şükela:  tümü | bugün
 • fakir hypo clean sitesinden copy/paste:

  "hipokloröz asit, kısaca hocl, ve başka bir adıyla aktif klor, suda iyonizasyona uğrayan zayıf asit grubuna dahildir. hipokloröz asit mikroorganizmaların üzerinde parçalayıcı etkiye sahiptir ve antibakteriyel özelliği ile dezenfektasyona katkıda bulunmaktadır.

  hocl özellikle cilt üzerinde üstün bir temizlemenin yanı sıra yenileyici özelliğe sahiptir. yapılan araştırmalar sonucunda, çeşitli sebeplerden dolayı ciltte oluşabilecek kaşınmaları %85 oranında giderdiği ve tek başına %99.7 oranında sterilizasyon sağladığı anlaşılmıştır. cildin oksijen emilimini arttırdığı gibi iltihap giderici özelliği de bulunmaktadır."

  ---

  ayrıca, yeni nesil havuz dezenfeksiyon sistemlerinde de, dezenfeksiyonun hipokloröz asit üretilerek sağlandığını tahmin ediyorum. onlarda da klor tabletleri yerine tuz tabletleri kullanılıyor ve eksildikçe suya tuz ilave ediliyor.

  bertaraf etmede etkili olduğu mikroorganizmalar ve kullanım alanları hakkında şuradan etraflıca bilgi edilinebilir: https://www.fakirstore.com.tr/fakir-hypo-clean

  yabancı kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/hypochlorous_acid

  coronavirüs'e de etkili olduğunu gösteren amerikan çevre koruma ajansı'nın listesi: https://www.epa.gov/…ectants-use-against-sars-cov-2
 • 2 klor ve 2 su molekülünün belirli şartlar altında tepkimeye girmesinden sonra birer birim hipokloröz asit(hocl) ve hidroklorik asit (hcl) oluşur. tepkime şu şekildedir:
  cl2 + 2h2o <—> hocl + hcl
  oksidasyon tepkimedir çift yönlüdür.
  en zararsız dezenfektan olarak görülmekte olduğundan havuz dezenfeksiyon işlemleri için kullanılmaktadır.
 • sanırım pazar vs gibi yerlerde bu arkadaştan sıkıyorlar insanların ellerine. fakirin bu asili üreten bir ürünü türkiye'de var.ama ali express'de daha ucuza satılıyor bu ürün. bir adet evde mevcut , leke falan çıkarıyor ama gerçekten hipokloröz asit üretiyor mu bilmiyorum.

  not: bir kimyager varsa yeşillendirebilir ise çok memnun olurum.
 • coronavirus ile mücadele döneminde farkına vardığımız kimyasal bileşiklerden.

  açık yaralar dahil birçok yerde dezenfeksiyon amacıyla kullanılabildiğine dair ders notları, makaleler, veriler ve haberler var. güncel haberlerden biri.

  bakteri ve virüslerden arınmadan öte leke çıkarma, kötü kokuları giderme, sebze ve meyvelerin üzerindeki tarımsal ilaç kalıntılarını temizleme gibi ekstraları da varmış.

  (bkz: hypomiss clean)
  (bkz: fakir hypo clean)
 • değer mi bu fakir ürününü almak kimyaci arkadaşlar. meyveleri sebzeleri yesillikleri sirkeli suda bekletmeye gerek kalmaz mi bunu aldığımızda
 • çok basit malzemelerle evde de yapılabiliyormuş. fakir'e onca para vermeye gerek yokmuş. meraklısı birkaç youtube videosu karıştırabilir.
 • istilacı bakteri, mantar ve virüslere karşı etkili olan güçlü bir oksidandır. 1970'lerde tuzlu su çözeltisinden elektrik geçirilerek ilk hocl üretildi. hocl, corona virüs de dahil olmak üzere, tüberküloz, lejyonella, h1n1 (domuz gribi), m. chelonea, poliovirus, hıv, aureus, e. coli, candida albicans, enterococcus faecalis, p aeruginosa gibi patojenlere karşı etkili, canlıda kullanılabilen tek dezenfektandır. çünkü hocl insan vücudunun savunma sisteminin, bakteri ve virüslere karşı kendisinin ürettiği, doğadaki patojen mikroorganizmalara karşı en etkin maddedir.

  vücudumuzda nötrofil adı verilen hücreler mikro-organizmalara karşı mücadele ederken, son derece etkin bir antimikrobiyal madde olan hipokloröz asit üretmektedir. bu madde savunma mekanizmasının yaklaşık yüzde 80'ini oluşturmaktadır. vücut herhangi bir mikrobiyal saldırı hissettiğinde 1 nötrofilin 0.1 um hiperkloröz asit üretebildiği ve bu miktarın da 15 milyon kolibasilini 1 dakika içinde öldürdüğü tespit edilmiştir.

  yüzyılımızın yeni konseptine uygun, çevreye duyarlı dezenfektani hiperkloröz asit geniş spekturuma sahip bir biosittir. güçlüdür, güvenlidir, toksit değildir, bakteri, virüs, mantar hemen hemen bütün mikroorganizmaları saniyeler içinde yok eder. sodyum hipokloritten 80 kat fazla etkili olduğu bilinmektedir.
 • nötral analit olarak da bilinir. daha doğrusu hipokloröz iki tip aktif sudan meydana gelir bunlardan biri nötral analittir.
  yüzde yüz doğal olması ve toksik olmaması sayesinde bir çok alanda dezenfeksiyon işlemi için kullanılır. et, kümes hayvanları, yumurta, çiğ sebze meyvenin direkt temasında kullanabilir, tehlikeli madde sınıfına girmediği biyolojik olarak yüzde yüz parçalandığı coshh, epa, fda, usda tarafından onaylamıştır.