şükela:  tümü | bugün
 • uzun kemiklerin gelişmesini sağlar. öteki iç salgı bezlerini etkileyen bazı hormanları da salgılar ayrıca kadında yumurtlamayı ve ostrojen hormonu salgılanmasını, erkekte sperm üretimini uyarır.
 • burun kanallarının arkasında, beynin tam altındadır. bezelye büyüklüğündedir. ön ve arka olmak üzere iki loba ayrılır. fazla yada az çalışması hayatınızı karartabilir...(bkz: hipofiz adenomları)
 • aslında endokrin sistemin en önemli bezidir, ve bu sistemdeki bütün bezleri (zaten ve dolayısıyla vucütta salgı yapan tüm bezleri) kontrol eder. beynin tam altında olup hipotalamus tarafından kontrol edilir. tüm bezleri kontrol etmesi haricinde, büyümeden sorumlu hormonları salgılar ama aynı zamanda seks hormonlarını da salgılatır.
 • bazı kuşların göç etmesinin sebebi hipofiz bezinin hormon salgılamasıdır.
 • küçüklüğün izlerini siler.
 • orkestra şefi gibidir, bedende yer alan iç salgı bezlerinin çalışmalarını denetler ve onların birbirleriyle uyum içinde işlemesini sağlar.
 • sphenoid kemigin üzerindeki sella turcika denilen alanda bulunur ve iyi korunur. endokrin sistemin maestrosudur.
 • hormon diyince hipofiz akla gelir. çoğu hormon buradan sentezlenir.
 • tümör de çıkabiliyor bunlarda aman dikkat.

  diz kapağı sorunu için doktor babama diklaron iğnesi verdi. 10 tane kullanacaktı. dün akşam 7 gibi ikinci iğnesini oldu ve gece saat 9 gibi şiddetli bir derecede başına ağrı girdi. öyle bir ağrıydı ki bu yerinde duramıyordu. gece devlet hastanesi gittik, korktuk anevrizma filan olabilir diye. tomografi filan çektiler bişey görünmedi. serum bağladılar, parol filan verdiler ama hak getire ağrı hafiflemedi. sabah oldu özel hastaneye gittik, nörolog beyin cerrahına gönderdi ve beyin mr'ı istedi. beyin mr'ı çekildi ve babamın ms hastası ayrıca hipofiz bezinde büyükçe bir tümör olduğunu öğrendik. doktor ilk önce ameliyat dedi ama, pederin prolaktin hormonu çok yüksek çıkınca sebebi muhtemelen bu dedi. ameliyata gerek kalmadan, verdiği haplarla prolaktin hormonu düşürülüp tümör küçülüp yok olabilirmiş. öyle de olacak gibi gözüküyor, doktor çıkan kan tahlillerini tetkikleri beğendi. başı hala ağrıyor adamcağızın, 5 gün rapor aldık işe gitmeyecek. haplara başladık değeri düşürüp baş ağrısını kesmek için. 2 gündür yatağa mahkum.

  ms hastalığı da ayrı bela, neyse ki ciddi derecede değil gibi. o da ilaçlarla hallolacak sanırım.

  internetten okuduğuma göre de hipofiz bezi timörlerinin çok nadir bir kısmı kötü huyluymuş. ameliyatı da genellikle burun içinden girilerek yapılıyor. içiniz rahat olsun.