şükela:  tümü | bugün
 • bazı kuşların göç etmesinin sebebi hipofiz bezinin hormon salgılamasıdır.
 • tümör de çıkabiliyor bunlarda aman dikkat.

  diz kapağı sorunu için doktor babama diklaron iğnesi verdi. 10 tane kullanacaktı. dün akşam 7 gibi ikinci iğnesini oldu ve gece saat 9 gibi şiddetli bir derecede başına ağrı girdi. öyle bir ağrıydı ki bu yerinde duramıyordu. gece devlet hastanesi gittik, korktuk anevrizma filan olabilir diye. tomografi filan çektiler bişey görünmedi. serum bağladılar, parol filan verdiler ama hak getire ağrı hafiflemedi. sabah oldu özel hastaneye gittik, nörolog beyin cerrahına gönderdi ve beyin mr'ı istedi. beyin mr'ı çekildi ve babamın ms hastası ayrıca hipofiz bezinde büyükçe bir tümör olduğunu öğrendik. doktor ilk önce ameliyat dedi ama, pederin prolaktin hormonu çok yüksek çıkınca sebebi muhtemelen bu dedi. ameliyata gerek kalmadan, verdiği haplarla prolaktin hormonu düşürülüp tümör küçülüp yok olabilirmiş. öyle de olacak gibi gözüküyor, doktor çıkan kan tahlillerini tetkikleri beğendi. başı hala ağrıyor adamcağızın, 5 gün rapor aldık işe gitmeyecek. haplara başladık değeri düşürüp baş ağrısını kesmek için. 2 gündür yatağa mahkum.

  ms hastalığı da ayrı bela, neyse ki ciddi derecede değil gibi. o da ilaçlarla hallolacak sanırım.

  internetten okuduğuma göre de hipofiz bezi timörlerinin çok nadir bir kısmı kötü huyluymuş. ameliyatı da genellikle burun içinden girilerek yapılıyor. içiniz rahat olsun.
 • aslında endokrin sistemin en önemli bezidir, ve bu sistemdeki bütün bezleri (zaten ve dolayısıyla vucütta salgı yapan tüm bezleri) kontrol eder. beynin tam altında olup hipotalamus tarafından kontrol edilir. tüm bezleri kontrol etmesi haricinde, büyümeden sorumlu hormonları salgılar ama aynı zamanda seks hormonlarını da salgılatır.
 • uzun kemiklerin gelişmesini sağlar. öteki iç salgı bezlerini etkileyen bazı hormanları da salgılar ayrıca kadında yumurtlamayı ve ostrojen hormonu salgılanmasını, erkekte sperm üretimini uyarır.
 • burun kanallarının arkasında, beynin tam altındadır. bezelye büyüklüğündedir. ön ve arka olmak üzere iki loba ayrılır. fazla yada az çalışması hayatınızı karartabilir...(bkz: hipofiz adenomları)
 • küçüklüğün izlerini siler.
 • sphenoid kemigin üzerindeki sella turcika denilen alanda bulunur ve iyi korunur. endokrin sistemin maestrosudur.
 • sella tursica da yer alan ve etrafında 3-4-5. kafa çiftlerini barındıran ve hayat açısından temel nokta teşkil eden bir yapıdır. 2 kısımdan oluşur.ön ve arka hipofiz. ön hipofizden salgılanan hormonlar
  acth,gh,tsh,fsh/lh,prolaktin.
  arka hipofiz ise temelde salgı görevi yoktur.depo olarak işlev görür.
  hormonları: adh(anti diüretik hormon) ve oksitosindir.

  hipofiz bezi ,hipotalamus tarafından kontrol edilir.hormonlara bakalım.

  en başta sistem şöyle:

  hipotalamus,hipofiz bezine hormonlarla etki ediyor. hipofiz bezi de hormonlar salgılayarak çeşitli organlara ve vücut metabolizmasına etki ediyor.

  bakalım

  crh----> acth----> böbrek üstü bezleri= kortizol salgılanır.(stres hormonu)
  trh----->tsh------> tiroid bezi-----> tiroid hormonları salgılanır.
  gnrh--->fsh/lh----> östrojen ve testosteron salgılanır.
  ghrh----> gh----> büyüme hormonu salgılanır.

  dopamin ve prolaktin ise farklı. prolaktin dopamin tarafından engellenir. yoksa prolaktin engellenmezse salgılanır.

  vücut açısından en kritik olan acth ve tsh tır. çünkü bunlar metabolizmayı düzenleyen hormonlardır. hepsi önemli ama bunlar yaşamsal açıdan çok daha önemlidir.
 • sella turci'da, fossa hypophysialis'e oturan ve yaklaşık 1 gr ağırlığında olmasına karşın neredeyse vücudun her yer yerine etki eden hormonları salgılayan bir endokrin organdır. iki kısımdan oluşur; ön lobu ağız içi ektoderminden gelişmiş bir bezsel yapıda iken arka lobu ise nöral dokudan köken almıştır. adenohipofiz denilen ön lobundan gh, prolaktin, acth, fsh, lh, tsh, msh, b-lipoprotein hormonları üretilip kana verilirken arka lobunda ise hormon üretimi olmaz depolanma olur. arka loba hipotalamusun supraoptik ve paraventriküler çekirdeklerinden üretilen adh ve oksitosin gelir burada depo edilir ve gerektiğinde de kana verilir. görüldüğü üzere kendi küçük ama işlevi büyük ve hayatidir.