şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 1 yilda 93 kilodan 119 kiloya cikmama sebebiyet vermis pislik hastalik.
    188 boy 93 kiloyken gayet saglikliyken birden bire ft3 ft4 ve tsh degerlerinin uctugunu kan testinde görmemle hipertiroid tanisi kondu.sintigrafi sonucu uptake testi 4,5 cikti ve graves oldugum söylendi akabinde thyramazol ve beloc zoc tedavisi basladi.kan testine göre ilac dozu ayarlandi.bu surede bisey yiyip icmememe ragmen sisme bot gibi sistim 6-7 ay sonra yapilan testlerde hastaligin hipo ya dondugu soylendi.bu sefer euthyrox a baslandi.vucudumda cilgin atan hormonlar yuzunden göbegim karpuz gibi catladi ve trab (anti tsh reseptoru) her iki hastaliktada yuksek cikti.bunlar yetmemis gibi nur topu gibi dvt hastaligim oldu.
    hiper tiroidin hipoya dönüstügü gibi dvt olusumuna da sebebiyet verdigini düsünmeye basladim.en azindan beloc tan dolayi olabilir.
    sözün özü endokrin ve ottoimmun hastaliklarda ilac tedavisi dozu cok onemli oluyor.doktorun cok iyi takibi gerekiyor ve ne yazik ki bu surecte kendinizi denek gibi hissetmekten alikoyamiyor sunuz..hicbiseyim yok benim diyorsaniz bile mutlaka rutin olarak kan verip ft3 ft4 tsh duzeylerine baktirin derim..
    edit:imla