şükela:  tümü | bugün
 • kan basıncının normalin üstünde seyretmesi
  süreklilik durumunda hastalık sayılır
  (bkz: tansiyon) (bkz: hiper)
 • basit olarak yüksek kan basıncı demektir. kan basıncı ya da daha doğru söylemek gerekirse kanı kalpten dokulara taşıyan damarların kan basıncı, hastaya ait özellikler (yaş,cinsiyet,ırk gibi) ve fiziksel durumdan (istirahat,efor gibi) etkilenen bir parametredir. bu nedenle de normal kan basıncı değerlerini belirlemek gerçekte oldukça güçtür.

  bugün kabul edilen kan basıncı değeri istirahat halindeki normal bir yetişkinde 120/80 mmhg'dır(milimetre civa). herhangi bir kişide kan basıncı uyku sırasında düşük ,sinirli ya da heyacanlıyken yüksektir. genellikle de normalin üst sınırı olarak kabul edilen değer 140/90 mmhg'dır(milimetre civa). kanı kalpten dokulara taşıyan damar kan basıncı devamlı olarak 140/90 mmhg üzerinde seyrediyorsa hipertansiyondan bahsedilir.

  kan basıncı aynı birey içinde ve bireyler arsında farklılık gösterir.bu nedenle bireyin kan basıncı (kan basıncının sfigmomanometre ile ayrı ayrı zamanlarda en az 3 kez ölçülmesi ) yapılıp ortalaması alınarak belirlenmelidir.

  hipertansiyon kalp hastalıkları için ana bir risk faktörüdür.eğer tedavi edilmezse beyin dolaşımı,kalp,damar ve böbrek hastalıkları için ciddi hastalık ve ölüm oranlarında artışa sebep olur.bir kez teşhis yapılıp tedavi başlanırsa artan kan basıncı düşürülebilir , kalp ve kalp dolaşım sistemindeki hastalık riski azaltılabilir.
 • (bkz: nidilat)
 • hiper tansiyon'un doğru yazılmış hali.
 • sarmısak yiyince düşebilen şey.
 • 30'lu yaslarda kucugunun 95 uzerinde cikmasinin cok tehlikeli oldugunu ogrendigim kondisyon...
 • tsk saglik yetenegi yonetmeligi madde 42 kapsamina giren hastalik.

  madde 42)

  b. 40 yasina kadar azal sartlarda 150/95 mm hg. 40 yasindan sonra 160/100 mm hg.dan daha yuksek olan ve belirli bir sure istirahatten sonra yuksek olarak devam eden komplikasyon yapmamis idiopatik esansiyel hipertansiyon.

  d. 40 yasina kadar (40 yas dahil) 150/95 mm hg. 40 yasindan sonra 160/100 mm hg.dan daha yuksek olan renal, serebral, göz dibinde cok ve yaygin kanama yapan eksuda odaklari, papilla ödemi bulunan kalpte ekg, radyolojik ya da fizik muayenelerle komplikasyon yaptigi saptanan hipertansiyonlar.

  askerliginizi er olarak yapiyorsaniz her iki durumda da terhis edilirsiniz. eger yedek subaysaniz ve durumunuz d bendine uygun ise yine terhis edilirsiniz. hastaliginiz b bendi kapsaminda ise geri hizmete verilirsiniz veya yeniden siniflandirilirsiniz.
  (bkz: levazim) (bkz: maliye) (bkz: personel) (bkz: ordu donatim) (bkz: ulastirma)
 • türk hipertansiyon ve böbrek hastalıkları derneği'nin 4 bin 910 hasta üzerinde yürüttüğü "hipertansiyon prevalansı çalışması", ile türkiye'de en çok iç anadolu bölgesi'nde görülen hadise.
 • tansiyonu 230/160 mmhg civarına çıkmış olan bir arkadaşıma doktorun "sen nasıl ayakta durabiliyorsun" diyerek hayretle bakmasını sağlayan hastalık. şu an itibariyle kesin bir tedavisi yoktur sadece tansiyon dengeleyici ilaçlar ile normal ritimlerde seyretmesi sağlanmaktadır. her ne kadar bazı hastalar (özellikle genç olanlar) tarafından pek hissedilmediği ve olumsuz etkilemediği gibi söylemlerde bulunanlar olsa da oldukça dikkat edilmesi gereken, insanı küt diye aniden öbür tarafa götürebilecek sinsi rahatsızlık.
 • türkiye'de erkeklerin yüzde 19'unun, kadınların ise yüzde 22'sinin sorunlar yaşadığı hastalık. sessiz katil olarak adlandırılıyor.

hesabın var mı? giriş yap