*

şükela:  tümü | bugün
 • vucudun el, ayak, koltukalti, yuz gibi belirli bolumlerinde gorulen, normal disi yogunluktaki asiri terleme (excessive sweating) hastaliginin tibbi adi. hastaligin kesin bir tedavisi olmamakla birlikte, perspirex, odoban gibi losyonlarla gecici (ama etkili) cozum saglanmaktadir. ayrica bu bolgelerdeki terleme fonksiyonlarini kontrol eden sinirin sinyal iletiminin cerrahi mudahale ile durdurulmasi (bkz: ets), asiri terleyen bolgelere duzenli olarak elektrik akimi uygulanmasi, botox siringa edilmesi gibi baska yontemler de bulunmakla birlikte her birinin kendine ozgu handikaplari vardir. hala en etkili metod losyon kullanimidir. (maalesef soz konusu ilaclar turkiye’de satilmamaktadir.)
 • anti anhidros
 • bazı özel sağlık kuruluşlarında da satılmasına rağmen, internet üzerinden * * çok daha ucuza satın alınabilecek maxim adlı ilaç hastalığın tedavisinde çok etkilidir.

  http://www.coradhealthcare.com/
  http://www.coradhealthcare.com/item/maxim
  http://www.coradhealthcare.com/item/maxim_maxim
 • bazi kisilerde acili bir seyler yedikten sonra, bas ve boyun bolgesinde inanilmaz bir terleme seklinde gorulen vucut tepkisi.
 • ditropan (diutropan olarak da bilinir) isimli, etken maddesi oxybutinin olan ilaç da terlemeyi azaltıcı yan etkisi ile bu hastalıktan muzdarip olanlar için oral çözüm olabilmektedir. ihityaca göre günde 1-2 defa alınan tüm (5mg) ya da yarım tabletler ile normal insanların terleme seviyesine rahatlıkla inilebilmektedir. ilaç, etkisini alındığı anda göstermeye başlar. türkiye'de satılmamaktadır ancak net'ten rahatlıkla satın alınır. çok fazla alındığı taktirde ağız kuruluğu, baş dönmesi ve kalp çarpıntısına neden olabilir, her şey tadında güzeldir.

  (edit: msc'nin verdiği bilgiye göre aynı ilaç türkiye'de üropan adıyla satılmaktadır. tarafımdan denenmiş ve onaylanmıştır.)
 • sempatik sinir sisteminin aşırı çalışmasıyla ortaya çıkan aşırı terleme durumu.
 • aşırı terleme.

  terlemede maksat harareti yükselmiş vücudu soğutmak olduğuna göre, yaz-kış ıslak koltuk altı, eller ve ayaklar termostatınızın bozuk olduğu anlamına geliyor. yaz-kış, yani vücudun soğutulmasını gerektirecek herhangi bir terletici etken olmaksızın (yüksek ısı, acı-baharat yemek, stres kaynağı, hipertiroid, hipoglisemi, tüberküloz, menopoz) gerçekleşen terlemenin ne tespit edilebilmiş bir kaynağı ne de kesin tedavisi de yokmuş!

  kaynak da vereyim tam olsun:

  http://www.sosyal-fobi.net/…ewtopic.php?f=27&t=6757
 • terlemenin en önemli amacı vücudun ısı kontrolünü sağlamak. normal bir insan terleyerek günde 500 cc civarında su kaybediyor. ter salgılanması, genellikle alarm durumlarında vücudu tehlikelere karşı korumak için devreye giren sempatik sinir sisteminin kontrolünde. özellikle stresli durumlarda bu sistem devreye giriyor. insanların yaklaşık % 1’inde bu sistem aşırı düzeyde çalışıyor.

  tiroid bezinin aşırı çalışması, böbrek üstü bezinin bazı hastalıkları, şişmanlık, menopoz,ağır psikiyatrik hastalıklar ve bazı kanserlerin tedavisinde kullanılan hormonlar aşırı terlemeye yol açabiliyor.

  vücutta bulunan yaklaşık 5 milyon ter bezinin 2/3'ü ellerde olduğundan en fazla ellerde ortaya çıkıyor.
 • fizyoterapistler tarafindan yapilmakta olan elekteo fizyojik ajan tedavisidir.
 • yazın gelmesiyle beraber asabiyetimi artıran rahatsızlığım. yıllardır bununla yaşamayı öğrenmiş olmam gerek ama olmuyor işte. misafir gittiğim evde salona girmeden lavaboya gitmek zorundayım o çamur ayaklarımı yıkamak için. tokalaşsam bir dert tokalaşmasam... ay elin buz gibi demiyorlar mı bir de! terleyip soğuyan bünyemi anlamamalarını anlayamıyorum. koltuk altım bu kadar terlerken kokuyor muyum acaba diye kendimi koklayıp paranoyak oluyorum. herkes üşüyor ben terliyorum. kışın idrar yolu enfeksiyonundan sürekli karın ağrısı çekiyorum. ınce bir bot giysen de hasta oluyorsun kalın giysen de.

  sosyal ortamda yaşanan özellikle yazın yaşanan sıkıntılar şahsımı yıllarca evden çıkmamaya itti. şimdilerde her şeyimi ter yapar mı, nefes alır mı, kokar mı, pamuk mu, teri çeker mi diye hesap ederek alıyorum. çok güzel olmasının pek önemi yok.

  tedavi kısmına gelirsek ameliyat botoks falan uğraşılacak şeyler değil. buradan gaza geldim geçen hafta o üropan isimli ilacı yazdırmaya gittim. ürolog idrara çıkamazsınız ne istediğinizin farkında mısın dedi... endokrinoloji ve metabolizma hastalıklarına gitmemi önerdi. ona gitmek için bir dahiliyeden geçmek gerek. dün sabah gittim. doktorum açıkça ben de çekiyorum ve araştırdım bunun tedavisi yok dedi. kanada da satılan bir ilaç var, yan etkisi çok araba kullanamıyorsun vs dedi.

  kabullenmekten başka çare yok. bununla yaşamaya alışacağım. nasıl reflüye alıştıysam buna da...
  kabullencem.
hesabın var mı? giriş yap