şükela:  tümü | bugün
 • ilk bakışta normal uyku gibi görünür, ancak otomatizm bunda daha belirgindir. hipnoz bilinçaltına geçen veya unulmuş olayların ortaya çıkmasına yol açar. hafızada iz bırakmış olmakla beraber bilinçli olarak hatırlanamayan bu olaylar gözle görülür ve uyurgezerlikte görülene benzer mimik ve hareketlerle ifade edilir.

  hipnoz sırasında görülen rüyaların, yapılan hareketlerin, söylenenlerin hiç biri sonradan hatırlanmaz. bunun için yeni dönem hipnozlarda genellikle kayıt yöntemi kullanılır. hipnoz ve özellikle hipnoz sırasında yapılan telkin, unutulmuz veya freud'un tabiriyle bilinçaltına bilerek itilmiş olayları meydana çıkarmak için bir ruhsal analiz aracı olarak kullanılır.

  hipnoz çoğu zaman tehlikeli bir yöntemdir. hipnoz halinde yapılan telkin bazen kötü eğilimleri azaltabilir, fakat buna karşılk beyin kabuğundan gelen ayarlayıcı ve bilinçaltına itici kontrolu da azalttığından otomatizmi arttırma tehlikesi vardır.

  (bkz: otomatizm)
 • su an kekemelik ve tik olaylari olan insanlar da hipnoz tedavisi uygulaniyo ve basarıya ulasilmi$ cocuklugundan beri kekeme olan bi adam hipnoz sayesinde tekrar düzgün kunusmya ba$lami$..ne güzel:)
 • ben bi kere hipnoz olmustum.uyuttular cok fena. beni uyutmak marifet diil.ama uyuttular.sonra butun universitenin onunde dans ettirdiler rapciler gibi.ne alaka simdi.eet malesef bilincaltimda bole zimbik seyler varmish.uyandiktan sonra yediremedim kendime.ozum nasi bole boktan bishi olur diye bozdum kafayi.kisilik bunalimi yasadim gunlerce.kisilk bolunmesi bozulmasi her turlu bilmemnesi oldu.sonra kafama kocaman bi top geldi basketbol oynarken ve hafizami kaybettim.ve sonra yepyeni bi insan oldum.simdi mutluyum.ailem de var.
 • bi de uyanamamak var sonra...yemiyo walla...ama merak ediyorum hala...
 • beynin boyle bir backdoor u olmasi cok kotu, root sifresini bilmeden her turlu maymunlugu yaptirabiliyorsun.. cok fena
 • hulya avsar'in bokunu cikardigi olay. noluyo o insanlarin bilincalti sonra hic soran yok.
 • bi de su var ki hipnoz altinda insan herseyi yapmaz, herseyi hatirlamaz. hipnoz bellege direk erisim demek degildir, yanlis seyler hatirlanabilir, hatta hipnoz edilen sahis yalan bile soyleyebilir, cogu zaman olayi hatirlamak istedigi veya algiladigi sekliyle aktaracaktir. bu bakimdan bir insani hipnotize edip bundan onceki hayatini anlatmasini istemekle uyanikken "senin baska bi hayatin olsaydi nasi olurdu" diye sormakla hemen hemen esdegerdir. (bkz: genel kultur coplugu insan)
 • olay sudur ki, insan hiçbir zaman kendi rizasi disinda, zorla hipnoz edilemez; üstelik yaptiklarinin çogunu da hipnoz edeni memnun etmek amaciyla yapar. hipnoz altinda telkine müthis açiktir ve çok yaraticidir. ama geçmis yasamini hatirlamasi filan diye bir seyin bilimsel gerçekligi yok diyorlar kesinlikle. mesela adam -varsayalim- napoleon'dum diyor, ama örnegin "hangi yildi, hangi para birimini kullaniyordunuz" gibi sorulara cevap veremiyor. ya da mesela "5 yasima geri döndüm" diyor, ama anlattiklari o yastaki bir çocugun zihinsel-bilissel becerilerini (bkz: piaget) asiyor filan..
 • beynin bilincalti bolumlerine eri$ip degi$tirebilmek icin bir gateway. ki$inin belli bir kelimeyi farkli hatirlamasi (mavi yerine kirmizi demesi), belli bir role burunmesi (kendini kopek sanmasi) veya ayni anda beyninde paralel i$lemler ba$latilip hepsinin ayri ayri windows programlari gibi ko$turmalari saglanabilecek olaylardir.
 • genel bir bilgisayar olan insan beynini en baştan tekrar programlayıp insan dışı bir varlık türetmek için geçerli yol. geleceğin teknolojik kölelerinin hazırlanış biçimi.

hesabın var mı? giriş yap