şükela:  tümü | bugün
  • aşırı yazı yazma dürtüsü.
  • muzdarip olan birinin sözlüğe üye olması halinde sözlüğe epey dokunabilecek hastalık.
  • yazma çılgınlığıdır.

kişi kağıt bulamadığı zaman tuvalet kağıdına, koluna, bacağına filan da yazabilir.
  • çılgınca yazma arzusu duyma ve günlük yaşamını derinden etkileyecek şekilde bunu davranış düzeyinde sürdürme çabası. beynin temporal loblarındaki bir değişimden kaynaklandığına dair bazı çalışmalar mevcuttur. temporal lob epilepsisi tanısı almış kimi hastalarda birtakım ortak kişilik özelliklerinin ve davranış paternlerinin saptanması nedeniyle dostoyevski' nin bu özelliklerin tümüne yakınına sahip olmasından yola çıkılarak, söz konusu duruma dostoyevski sendromu da denilmektedir.
  • marquis de sade'nin quills filminde yaptığıdır. kağıt bulamayınca kanıyla kıyafetlerine, onu da bulamayınca afedersin kakasıyla duvarlara yazmaktadır.
  • incognito isimli kitapta da tanımı yapılan, hatta peygamberlerden bazılarının sahip olduğu düşünülen hastalık.
  • götünden hastalık uyduran insanlık tarihinin tanımladığı durumdur.

'' bu tanımlama ne işime yarıyor ? '' sorusunu sormadığımız için , haftada üç kez ishal olan adamla dört kez ishal olan adama farklı ilaç yazılıyor. peki , neanderthal'imizden neden bu kadar korkuyoruz, bunu da bir düşünelim.

edit : tedavisine baktım da , niye tedavi etmeliyiz meselesini açıklamadan , kafanın üzerinden mıknatıs geçirmek ve beyin ameliyatı diyorlar. mıknatıs konusunu da pek küçümsememek lazım (bkz: mesmer) ancak , psikoloji bilimi biraz deli dumrul gibi çalışıyormuş gibime geliyor. deli dumrul'da der ya hani : '' bugün ben bir köprü kurdum, ama altında deniz yok, su yok. yarın başka arkadaşlar çıkar, çay ırmak geçirirler altından, böyle kalkınır vatan '' .

rica ediyorum, '' neden bilmemiz gerekiyor? '' sorusunu sormadan öğrenmeyelim.
  • geschwind sendromu yaşayan bireylerde rastlanması daha mümkün hale gelen durum.
  • bilimdeki ismiyle geschwind sendromu, beyindeki temporal lobda oluşan epilepsi haliyle ortaya çıkar. bu epileptik nöbetler esnasında bilişsel fonksiyonlarda farklılaşma olur; hipergrafi (aşırı yazı yazma), aniden ortaya çıkan ve aşırıya kaçan dinsel düşünceler veya işitsel sanrılar gibi anormal bulgular görülür. (geschwind & waxman, 1975.

bu hastalıktan müzdarip bir kişi yazmak için kitapları, duvarları ve hatta mobilyaları bile kullanabilir. kalem ve kağıdı yoksa şayet vücudunu yaralayarak kendi kanı ile ve hatta buna cesaret edemiyorsa dışkısı ile yazmaya başlar. rus yazar dostoyevski hipergrafinin tüm belirtilerini taşıdığından norman geschwind bu sendroma dostoyevski sendromu demiştir.