şükela:  tümü | bugün
 • oksijen azalmasi anlamına gelip, hipoksinin doğru yazılmışıdır.
 • serbest balikadamlarda gorulur. bogulma sonucunda da hipoxia ve bayginlik olusur. hipervantilasyon (hizli soluk alip-verme) sonucunda bir sure sonra, bas donmesi ve goz kararmasi baslar.bu sonucunda da bayilma olusur.hipervantilasyon sonucunda metabolizmadaki o2 seviyesi maksimuma cikar.beyin o2 ihtiyaci icin, co2 miktarina bakar.fazla hipervantilasyon sonucunda co2fazla olur ve beyin soluk almaya gerek olmadigini sanar.aslinda o2 azalmistir.

  ideal hipervantilasyon sayisi, gozler kararincaya alinan nefes sayisinin 3’e bolumudur.
 • (bkz: anoxia)
 • solunum havasındaki oksijen azlığıdır.yükseklik unsuru da hipoksi yaratan unsurlardan biridir. her ne kadar tibet,himalaya,alp dağları gibi yerlerde insanlar yaşamlarını sürdürsede insan bünyesi 3000m ye kadar önemli bir sorun olmadan yaşamaya elverişlidir.
  gerekli koruyucu teçhizatı ve oksijen donanımı olmayan baloncu, paraşütçü ve uçucularda hipoksi ciddi bir sorundur. havacılıkta hipoksinin tehlikeli olabileceği en önemli 3 durum; yüksek irtifa uçuşları, yüksek akselerasyonlu manevralar ve alçak basınç odası uçuşlarıdır
  3000m civarlarında oluşan bir durum olsa da kişisel farklılıklardan dolayı,bu irtifaya ne kadar sürede çıkılıp ne kadar kalındığı,çeşitli manevralar yapılıp oksijen kullanılmadığı durumlarda daha düşük irtifalarda bile oluşabilir.
  oksijen eksikliğinden en çok retina,miyokard,merkezi sinir sistemi etkilenir.o yüzden belirti olarak görme bozukluğu,baş ağrısı,baş dönmesi,kas hareketleri zaafı,mantıksız sabit düşünce,uyuklama…hipoksi belirtileri çok sinsi olabilmektedir,kendine aşırı güvenme,şarkı söyleme,bağırma,küfretme amerikan uçak gemisine inen japon pilot sendromu gibi acayip davranışlardan bilinç kaybına ve ölüme kadar götürebilir.
  modern havacılıkta hipoksi durumu yer koşullarında uçuculara sağlıyacak cihazlar geliştirilmiştir.anti-g elbiseleri kullanılmaktadır.ticari uçuşlarda kabin içi 5-7 bin feet irtifada tutulmakta ve 10bin feettten itibaren oksijen konsantrasyonu arttırılmakta ve 30binli irtifalarda basınçlı %100 oksijen verilmektedir.
  havacılık ne kadar gelişse de hipoksi kazalara sebebiyet vermektedir.
 • etkisi altına aldığı kişilerin muhakeme gücünü azaltan, aptallaştıran yüksek irtifa rahatsızlığı. deride morarma, bakışlarda donukluk, normalde kolaylıkla yapılabilecek işleri yapmakta zorlanma, mutluluk hali (sarhoşluk gibi) belirtileri olabilir. saf oksijen solunmasıyla birlikte bu belirtiler kayboluverir. 18000 feet'te oksijen desteksiz kişi 30 dakikada; 30000 feet'te 1,5-2 dakikada hipoksiye girer.
 • (bkz: #9929628)
 • uygun olmayan gaz karışımı, yetersiz hava kaynağı ve dalış takımındaki arızalar sebebiyle dalışlarda meydana gelebilen, vücut dokularının oksijensiz kalması ile oluşan dalış rahatsızlığıdır. nşa da insan vucüdunda oksijen kısmi basıncı en az 0.16 olmalıdır. bu seviyenin altına inildiğinde hipoksi riski artar.
 • dokulara yeterli miktarda oksijen verilememesidir. 4 tipi vardır.

  1-hipoksik hipoksia
  alveol havasında ve kanda oksijen basıncı düşmüştür. yeterli oksijen almak için solunum arttırılır ama ortamda yeterli oksijen bulunmadığı için oksijen ihtiyacı karşılanamaz. bu esnada çok fazla karbondioksit dışarı verilir. yeterli oksijen olmadığı için kanda bulunan oksijenin ayrılması güçleşir
  deniz yüzeyinden yükseklere çıkıldığında, astım, pnömani gibi hastalıklarda görülür.

  2-anemik hipoksia
  kanın oksijen basıncı ve hemoglobinin oksijen doymuşluğu tam olmasına rağmen kanda dolaşan hemoglobin (oksijen taşıyan, alyuvarda bulunan madde) miktarı azaldığı için dokulara yeterince oksijen gitmez. anemi, kan kayıpları, karbonmonoksit zehirlenmelerinde ortaya çıkar.

  3-stagnant hipoksia
  kanın oksijen basıncı normaldir ama vücudun bir kısmına veya tamamına yeterince kan gitmediğinden dokulara da yeterli oksijen gitmez. kan yavaş hareket eder ve dokularda uzun süre kalır. toplardamarlarda bir sorunlardan veya kalp yetmezliğinden kaynaklanır.

  4-histotoksik hipoksia
  kanda oksijen basıncı ve miktarı uygun olmasına rağmen hücrelerin oksijeni kullanma mekanizması bozulduğu için ortaya çıkar. varolan oksijenin kullanılamaması da denir.zehirlenmelerde ve fazla alkol alımında ortaya çıkar.

  kaynak: fizyoloji dersinde tuttuğum notlar.ilk alışta dersi veremeyince, diğer alışlarda 4 s kuralıyla öğrenmek zorunda kalıyor insan.
 • oksijenin kısmen oluşudur. (hipoksik koşul)
  oksijen "azalması" değildir.
  oksijen "yoksunluğu" da değildir. çünkü hiç oksijen olmaması anoksi durumudur. (anoksik koşul)

hesabın var mı? giriş yap