şükela:  tümü | bugün
 • hipertansif atak olarak da isimlendirilen ani ve ciddi tansiyon yükselmesi. sistolik kan basıncının 220 mmhg ve/veya diastolik kan basıncının 130 mmhg'yi bulduğu durumlar bu tanım içerisinde yer almaktadır.
  acil tıpta klinik özelliklere göre hipertansif acil durum (emergency) ve hipertansif öncelikli durum (urgency) olarak iki ayrı başlık altında incelenir.

  (bkz: hipertansif acil durum)
  (bkz: hipertansif öncelikli durum)
 • yavaş yavaş düşürülmeli. çünkü sert düşüşler beyin kan akımını olumsuz etkiler. kullanılan en önemli ilaç sodyum nitroprusiyattır.
  tedavide diğer kullanılan ilaçlar
  (bkz: labetolol)
  (bkz: esmolol)
  (bkz: klevidipin)
  (bkz: hidralazin)
  (bkz: diazoksit)
  (bkz: trimetafan kamsilat)
 • habis hipertansiyon da denir. son iki ayda 4 defa başıma gelen, bilinç kaybı, organ hasarı ve ölüme yol açabilen durum. hipertansiyon hastalarının %1-2’sinde rastlanan, nadir ama hayati bir durum.

  atak geçtikten sonra, on kişiden dayak yemiş gibi hissedilir. bunun sebebi, kan basıncının beyin, böbrek ve kalp gibi hayati organlarda hasar yaratmasıdır.

  doktorum, tedavi edilmediğim takdirde, 6 ay-1 sene ömür biçti ve şunu da ekledi: “tetkikler sonucunda da görüleceği üzere, beyin damarların sağlıklı. beyninde bazen ömür boyu dahi fark edilemeyecek türde, küçücük bir anomali olsaydı, şu anda karşımda oturmuyor olacaktın.”

  bir çok nedeni olabilir. öncelikle kalp testleri yapılıyor. sonra kan değerlerine bakılıyor. gerekirse, ilave tetkikler yapılıyor. bu nedenle son haftalarım tıp fakültelerinde geçti, tepeden tırnağa incelendim. şimdi evde karantinadayım.

  ancak stresin bu denli ciddi bir tabloya yol açacağına, başıma gelmese inanmazdım.

  mobbing olabileceği gibi, bazen incir çekirdeği, kar tanesi kadar küçücük bir şey krizi ateşleyebiliyor. sessizce kırılan bir hayal parçası veya olta iğnesi gibi kalbe batan bir soru işareti gibi...
 • hipertansif kriz'de verilebilecek olan antihipertansiflerden bazıları:

  1- kaptopril bu dilaltı olarak verilebilir. bu öncelikle hipertansif urgency durumunda verilir. ve bu durumda da tansiyon yükselmiştir ama end organ hasarı yoktur.

  2- sodyum nitroprussid ise sadece iv verilebilen bir ilaçtır. ortama nitrik oksit salarak etki eder. bu siyanür salarak siyanür zehirlenmesi yapabilir. tedavisinde hidroksikobalamin kullanılır.

  3- iv labetolol da verilebilir.

  çocuklardaki hipertansif kriz'de bunları ve furosemid, diazoksit de verilebilir. ama tedavi protokolünde fentolamin gibi bir alfa1+ alfa2 blokör yer almaz.

  edit: bilgi ekleme.
 • eğer hastanın tansiyonu 220/130'un üstü ve endorgan hasarı varsa buna hipertansif kriz denirken, eğer endorgan hasarı yoksa bu duruma da hipertansif atak diyebiliriz.

  endorgan hasarı dediğimiz şey hipertansif ensefalopati, sol kalp yetmezliğine bağlu pulmoner ödem, aort disseksiyonu ve nefropatiye bağlı hematüri, proteinüri olabilir. ayrıca hipertansif anjina da görülebilir.

  eğer endorgan hasarı varsa hastayı yoğun bakım'a yatırırız ve iv olarak tansiyonunu yavaşça düşürürsün. yani 2 saatte %25'ten fazla düşüremezsin çünkü böyle bir durumda beyin damarları vazospazmdadır. ve aniden çok düşürürsek iskemik hasara sebep olur. ve bu durumda iv labetolol verilebilir.

  edit: labetolol'ü ekledim.

hesabın var mı? giriş yap