şükela:  tümü | bugün
 • epilepsiye neden olan yapısal bozukluk. hipokampuste belirgin nöron kaybı bulunmaktadır. nöron kaybını gliozis takip eder. nöron kaybıyla beraber ilgili kısım karşı tarafa göre nispeten hacim kaybeder. bu yapısal bozukluk dirençli epilepsiye neden olur. nedir dirençli epilepsi? anti epileptik ilaçlara yanıt vermeyen epilepsi türüdür.

  bu rahatsızlığa bağlı epilepsi hastalarının ilaç tedavisi yüksek oranda başarısız olur fakat temporal lobektomi*cerrahi operasyonuyla tedavi mümkündür. büyük oranda nöbetlerde azalma yada tamamen nöbetsizlik durumu sağlanabilir bu cerrahi operasyonla.

  edit anlamayanlar için: epilepsiye neden olan işbu yapısal bozukluğun cerrahi operasyonla alınmasıyla tedavi şansı yüksektir. bozukluk olan hipokampüsü ve komşusu amigdalayı beyinden çekip almak yüksek oranda tedavi sağlar.

  edit 2: her iki fotoğrafta da t2 mr sekansında işaretli bölgeler simetrik karşılığına göre hacim kaybetmiş ve diğer tarafa göre daha parlak görünüyor.

  görsel
  görsel
  görsel temporal lobektomi sonrası
  görsel temporal lobektomi sonrası2
 • an itibariyle bu entryi okurken başıma gelen hadisedir. yav kardeşim az bişey herkesin anlayacağı dilden anlatın. burda herkes tıbbi terimden anlayamıyor.
 • öncelikle hipokampus hakkında biraz bilgi sahibi oluyoruz: #107317997

  sklerozis ise çok basitleştirerek anlatmak gerekirse herhangi bir hasar sonrası bir dokuda meydana gelen değişikliktir. fakat bu değişiklik dokunun natürünü kaybettiği, tabiri caizse sertleştiği ve fonksiyon kaybına uğradığı bir değişikliktir. tıpkı bir yara izi gibi.

  peki ne olur hipokampusta skleroz olunca? nöbet.
  hipokampusla ilgili entrymde açıkladığım gibi bu yapı hipereksitabilite gösterir. yani zaten doğası gereği nöbet oluşturmaya yatkındır. bir de sklerotik olunca medikal tedaviyle bile kontrol altına alınamayan dirençli epilepsi kliniği ile karşımıza çıkar.

  hipokampal skleroz, temporal lob epilepsileri başlığı altında incelenir. temporal nöbetlerin %70'i hipokampaldir ve sıklıkla amigdala nöbetleri de eşlik eder.

hesabın var mı? giriş yap