şükela:  tümü | bugün
 • n-rem (derin uyku) döneminin kısalıp rem uykusunun tüm uykuyu ele geçirmesi durumudur. çok rüya görülür. ancak derin uyku çok az ya da hiç olmadığından vücut dinlenemez, dinlenemediği için de uykusunu alamamıştır kişi. kim ne kadar uğraşırsa uğraşsın çok zor uyanır, çoğu zaman uyan(a)maz.
 • tıbbi nedenlerini bilemeyeceğim ama kendimce "öküz gibi uyumak" şeklinde tabir ettiğim biyolojik ahval. bir gönüllü hipersomniac olarak, günlerce uyuyabilirim. kahvaltı değil brunch severim, öğlen 2'den önce buluşma saati verdiğim; her ne saatte olursa olsun vakitlice gidebildiğim vaki değildir, rüyalarım çıkar (gecede 7898 tane görüyosun tabii çıkar), uykum bölünmediği sürece sakinimdir, yerimi filan da yadırgamam başımı koyabildiğim her yerde uyurum. miskin diyenlere "erdemli insanın uykusu tatlı olurmuş." diyerek savunsam da aç iki satır bişi oku diye de az kızmıyorum kendime. hastalık neticede.
 • beynin sürekli uyku mahmuru desenli pijamaları ile dolaşması, gözlerin de çizgili pijamalarıyla ona eşlik etmesi durumu. beyin açılsa, gözler açılmaz. gözler açılsa, beyin ayılmaz. birileri sizi içine çeken o bembeyaz çarşaflı kara delikten tekme tokat kaldırsa bile, yeniden düşmek istersiniz. tüm savaşları kaybeden, yastığına sarılan komutan olmayı dilersiniz.
  (bkz: uyku apnesi)
 • hele bi de bu hastalığa sahip kişi sürekli kabus görmekteyse işte o zaman durum iyice boka sarmış demektir.
 • genel sanının aksine, zevk ve sefadan değil de kalitesiz uyku uyumaktan kaynaklanan rahatsızlık.* gürültülü ortamlarda, rahatsız biçimde, hayat tarzına göre mecburi kesilen uykulardan sonra uyuma saatlerinde bölük pörçük bir dağılım olur ve kişi, yerçekiminin hükmettiği doğrultuda başını mütemadiyen yastığa yaslamak ister. (alternatif olarak otobüs camı, büro masası da görülür tabi) neticede bölünen uykulardan sonra görülen bu sürekli uyuma isteği doğrultusunda hareket edilse bile bi çok kez kaliteli uykuya erişilemez çünkü önemli olan çok uyumak değil kaliteli uyuyabilmektir.
 • kullanılan ilaçlar başlıca modafinil ve metilfenidat tır. ilaç kullanmayı düşünenler için modafinil ilk tercih olmalıdır. nitekim amfetaminler her zaman tehlikeli ilaçlar olmaktadır.
 • en az insomnia kadar sinir edici, insanları planlarını gerçekleştirmekten alıkoyup onları tembel ve işlevsiz birer çuval haline getiren ve şişmanlatan hastalık.
 • uzun lafın kısası çok uyuma veya aşırı uyku.

  biyolojik saatimizin bozulması sonucu uykunun geleceği zamanı şaşırmasıdır. yani uyanık olmamız gereken saatlerde uykulu, uyumamız gereken saatlerde de uyanık olma hali.
 • hipersomnia, uykuya veya gün içinde aşırı uykulu hissetmeye harcanan fazla zamanı kasteder. nörolojik bir hastalıktır. genel olarak aşırı uyku belirtilerini (örneğin, uzun süreli gece uykusu veya istemsiz gündüz uykusu) ve sağlıksız uyku alışkanlıklarını içerir.

  hipersomnia olanlar hızla uykuya dalar ve % 90'ın üzerinde yüksek uyku verimliliğine sahiptir. sabahları uyanmakta güçlük çekebilirler. dengesiz, kavgacı veya ataksik bile görünebilirler. (ataksi, vücudun belirli bölgeleri arasındaki koordinasyon eksikliğini ifade eder). uykudan uyanıklığa geçişte bu tür uzun süreli değişikliklere bazen uyku ataleti denir. uyku ataleti, halk dilinde “ uyku sarhoşluğu ” olarak adlandırılmaktadır. gündüz uykudan uyandıktan sonra da olabilir.

  hipersomnia türleri nelerdir?

  hipersomnia birincil veya ikincil olabilir.

  primer(birincil) hipersomnia, başka herhangi bir tıbbi durum olmadan ortaya çıkar. tek semptom aşırı yorgunluktur.

  ikincil hipersomnia diğer tıbbi durumlara bağlıdır. bunlar uyku apnesi, parkinson hastalığı, böbrek yetmezliği ve kronik yorgunluk sendromunu içerebilir. bu koşullar geceleri verimsiz uyumaya neden olarak gün boyunca kendinizi yorgun hissetmenize neden olur.

