şükela:  tümü | bugün
 • rivayet olur ki, uyanıkken tanık oldukları herşeyi hatırlayan insanlar. tuhaf!
 • bu kişilerin (bkz: eidetic memory)'si olanlardan farkı hafızalarında tuttukları anıların sadece kendi hayatlarına dair; şu gün şu kişiyle tanışmıştım, şu gün kendimi çok kötü hissetmiştim, şu gün ayakkabımı kaybetmiştim gibi şeyler olması. kitap okuyup unutabiliyorlar yani.
 • (bkz: hypermnesia)
 • kısaca aşırı anımsama hastalığı.
 • kişisel öneme sahip olaylar hakkında normalden geniş bir hafızaya sahip olan insanlardır. ne kadar önemsiz olsa da olayları hatırlama konusunda aşırı bir yetenekleri vardır.
  hipertimezi teşhisi alan bireylerin beyinleri mr ile tarandığında;
  hafıza fonksiyonu için kritik olan beyin parçalarının normalden daha büyük olduğu tespit edilmiştir. örneğin, belleğin kodlama ve depolama ile ilişkilendirilen beynin kaudat çekirdeği ve temporal lobunda bir derece genişleme olduğu göstermiştir. bireyde gözlenen bu eşsiz nörogelişimsel gelişmenin bu bireylerdeki olağanüstü hafıza becerilerinden sorumlu olduğuna inanılmaktadır.

  önerilen bir başka teoride ise;
  bu bireylerde hafıza saklanırken semantik kodlama kullanıldığına inanılmasıdır. semantik kodlama yöntemi ile hatırlamak ve depolanan bilgiyi geri çağırmak çok daha kolaydır.
 • ''romy de “unutamıyorum, ama yaşamak istiyorum” demişti,
  bunun apaçık “unutamamak ölüm demektir” olduğunu
  kim anladı?
  siz anladınız mı?'' ahmet güntan/ilk kan

