şükela:  tümü | bugün
  • buyume hormonu salgilayan bez.. beynin alt tarafinda bulunur.. yetersiz calismasi cucelige, asiri calismasi devlige sebep olur.. (bkz: halil ibrahim) asiri hormon salgiladigi tesbit edilirse, burundan girilerek ameliyatla alinir, tiptaki en zor ameliyatlardan biridir..
  • aynı zamanda prolaktin hormonunu salgılamaktadır.
  • ramtha ya göre "biliyorum" demek hipofizi geniş düşüncelere açar ve çözümsüz görünen durumlarda çözüm getirir. aydınlanma sürecinde kilit bezlerden biridir.
  • hipofiz bezi endokrin bir bez olup sella turcicada (türk eyeri) yer alır.hipotalamus uyarımı aracılığıyla fonksiyon kazanır.hücrelerin yenilenmesi,büyüme gibi görevleri vardır.bezin ağırlığı 0.5 grdan biraz fazladır.
  • hoş sohbeti olan, sevimli yazar.. düşünceleri kıymetli, keşke daha çok yazsa denilen akıl fikir sahibi yazar.. *
  • bi gün birlikte irlanda'ya gitmeyi planladığım * *, dünya tatlısı insan..
  • şu aralar kafası bir hayli karışık yazar.çok yukarılardan biriyle arayı açmamaya çalışıyor.
  • ilk göz ağrım *.. muhteşem velet.. bacak kadar boyu ile * bana yeri geliyor şahane akıllar veriyor.. orada öylece dertleşmeye hazır olduğunu bilmek bana huzur veriyor.. ankara'nın güzel yanlarından biri daha bu hatun.. irlanda'ya gideceğiz daha onunla.. dublin'e...
  • (bkz: sella turcica)
  • sonunda hoşgelmiş olan yazar.