  hipersomnia, gün boyunca ani önlenemeyen uyku ataklarına neden olan nörolojik bir durum olan narkolepsi ile aynı değildir. hipersomnialı insanlar uyanık kalabilirler, ancak yorgun hissederler.

  hipersomniaya neden olan nedir?

  primer hipersomnianın, beyin sistemlerinde uyku ve uyanma fonksiyonlarını kontrol eden problemlerden kaynaklandığı düşünülmektedir.

  ikincil hipersomnia, yorgunluğa veya yetersiz uykuya neden olan koşulların sonucudur. örneğin, uyku apnesi hipersomniaya neden olabilir. çünkü, geceleri nefes almada sorunlara neden olabilir, insanları gece boyunca birçok kez uyandırabilir.

  bazı ilaçlar da hipersomniaya neden olabilir. uyuşukluğa sebep olan ilaçlar ve alkol kullanımı gün boyunca uykuyu tetikleyebilir. diğer olası nedenler düşük tiroid fonksiyonu ve beyin travmasıdır.

  kimler hipersomnia için risk altındadır?

  gün boyunca onları yorgun yapan koşullara sahip insanlar hipersomnia için en çok risk altındadır. bu durumlar arasında uyku apnesi, böbrek rahatsızlıkları, kalp rahatsızlıkları, beyin rahatsızlıkları, atipik depresyon ve düşük tiroid fonksiyonu bulunur.

  amerikan uyku derneği, erkeklerin hipersomniadan kadınlara göre daha çok etkilediğini belirtiyor.

  düzenli olarak sigara içen insanlar da hipersomnia gelişme riski altındadır. uyuşukluğa neden olan ilaçların hipersomniaya benzer yan etkileri de olabilir.

  hipersomnianın belirtileri nelerdir?

  hipersomnianın ana semptomu sürekli yorgunluktur. hipersomnialı insanlar, uyuşukluğu geçmeden gün boyu şekerleme yapabilir. ayrıca uzun uykudan da uyanmakta güçlük çeker.

  hipersomnianın diğer belirtileri şunlardır:

  -düşük enerji
  -sinirlilik
  -kaygı
  -iştah kaybı
  -yavaş düşünme veya konuşma
  -hatırlamada güçlük
  -genel bir huzursuzluk hali.

  hipersomnia nasıl teşhis edilir?

  doktor, hipersomnia tanısı koymak için semptomlarınızı ve tıbbi geçmişinizi gözden geçirir. fizik muayene ile uyanıklığı test edebilir.

  ayrıca doktorlar hipersomniayı teşhis etmek için aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli testler kullanır:

  uyku günlüğü: uyku düzeninin incelenmesi için gece boyu uyku ve uyanıklık zamanlarını kaydedersiniz.

  epworth uykululuk ölçeği: durumun ciddiyetini belirlemek için uykunuzu derecelendirirsiniz.

  çoklu uyku gecikme testi: gün boyunca izlenen bir şekerleme yaparsınız. test, yaşadığınız uyku türlerini ölçer.

  polisomnogram: bir gece uyku merkezinde kalırsınız. makine; beyin aktivitesini, göz hareketlerini, kalp atış hızını, oksijen seviyelerini ve solunum fonksiyonunu izler.

  hipersomnia için tedavi seçenekleri nelerdir?

  hipersomnia için tedaviler, hipersomnianızın nedenine bağlı olarak değişebilir.

  narkolepsiye yönelik birçok ilaç hipersomniayı tedavi edebilir. bunlar amfetamin, metilfenidat ve modafinili içerir. bu ilaçlar, daha uyanık hissetmenize yardımcı olan uyarıcılardır.

  yaşam tarzı değişiklikleri tedavi sürecinin kritik bir parçasıdır. doktor, düzenli bir uyku programına girmenizi önerebilir. bazı aktivitelerden kaçınmak, özellikle yatmadan önceki semptomları iyileştirebilir. hipersomnialı insanlar alkol kullanmamalıdır. doktor ayrıca enerji seviyelerini doğal olarak korumak için yüksek kalorili beslenme diyeti önerebilir.

  hipersomnianın uzun vadeli görünümü nedir?

  hipersomnialı bazı insanlar, doğru yaşam tarzı değişiklikleri ile semptomlarını iyileştirebilir. ilaçlar da bu duruma yardımcı olabilir. bununla birlikte, bazı insanlar da tam olarak iyileşemeyebilir. bu hayatı tehdit eden bir durum değildir, ancak kişinin yaşam kalitesini etkiler.

  hipersomniayı nasıl önleyebilirim?

  bazı hipersomnia formlarını önlemenin bir yolu yoktur. huzurlu bir uyku ortamı yaratarak ve alkolden kaçınarak hipersomnia riskini azaltabilirsiniz. ayrıca uyuşukluk haline neden olan ilaçlardan kaçınmanız ve gece geç saatlerde çalışmamanız da size iyi gelecektir.

  kaynaklar: en.wikipedia, webmd, ninds.nih, healthline web siteleri.
 • ilacı osura osura uyumaktır.