şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: tirotoksikoz)
 • başımın belası.
 • hipertiroid hastalarinda refleks surelerinin normal insandan daha hizli oldugu olculmustur, savas sanatlarina iliskin bir makalede konu dahi edilmistir.
 • anladığım kadarıyla tek olumlu yanı reflekslerde gelişme olan, çok iyi araba kullanmamı da bu sebebe bağladığım, tez zamanda geçmesini umduğum hastalığım.

  hey allahım yarebbim ve tabi ki yine de şükür, buna da şükür.
 • diffuz toksik guatr (basedow-graves) hastalığı olarak da bilinen bir hastalıktır. bir diğer ismi de toksik guatr ya da zehirli guatr imiş. daha doğrusu bu isimler hipertiroid çeşitleriymiş. belirtileri de şunlarmış:

  ellerde titreme
  sinirlilik
  huzursuzluk
  sıcağa dayanıksızlık
  çarpıntı
  kas zayıflığı ve çabuk yorulma
  artmış barsak hareketleri ve bazen ishal
  diyet yapmaksızın kilo kaybetme
  saç dökülmesi
  deride incelme ve tırnakta kırılmadır
  özellikle yaşlı hastalarda, standart tedaviye dirençli kalp yetmezligi

  http://www.tip2000.com/tedavi/troit/konu4_1.html
 • keskin zekaya yol açtığı söylenir.
 • benim fazla uyku uyumama ve doğru dürüst yemek yemediğim halde 20 kilo almama sebep olan hastalık. hipertiroidi toksik adenom teşhisiyle acil ameliyat oldum, neden göstermem gereken semptomların tersini gösterdiğimi hiçbir endokrinolog bana söyleyemedi. yanlış biliyorsundur diye aptal yerine koyanlar bile oldu, ben artık aa zayıflaman lazımdı neden kilo alıyorsun ki sözlerinden bıktım artık. aşırı sinir, tırnak kırılması, saç kuruluğu, kepek, dikkat dağınıklığına yol açtı ayrıca.
 • radyoiyot tedavisi ile iyileştirilen hastalık.
 • tiroid hastası insanların aşırı kilo kaybına yol açması nedeniyle ulaşmak istedikleri statüdür bir nevi. alti ayda bir doktor kontrolünü ve bununla beraber gelen ilaç ayarlamalarını yapılandırmak gerekir. zira hipertiroidin görülme nedenlerinin başında bilinçsiz ilaç kullanımı gelir. bir dönem illetini çektiğim bu zillet üzerimde tuhaf etkiler bırakmıştır. bir bardak su almaya bile mecali olmayan bir kişi olarak yürünmeyecek mesafeleri yürüme isteğiyle dolup taşmış, iki hafta gibi kısa bir sürede yaklaşık 15 kilo kaybetmiş ve sevgili saçlarımın normalden daha fazla dokulduğunu görmek zorunda kalmıştım. bununla birlikte olaylara daha heyacanlı tepkiler vermek gibi mental etkileri de bulunur. ilaçlar aksatılmamalı,normal hayattan kopmamaya çalışılmalıdır.
 • (bkz: basedow graves)

  geçmiyor bu hastalık.. kişi bir kere bu hastalığa tutulmuşsa tedavi tamamlandıktan sonra bile- ameliyat vs- bu hastalıkla yaşamaya devam ediyor.. bi kere ömür boyu ilaç kullanmak zorunda.. bu ilaç olmazsa metabolizma hızı dengesiz- eğer ameliyat başarılı geçmişse düşük- oluyor.. bu hastalık öyle birşey ki, kişinin benim dediği hiç bir özelliği aynı kalmıyor.. bir gün kendi kendine 'yahu ben sinirli biriydim noldu?' diye sorabiliyor insan.. bu hastalığı yaşayan, yaşamaya devam eden, herkesin vardığı sonuç şu ki herşey hormonlarla* ilgili.. kişilik bile..

  bu hastalığa yakalanmak demek ömür boyu hem fiziksel hem ruhsal açıdan dengesiz olmak demek..

  benimle yaşamak zorunda olanlara allahtan sabır diliyorum..