şükela:  tümü | bugün
 • evlilikte eş seçimi yapılırken kendinden daha varlıklı, sınıfça daha yukarıda, daha iyi bir statüde olan birini seçmek.
  tam tersi durum için (bkz: hipogami). yani eşlerden biri için evlilik hipergami iken diğeri için hipogami olur.
 • doğada bütün türler arasında olan ve erkek dişi uyumunu sağlayan mekanizmaya verilen isimdir. bu sayede cinsel seçilimde tür içi farklılıklar oluşur. izolasyon yeteri kadar sağlanırsa türler arasında ırklaşma meydana gelir.
 • her şeyin genlerde başlayıp genlerde bittiğini bildiği noktada, eğilimden daha çok bilinçli bir arzuya dönüşür.

  buradaki en büyük handikap, genlerin ne kadar kararlı bir şekilde bir sonraki nesile aktarılıyor olursa olsun, kendi içinde, çok eskilere dayanan ve belki de nesiller boyu pasif kalan olumsuzkabul edilebilecek faktörlerin bilgimiz dışında kalması ile ve bu faktörlerin kendi neslimizde açığa çıkma olasılığının kağıt üzerine sıfıra çok yakın olma nedeni ile gözden kaçırılıp, o faktörlerin aktive olması durumunda da mantara basabilecek olmamız.

  bu noktada, türlü hesap kitaplarla, kendine iyi uyacağını düşündüğün genlere sahip biri ile evliliğinden yapacağın üreme, hayal kırıklığına uğratabilir.

  tam tersi durumlar da olabilir. bu noktada, bilinçli genetik eşleşme sağlamak, el yordamı ile yapılacak hiçbir hesaplamayla mümkün değildir.

  içgüdüler, bu işi bizim yerimize çok daha iyi yapmakta.
 • bunun bir de tam tersi hipogami şekli mevcuttur.
 • güvendiğim ve çok sevdiğim ve kendine sözde feministim diyen birinden bile "ben bir çocuğum, öyle kalmak istiyorum ama erkekte bunu istemem/aramam, şunu bunu isterim" gibi bir cümle duyduktan sonra kafamda perçinleşmiş tanımdır. kadınlar kendini kandırmasın diyeceğim fakat solipsist zihinleri yüzünden kandırmaya devam edecekler. özet olarak, bayanlar(en azından çoğunuz) güce tapıyorsunuz. sizi kişiler değil, tavırlar ve durum etkiliyor. tavır ve durum değiştiğinde siz de değişiyorsunuz. kesin ve net.

  yıllar boyu red pill öğretilerini çürütmeye çalıştım. fark etmeden yararlandım da ve sonunda hep aynı batağa saplandım. ve genelde bu davranışı test ederken o kişiden üzülerek, acı içinde vazgeçtim. inanılmaz bir şey, dark triad'ı bıraktığım anda hep aynı şey oldu. yani o kadın, geçmiş toplumların ona öğrettiği kolay vazgeçme, çarpık tümevarım yönetimi ile geride bırakma tavrını seçti. güçlü erkek duruşunu yeniden sağladığımda ise bana tekrar bağlandılar.

  inatla da bu tavrı bırakmayı seçtim, yahu ben bunu istemiyorum ki. böyle onlarca kadın var zaten. karşımdaki neden düşerken, zayıf anımda yanımda olmuyor? sanki onca yaşanan şeyi komşu yaşıyormuş gibi, bir anda yok oluyorlar. ne yaşadığınızın hiç bir önemi olmuyor.

