şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aşırı yazı yazma dürtüsü.
 • muzdarip olan birinin sözlüğe üye olması halinde sözlüğe epey dokunabilecek hastalık.
 • yazma çılgınlığıdır.

  kişi kağıt bulamadığı zaman tuvalet kağıdına, koluna, bacağına filan da yazabilir.
 • çılgınca yazma arzusu duyma ve günlük yaşamını derinden etkileyecek şekilde bunu davranış düzeyinde sürdürme çabası. beynin temporal loblarındaki bir değişimden kaynaklandığına dair bazı çalışmalar mevcuttur. temporal lob epilepsisi tanısı almış kimi hastalarda birtakım ortak kişilik özelliklerinin ve davranış paternlerinin saptanması nedeniyle dostoyevski' nin bu özelliklerin tümüne yakınına sahip olmasından yola çıkılarak, söz konusu duruma dostoyevski sendromu da denilmektedir.
 • marquis de sade'nin quills filminde yaptığıdır. kağıt bulamayınca kanıyla kıyafetlerine, onu da bulamayınca afedersin kakasıyla duvarlara yazmaktadır.
 • incognito isimli kitapta da tanımı yapılan, hatta peygamberlerden bazılarının sahip olduğu düşünülen hastalık.
 • götünden hastalık uyduran insanlık tarihinin tanımladığı durumdur.

  '' bu tanımlama ne işime yarıyor ? '' sorusunu sormadığımız için , haftada üç kez ishal olan adamla dört kez ishal olan adama farklı ilaç yazılıyor. peki , neanderthal'imizden neden bu kadar korkuyoruz, bunu da bir düşünelim.

  edit : tedavisine baktım da , niye tedavi etmeliyiz meselesini açıklamadan , kafanın üzerinden mıknatıs geçirmek ve beyin ameliyatı diyorlar. mıknatıs konusunu da pek küçümsememek lazım (bkz: mesmer) ancak , psikoloji bilimi biraz deli dumrul gibi çalışıyormuş gibime geliyor. deli dumrul'da der ya hani : '' bugün ben bir köprü kurdum, ama altında deniz yok, su yok. yarın başka arkadaşlar çıkar, çay ırmak geçirirler altından, böyle kalkınır vatan '' .

  rica ediyorum, '' neden bilmemiz gerekiyor? '' sorusunu sormadan öğrenmeyelim.
 • geschwind sendromu yaşayan bireylerde rastlanması daha mümkün hale gelen durum.
 • bilimdeki ismiyle geschwind sendromu , beyindeki temporal lob da oluşan epilepsi haliyle ortaya çıkar. bu epileptik nöbetler esnasında bilişsel fonksiyonlarda farklılaşma olur; hipergrafi (aşırı yazı yazma), aniden ortaya çıkan ve aşırıya kaçan dinsel düşünceler veya işitsel sanrılar gibi anormal bulgular görülür. (geschwind & waxman, 1975.

  bu hastalıktan müzdarip bir kişi yazmak için kitapları, duvarları ve hatta mobilyaları bile kullanabilir. kalem ve kağıdı yoksa şayet vücudunu yaralayarak kendi kanı ile ve hatta buna cesaret edemiyorsa dışkısı ile yazmaya başlar. rus yazar dostoyevski hipergrafinin tüm belirtilerini taşıdığından norman geschwind bu sendroma dostoyevski sendromu demiştir.

  bu sendroma yakalanmış en ünlü sanatçı, hollandalı ressam vincent van gogh ’dur. kardeşi theo ’ya en kısası 6-7 sayfa uzunluğunda 200’e yakın mektup yazmıştır. 1872 ile 1890 yılları arasında kaleme aldığı toplam mektup sayısı ise 902’dir. gogh, theo dışında kendisi gibi ressam olan paul gauguin ve emile bernard ‘e de mektuplar yazmıştır.

  özellikle şubat 1888’de güney fransa ’daki arles ’e taşındıktan sonra kardeşine yazdığı mektupların sayısı oldukça artmıştır. mektuplarında da yazmaya olan karşı konulmaz hevesini kardeşine sürekli açıklamaktadır. hayatının son dönemlerini intihar düşüncesi ile geçiren gogh, eylül 1889’da theo’ya duygularını şu şekilde aktarmıştır:

  ’’krizden önce acıdan ziyade korku hissediyorum…tıpkı intihar etmeyi düşünen ve suyu soğuk bulup tekrar kıyıya çıkmak isteyen biri gibi tüm gücümle iyileşmeye çalışıyorum.”

  discovery , tales of death serisinde yayınladığı van gogh belgeselinde, ressamın kardeşi ile olan mektuplaşmalarına da yer vermiştir.

  amerikalı yazar arthur crew ınman 17 milyon kelimelik günlüğü ile bu sendromu taşıdığı düşünülen yazarlardan. günlük, daha sonrasında daniel aaron tarafından düzenlenerek ‘’the ınman diary ’’ ismiyle amerika’da piyasaya sunulmuştur. ayrıca alice in wonderland ’ın yazarı lewis caroll ’un da eskizlerinden yola çıkılarak aşırı yazı yazma hastalığından müzdarip olduğu söyleniyor.

  54 yaşındaki nörolog ve yazar alice flaherty bir dönem abd basın ve medyasına konu olmuş hipergrafi hastalarından bir diğeri. ilgi duyanlar, yazar hakkında yazılmış ‘’quirky minds: hypergraphia: a river of words’’ adlı makaleyi okuyabilirler. david sylvian’ın 2014 yılında çıkardığıhypergraphia: the writings of david sylvian kitabı da sendrom hakkında yazılmış önemli otobiyografik eserlerden biri.

  konuyla alakalı filmlerden ise en bilineni 2000 yapım quills ’tir. başrollerini kate winslet vegeoffrey rush ’ın paylaştığı filmde marquis de sade ’yi canlandıran rush , kağıt bulamayınca kanıyla kıyafetlerine, sonrasında ise dışkısı ile duvarlara yazı yazmaktadır.

  ‘’yazmasam deli olacaktım.’’ sait faik abasıyanık

  “yazmamış olsaydım, sağaltılamaz bir alkol bağımlısı olurdum.” marguerite duras

  “eğer yazmamış olsaydım, katil olabilirdim.” emil michel cioran

  ‘’yazmak için yaşadım, yaşamak için yazdım.’’ samuel johnson