şükela:  tümü | bugün
 • bazi insanlar ortalama düşük tansiyonla yaşar,normal tansiyonlarıdir o.mesela 8-4 le gezer hep ve yaşantısından belli eder düşük enerji ile çalıştıgını (kendimden biliyorum).
 • tansiyonun normalden alcak olmasi. yuksek olani icin (bkz: hipertansiyon).
 • tansiyon düsünce* tuzlu ayran içmek gerekirmis.
  (bkz: doktora gitmek yerine sozluge bakmak)
 • hipotansiyon düşük kan basıncı demektir. normal kan basıncı 90 / 60 mmhg civarında veya üstündedir. bu değerlerin altına düştüğü zaman yaşamsal organlara yani kalp ve beyin gibi organlara giden giden kan akımı azalır. ilaçla tedavisi mümkündir, ancak en iyi tedavi dinlenmektir.
 • kendinden geçermişcesine düşse de doktorların takıp sallamadığı durum.
 • düşük tansiyonlu insanlar, tansiyonları 15'e çıktığında sağlıklı bir insana göre daha çok etkilenirler. bu durum ciddi sorunlara yol açabilir. düşük tansiyonlu biri olarak tansiyonum genelde 9'a 6 olduğu için, tansiyonumun 12'ye çıkması bile ense ve göz ağrısı yapıyor. yani yüksek tansiyon sorunu yaşayanlarda görülen sorunlar oluşuyor kısa süreliğine bile olsa. düşük tansiyonlular genel olarak sağlıkta problem yaşamazlar, ama çok üşürler. öyle bir üşüme ki eylül'de başlar haziran'da biter. ayaklarımın ve ellerimin donmaya başlamasıyla, ohh geldi yine şenlikli kış diye kutlama yapabiliyorum. çok üşüdükleri için biraz müşkülpesent olurlar, kızmayın onlara
 • su soku ile ustesinden geldigimi dusundugum, basdondurucu olay.

  nedir efenim su sokundan kastimiz? banyoda basiniz donuyorsa tabureye oturduktan sonra, sicak mumkunse kaynar suyu gobek-kalp bolgesine tutuyoruz. tam yanarken bir saniye içinde sıcağı kesip buz gibi suyu açıp yaklaşık 10 saniye tutuyoruz. daha fazla tutmayın ölmeyin. mantıklı açıklaması ise: bu soku yiyen sinirler uyarildiginda soguktan dolayi vucutta kan akisini hizlandiriyor, o kadar hizlaniyor ki: tansiyon yukseliyor... kalp rahatsızlığı olanları uyarmak isterken, ben gibi komando(oha) kişilerine bol bol bu tarz antrenman yapmalarını oneririm...
 • yaz günlerinn kendini göstermesiyle, ne kadar güzel, geceyarılarına kadar sokaklarda olacaz, işten aydınlıkta çıkacaz, devamlı içecez, gülcez, eğlencez.. hevesimizi kursağımızda bırakan, birden bire almanyadan filan olsa gerek, çıkıp geliveren güzide bi arkadaştır bu hipotansiyon ki ben kendisine kısaca hipo demek isterim.. (hido demek isterdim ama yenildiler!) süper hava, sıcak olsun,güneş olsun , yaz gelsin, tatil , deniz insanı olan bendeniz gibi mal (ın gözü) insan müsveddeleri, normalde tansiyonlarının 9 a 5 hadi bilemedin 6 olduğunu unutaraktan her sıcak havada kendilerini dışa vurarak , sanki 9 aylık uykularından uyanmış gibi mağaralarından dışarı atarlar.. lakin bu hipo arkadaşımız 2. biradan sonra, masada çerezin yanına oturuverir. önce sağa sola başını çevirirken ahan da bööle tutar kafanı, yavaşlatır seni.. hipo, slowmotion dan hoşlanır arkadaşlar ,hız sevmez, seveni de sevmez.. hadi hızlı yürüyelim insanlarından nefret eder, arkadaşlığınızı yer bitirir onlarla.. yemek demişken , yemek yemeyi de sevmez hipo, canın istediği her yemek için midenizi devreye sokar, ona gaz verir ve mide bu gazın etkisiyle yukarı doğru bi basınç yapar ki bu da o yemekten o an uzaklaşmanızın en temel nedenidir. annenizle çok iyi anlaşır çünkü sigara içiremez. bi yudum aldığınızda beynin tüm şalterlerini indirir ve karşınıza geçip nanik yapar ki, takdir edersiniz beynin şalterleri inmiş olduğundan o sırada ağzını b urnunu kırmak için gerekli hareket donanımınız yoktur. etrafında bu hiponun dolanıp durduğunu gören dostlar tuzlu ayranın onu korkuttuğu yanılgısındadırlar. ve genellikle ayaküstü bardağın içinde yapılan bir bardak pütürcüklü yoğurtlu tuz gölünü size içirdiklerinde hipodan kurtulacakları düşüncesindedirler, ama onlar ki ne çok gaflettedirler. sadece bardakta damıtılmış tuz gölünü tecrübe ettiğinizle kalırsınız. soğuk duş, soğuk duş etkisi yaratır hipoda..oh lan gitti, artık arkadaşlarla takılabilirim, tatilime devam edebilirim, zaten bir haftam var bu manyak yüzünden iki günüm gitti , ne dir bu kırodan çektiğim benim diyerek hemen kendinizi dışarı atarsınız ve cümlenin başına dönüş.. istiklal marşı.. kapanış..
 • süründürmenin ötesinde genelde hayatınızın içine eder. tüm planlarınızı iptal etmenize neden olur. öyle ki bazen o kadar düşer ki elinizi ayağınızı zor oynatır hale gelirsiniz. doktorlara gidersiniz ama hiçbiri kesin bir teşhis koyamaz. gittiğiniz bütün doktorlar düşük tansiyonlu olduğunuzu, bunun bütün bir ömür boyunca devam edeceğini, artık bununla yaşamaya alışmanız gerektiğini söylerler. ama hiçbiri bu arızanın hayatınızı ne kadar fena etkilediğini anlamazlar.

  normalde gayet canlı, hareketli bir insan olmanıza rağmen bazen evden çıkamayacak kadar halsiz olmanızı ukala ukala "bütün gün bilgisayar başında oturmaktan sıkılmıyo musun?" şeklinde yorumlayan arkadaşlarınıza içinizden bi güzel küfür edersiniz.

  çok önceden hevesle yapılmış bi ton planınız varken cuma gecesi evde oturmanızın* müsebbibidir. sürekli bir açlık ve uykusuzluk hali içinde dolanmanızın tek suçlusudur.

  not: işbu entry tansiyon 7'ye 3 iken girilmektedir ve yazar kişisi bu entryi girerken ayaklarını ve dudaklarını hissetmemektedir.

  (bkz: allahım sana geliyorum)