  üstte bahsettiğim birinde daha yakalar gibi oldum ama olmadı. o pek farkında bile değil, kendince sebepleri var. oysa bilmiyor ki bir çoğuna inanmasını sağlatan bile bendim. söylemeyi çok istedim, "öyle olma, fark et" ima ettim ama malesef... olamayacağını anladığım anda da beta konuma soktum kendimi. yani açıklama yaptım, özür diledim, onu validasyonuna yanıt verdim. kendi fark etmese de gerçek yüzüyle tanışarak bitsin istedim. yoksa eminim, net olarak terk etsem, sert konuşsam, hiçbirini kabullenmeyecek, o ilişki sünecek ve sürdürülebilir olacak. yalan bir sevginin içinde sürüklenip duracağız.

  her defasında manipülasyonu değil, gerçek sevgiye inanmayı çok istiyorum ve hep hayal kırıklığına uğruyorum. yine de vazgeçemeyeceğim. malesef bir kadının gerçek yüzünü görmek, onunla tanışmak çok zor, ya bunu göze alacaksınız ya da hipergamiye inanarak, herşeyi kabulleneceksiniz.

  haklı olmayı sevmiyorum... evet belki de istisnayı arıyorum.
 • bir dakika yahu!

  ilk entrydeki tanıma göre, bizim toplumda kadın yapsa normal görülen, ama erkek yapsa "jigolo" damgası yediği eş seçim tarzıdır.

  gerçi kızların da arada or.spu damgası yediği olmuyor değil ya.
 • hipergami çok boyutlu bir fonksiyon.

  3 boyutlu bir matriks.
  bu matriksin satırlarında kadının ilişkiden ne beklediği, sütunlarda kendisini ne seviyede gördüğü, üstünde de ne beklediği var.

  bu kolumlara göre gidip geliyor kadınlar.
  ama z ekseni hep sütundan yüksek değerde...

  kadın erkeği elde edemese bile seks karşılığı tatmin elde etme konusunda sıkıntı yaşamıyor. hatta değerli gördüğü erkek konusunda başka kadınlarla rekabete girmek takibi olmayan bir erkekten daha cazip...

  hipergami ile bahsedilen bir mevzu da kadınlarla nasıl konuşulacağını bilmek denmiş. kadınlar ile konuşmak için kadının iç dünyasını ve dış dünyasını anlamak gerekiyor. kadın sizin ne mal olduğunuzu kendisi hakkında hiç bir fikriniz olmadığı 3 saniye kuralından mihenk alarak anladığından ilk üç saniye son derece basit ve kararlı bir şekilde konuşmanız lazım. ama hepsinin fonksiyonu kadına istediğinizi direk söyleyebilmek. bu ama yavaş ama erken. biraz sizin piyasa değerinize biraz onun piyasa değerine ve biraz da onun nasıl bir enstrünab olduğuna bakar. kimisi romantik demiseksüel takılıp bir lir gibiyken diğeri bir bateri gibi bam bam bam istiyor. ama en romantik gerçek dışı olan bile bir noktadan sonra (yani hava alanına girerken bir sürü kontrolden geçersiniz ya) uçağı kaldırmanızı istiyor.
 • prefrontal korteksine yatırım yapan insanların daha ilkel olan limbik sistemin etkisinde daha az kalmalarından ötürü sağlam karakterli kadınlarda eser miktarda olduğunu düşündüğümdür.
 • zıttı olan hipogamiyle birlikte, ilk defa, 19. yüzyıl'da hindistan'da çevirisi yapılan hindu yasası kitaplarında rastlanan ve kişinin, daha yüksek bir sosyal sınıfa mensup birileriyle evlenmesi pratiğine karşılık gelen terim. her ne kadar bu pratik, feodal avrupa'da, çin'de, osmanlı'da ve diğer çeşitli imparatorluklarda da görülmüş olsa da, kaynağın hindistan olması, kast sistemi dolayısıyla şaşırtıcı değil.

  genel insanlık durumunu açıklamaya gerek yok; zaten yazılması gerekenler yazılmış. ancak şu var: kadın, ataerkil toplumda dezavantajlı konumuna göre kısıtlanmış kazanma yetisinden dolayı daha fazla kazanan (toplayan, avlayan) erkeği tercihe zorlanır. cinsiyet eşitliğinin bir kavram olarak tartışılmadığı, fakat bir durum olarak yaşandığı toplumlarda, kadınlar da seçenekler konusunda özgürleşirler. yani toplumun cinsiyet eşitliği konusunda yaşayacağı olumlu ya da olumsuz paradigma kayması, kadına da yansır. eğer örneklem hint toplumuna yakın bir toplumsa, bu toplumun kadını hipergamiye yatkın olacaktır.