  *mümkün olduğunca tesadüf süsü verin, kendinizi ifşa etmeyin.
  *arada bazı şeyleri sizden önce ve iyi hatırlamalarına izin verin.
  *konuşurken karşınızdakini şoka sokmayın. korkutmayın.
  *kuvvetle bastırdığınız anıları unutabilirsiniz, hatırlamakla bilinir olmanın dezavantajı samimiyetinizin sorgulanması olacaktır, ne yaşadığınızı anlamalarını beklemeyin, ifade vermeyin, savunmaya geçmeyin, insanlar anlayışsız ve acımasız olabiliyorlar.
  *istismar edip sizi hard disk olarak kullanmaya çalışanlara karşı tetikte olun.
  *hafıza güçlendirici besin ve tekniklerden ölümüne kaçın. merak etmeyin bu listeleri neredeyse size özel olarak hazırlayıp sunuyor uzmanlar, ne diyorlarsa tersini yapın. (b12 diyenlere gülümseyin.)
  *farkedip de üstün zekalı olduğunuzu düşünen olursa bırakın düşünsün. kendinizi anlatmakla yormayın. nasıl olsa unutacak.
  *acı verici olma potansiyeli olan anları beyninizde çiftleyin. örneğin en sevdiği tatlının x olduğunu söylediği an kafanızda o anı tekrar çevirin ve en sevdiği tatlıyı y olarak söylediğini de kaydedin. ilerde tatsız bir durum olduğunda anı karıştırma formülünü kullanarak bulanık hale getirmenize yardımcı olucak bu. o muydu bu muydu diye tereddüt etme imkanınız olsun, vahametinize göre anıları üçerleyin beşerleyin. krem karamel miydi, puding miydi, sütlaç mıydı, ananesi miydi, babanesi miydi, böylece güzelce delirip eeeh eytere bea diyin.
  *mümkün olduğunca her anın karikatürize edilmiş halini de hayal edip kaydedin. madem unutamayacaksınız bari komik hatırlayın.
  *hafızanızın ekmeğini yiyebileceğiniz alanlar seçin. attım hafızaya, yaptım. beyin bedava diyin kameralara.
  *tehlikenin farkındayım, her an hafızanızı kaybedecekmiş gibi kaybettiğiniz an ne yapacağınıza dair en az 5 farklı planınız olsun. bunları erişebileceğiniz yerlere koyun. mal gibi kalmayın.
  *ortalıkta ağlayıp zırlayıp bunun boktan taraflarından bahsetmeyin.
  *hayır lanetli değilsiniz.
  *intihar etmeyin.
  *bununla yaşayabilen insanlar var, zor, ama var.
  *iki gün uykusu kaçınca insomnia oldum diyenler gibi iki olay hatırlayıp hipertimezi olduğunu söyleyenler pıtırcık gibi doğarsa mr sonucu filan istemeyin, gülümseyin. geçmiş olsun diyin.
  *hatırlamadığınız herhangi bir şey olduğunda alzheimer oldum diye çığlıklar atıp kendinizi yerden yere vurmayın. ara ara beyninizin hata verip kapanması kadar doğal hiçbir şey yok. ayrıca başkalarının okul numaralarından size ne?
  *şarkı sözleri konusunda ne yapabiliriz bi fikrim yok, küçükken kral tv açıkken uyuyakalmışım ondan biliyorum sanırım esprisini yapabilirsiniz. gülüyorlar genelde.
  * yakın çevrenizdeki özel hayatınızdaki insanları size karşı kurdukları cümleler yaptıkları ya da yapmadıkları şeyler konusunda birazcık daha dikkatli olmaları konusunda tehdit etmeden uyarın. sizi her haltı aleyhlerine delil olarak kullanacak olmakla itham edip psikopata bağlamadan farkında olsun, nazik kibar ve yardımcı olsunlar.
  *bol bol dondurma yiyin. özellikle çikolata soslu. bunun konuyla alakası yok. severim aklıma geldi.
  *sabırlı ve sakin olun, unuttukları şeyler için onlara kızmayın, kendinizi değersiz hissetmeyin.
  *ama ayrımı da iyi yapın, yani cidden size değer vermediği için sevdiğiniz ya da önem verdiğiniz anları şeyleri hatırlamıyor unutuyor tekrar tekrar soruyorsa siktiri çekin. 2. kez düşünmeyin bile. silerken eliniz titremesin. sanırım en cikcikli tarafı bu çünkü hoşgörünüz bu sefer suistimale açık hale geliyor, senin gibi her şeyi de hatırlayamam ki canım ya diye diye üniversiteyi birlikte okuduğunuz yakın arkadaşınız okul bittikten sonra memleketinizi soruyorsa dediğim gibi siktiri çekin. o kadar da hatırlamıyor değiller. ve önem verdikleri şeyleri hatırlamak için not defteri ajanda türevi şeyler kullanıyorlar. kendinizi hırpalamayın, kandırılmayın da.
  *unutamam diyenlerin unuttuklarına şahit olacaksınız. üzgünüm. bu biraz ölümsüz olup tüm sevdiklerinizin ölümüne şahit olmak gibi. onlara kızıp hatırlatmayın. hafıza-i beşer nisyan ile maluldür.
  *kendinizi sevin. ben sizi seviyorum.
 • aspergers ile karıştırılma ihtimali olan sendrom. doktronuza başvurmayı unutmayın.
 • bir asistanımda vardı, hastaların dosya ve kimlik numaraları ve birçok tıbbi detayını istemsizce hatırlayabiliyordu. şahsen çok takdir eder ve bir bozukluğum olsaydı seninkinden olsun derdim.
 • bir adı olmalıydı:(
 • tüm yaşamınızı hatırlama hastalığı.
  düşünüldüğünde iyi gibi dursa da acılar ile yaşamak zorundasınız.
  yaşayan tarih kitabı olursunuz, beyniniz arama moturu.

hesabın var mı? giriş yap