şükela:  tümü | bugün
 • birinci dunya savasi sirasinda enver pasa komutasinda ruslara karsi kafkaslarda savasan turk askerlerinin bir cogunun olum sekli. savasin uzun surmesi ve erzak yetisememesi sonucu zorlu kis sartlarinda ustlerinde bisey olmayan insanlarin dusecegi durum.
 • vucut sicakliginin anormal derecede dushmesi.
 • vücut ısısının 35 santigrad derecenin altına düşmesi.
 • iki aşaması vardır. ilk aşama vücut ısısı 32 dereceye düşene kadar sürer. üşüme titreme ısı düştükçe tökezleme hareketlerde sözlerde mantıksızlık belirtileri gözlenir. direk ısıtmak gerekir bu durumda adamı. ikinci aşama yani 32 derecenin altında durum ciddidir. üşüme titreme geçer, mantıksız konuşma ve davranışlar baş gösterir, nabız yavaşlar. derhal müdahale şarttır, müdahale yoksa yavaş yavaş mutlu mutlu ölünür.
 • isi kaybinin fizyolojik siniri
  isı kaybını önlemek için vücudun uyguladığı önlemler kollara ve bacaklara giden kan miktarını azaltmakla sınırlıdır. ( insanoğlu tropik bir iklimde geliştiği için vücudun ısı kayıbını arttırma mekanizması ısı kaybını azaltma mekanizmasına göre çok daha gelişmiştir ) vazokonstriksiyon yüzeye giden kan miktarını kısıtlar ve dokuların soğumasına neden olarak radyasyon ve konveksiyonla oluşan ısı kaybını azaltır.
  uzun ve ince şekillerinden dolayı kol ve bacakların yüzey alanı relatif olarak daha fazladır ve daha kolay ısı kaybederler. uç noktalara giden damarların daraltılması kan akışını ve ısı kayıbını azaltır ve böylece kalp ve beyin gibi hayati önem taşıyan organların çalışmaya devam etmelerini sağlar.
  hipoterminin önlenmesi insanın soğuğa karşı olan en etkili önlemi zekasıdır. 28°c 'nin altındaki sıcaklıklarda insan vücudu üretebildiğinden daha fazla ısı kaybetmeye başlar. insanlar soğuk ortamlarda zekalarının ürünü olan giysi ve barınak gibi önlemlerle dış ortamdan kendilerini izole etmeye çalışırlar.
  bilgili ve mantıklı olmak soğuk hava şartlarında daha da önem kazanır. tehlikeli durumlar önlem alınabilecek kadar önceden farkedilebilmeli ve daha da önemlisi her koşula hazırlıklı olunmalıdır. hipotermi ölümlerinin çoğu geçiş mevsimlerinde kişilerin şartların değişmesine hazır olmadığı durumlarda gerçekleşmektedir.
  su ve yemek
  soğuk bir iklimde hipoterminin önlenmesi için sıvı, yemek ve giysiye ihtiyaç vardır. böbrekler, akciğer ve derimizden kaybettiğimiz suyu yerine koymamamız dehidrasyona sebep olur ki bu da kan hacmimizin düşmesine ve böylece hareketle ısı üretmenin zorlaşmasına neden olur.
  dehidrasyonun neden olduğu başka problemler de vardır. daha az hacim kaplayan kanın hayati organlara gönderilmesi için kol ve bacaklardaki damarlar büzüşür ki bu da lokal donma şansını yükseltir.
  dehidre olunduktan sonra susama hissi azalır ya da yok olur bu yüzden yeterli sıvıyı almak için belirgin bir çaba göstermek gerekir. hafif zorlukta bir günde su alımı minumum 2 litre olmalıdır. daha ağır günlerde ya da yüksek irtifada bu miktar 3 ile 5 litre arasında olmalıdır. yeterli bir sıvı alımı, açık sarı renkte ve miktarı günde 1 litre civarında olan idrarla anlaşılabilir. fiziksel aktivite ve ısı üretimi için yemek gereklidir. gün içinde sık sık ufak miktarda bir şeyler yemek enerji depolarımızın boşalmasını önler.
  bir hayatta kalma durumunda, tecrübeler, başarı için yemeğin en önemli faktörlerden biri olduğunu gösterir. her hangi bir besin kaynağı, çiğ yenmesi gereken kuş ya da yılan bile, bir şey yememekten kaynaklanan yorgunluk ve depresyondan daha iyidir.
  alkol kullanımı, kılcal damarların genişlemesine neden olduğu için başta bir ısınma hissi verir ama sonuçta ısı kaybını arttıracağından hipotermiyi kolaylaştırır.
  ana kaynak http://www.adrenalin.com.tr/
 • balikadamlarin yasamasi mumkun olan bir hastaliktir.dalinacak bolgeye ve ya mevsime uygun elbise secilmediginde ve ya elbisenin bol gelmesi durumunda vucut isisinin korunmasi derinlerde zorlasir.bitkinlik hissedilebilir.
  ulkemiz sularinda 5mm kalinliginda elbiseler isi yalitimini saglamaya yeterlidir.

  -suda isi havaya gore 25 kat daha hizli yayilir.olay bu kurala bagli olarak gelisir.

  (bkz: dalis hastaliklari)
 • hipotermi riski altindaki kisi hemen isitilmazsa usumekten olebilir. bu kisiyi isitmanin en cabuk yolu sicak bir kisi ile ayni uyku tulumuna koymaktir. misal olarak, saint filminde nehirden donmak uzere iken cikan adamimizi*, filmin esas kizi olan teyzemiz* benzer bir yontemle isitmisti.
 • su alti ortamlarinin korkulan hastaliklarindan
 • ankara da evde kalan ogrencilerin yasamasi cok muhtemel olan saglik sorunu...
 • sanirsam acisiz bir olum turu. bildigim kadariyla sudan ciktiktan sonra isinsaniz bile kalbiniz guclu degilse 24 saat icinde olduren hastalik. semptomlari cok yuksek ate$, ba$ donmesi,titreme,halsizlik. ayrica anime sever bir suser.
hesabın var mı? giriş yap