kokuyor. şu an ana rahminde olması gereken benim aslında
 • 20. haftadan sonra b-hcg'nin düşmesiyle bu da geriler.

  adının karışık olması bakmayın, türkçesi gebelikte aşırı kusma.

  bu hastalarda metabolik alkaloz ve ketozis ve mallory weis gelişebilir.
 • etkin ve güvenilir ilk basamak tedavisi b6 vitamini + doksilamindir. ama türkiye şartlarında acil servise düşerse bu hasta, metpamidi afiyetle yer oturur.