şükela:  tümü | bugün
 • bu yıl kelebekler vadisi / fethiye'de ilki gerçekleşecek festival. ahtapot organizasyon ve the mekan tarafından organize ediyor olup, interrail türkiye de sosyal medya destekçisi olarak gözükmektedir.

  facebook etkinlik sayfasında detaylı bilgi şu şekildedir;

  "türkiye'de ilk kez düzenlenecek olan etkinlik 11 - 13 agustos tarihlerinde. turkiye' nin en güzel koylarından birinde, kelebekler vadisinde buluşuyoruz.

  kuşağın çiçek çocuklarını anmak, selamlamak için hepinizi bekliyoruz.

  sevgiyle kalın ..

  biletler biletino 'da ve bilet satış noktalarında .
  not / etkinlik kombine + kamp 39 tl
  doga tahribatı yaratmamak adına duyarlı özgür ruhta olan 1200 kişi ile bu etkinlik sınırlandırılmıştır .

  "etkinlik alanında bulunan tapdk belgeli büfede yasal satış fiyatından tütün ürünleri satışı yapılacaktır"
  gidis dönüs anlasmali tekne seferleri mevcuttur.

  11.ağustos 2017
  cfyah
  kokler filizleniyor
  ais ezhel
  komik gunler
  *************
  12.ağustos 2017
  cabbar baba
  kadjah womanty
  sista ı
  siya siyaband
  saki
  ***********
  13 ağustos 2017
  karakusu jr
  jesus
  luxus
  baba zula
  genjah
  sıkça sorulan sorular////
  vadiye ulaşım nasıl olacak ?
  -kelebekler vadisine karadan gidiş yoktur. ölüdeniz'den ve kabak koyundan anlaşmalı tekne seferleri mevcuttur.(gidiş-dönüş 20 tl) ilk gün yogunluktan dolayı sıkça tekne seferleri olacaktır. diger günler ise sabah 09:00 ve 18 :30 olmak üzere 2 adet tekne ölüdenizden vadiye ulaşımı saglayacaktır.kabak koyundan ise 20:00 da vadiye geliş sabah 08:00 da ise kabaga dönecek şekilde hizmet verecektir. günlük bilet alanlar içinse gece tekne yolculugu tehlikeli olabilecegi için sabah dönüş seferleri mevcuttur.
  -----------
  kombine+kamp bileti neyi kapsıyor?
  -almış oldugunuz kombine+kamp bileti tüm festival boyunca 3 günlük kamp yapma(çadır) ve festivale katılımınızı saglar bunun dışında bungalov evlerde veya çevre otellerde kalmak isteyenler bireysel olarak hareket etmek zorundadır.
  almış oldugunuz biletler tek kişi için geçerlidir.
  ----------------
  festivale gelirken yanınızda getirmeniz gerekenler ?
  -festivale gelirken almış oldugunuz biletin çıktısını veya telefonunuza gelen kodu göstermek ve kapıdaki tarayıcıdan okutmak durumundasınız ayrıca kapıda güvenlik önlemlerine takılmamak için nüfus cüzdanını getirmeniz de gerekmektedir.
  -------------------
  festivale neler getirilmemelidir ?
  -festivale kesici delici alet getirmek yasaktır.bunun dışında vadi de yemeiçme alanları oldugu için dışarıdan yiyecek ve içecek alınmamaktadır.veganlar ve vejetaryanlar için ayrıca mutfak ta alternatif yiyecekler mevcuttur."

  https://www.facebook.com/events/115228165775521/
 • buluşmanın adının ve amacının çelişkilerine dair eleştiriler olan organizasyondur.

  alakır nehri kardeşliğinden alıntıdır:

  "kelebekler vadisi'nde bu haftasonu (11-12-13 ağustos) "hippi müzik festivali" yapılacakmış..
  sahne kurulacak, vadiye amfiler, müzik sistemleri taşınıp birçok müzik grubunun ve binden fazla insanın katılımıyla..
  dar, kısa ve akustiğinin çok yüksek olmasından dolayı nadide kelebekleri ve canlıları rahatsız etmemek için yüksek sesle konuşmama konusunda bile tabelalarla uyarıların yapıldığı vadide..

  bu tarz festivaller için açık ya da kapalı birçok mekan var. bunu altyapısı ve o kadar insanı kaldırabilecek kapasitesi olmayan küçücük bir vadide yapma arzusu nedir? eğer gerçek amaç barışçıl, antikapitalist hippi felsefesi olsaydı 40-50 kişi yakar ateşini etrafında akustik bir şekilde yapar zaten müziğini.
  hiçbir yiyecek, içecek sokulmama kuralından bunun vadideki işletmenin kazancı için yapıldığı çok belli bu festivale çevre bakanlığının nasıl izin verdiği, daha trajik olarak da duyarlı olduklarını zannettiğimiz müzik gruplarının dahi buna nasıl katılım gösterebildikleri (baba zula, siyabend..) bir yana aynı kapitalizmin gölgesini satamadığı ağacı kesmesi misali anlayamadığı bir kavramı nasıl satar durumunun içler acısı hali asıl durumun özeti..

  bu duyarsız saçmalığın ötesinde sizlere tam 20 yıl öncesinin kelebekler vadisi'nden bir hikaye anlatacağım. 80'lerde ki durumuna, ne amaçla kullanıldığına ve vadinin belli bir siyasi görüşe sahip gruba kooperatif adı altında nasıl verildiğine hiç girmeden. hemen sonrasından. 1997 yazının sonundan. bu kooperatif işletmesine ayak bastı parası vermeyi reddeden, mülkiyetsiz, barışçıl insanların vadiye gelişinden. nereden nereye.. o zaman işletme bu 'hippileri' vadiden kovamaya çalışmış, küfrederek üzerlerine bira şişesi fırlatmıştı. tüm saldırılara ve provokasyonlara barış içinde direnilmiş, sonuçta işletme vadiyi tamamen terk etmek zorunda kalmıştı. sonra ne mi oldu? anlatayım;

  dünyanın her dilinden, dininden, kültüründen, renklerinden insanların, doğa ile uyum ve barış içinde yaşayabileceğine dair bir gerçeklikle buluşulmuştu kelebekler vadisi'nde o vakit.
  biri dönüp 'görüyor musun bak vadi sanki doğa ananın kolları gibi nasıl da kucaklıyor bizleri' demişti.
  çok şeyler söylendi. ateş başında çok şarkılar.. ve güzel şeyler.
  büyülü ve gerçeküstü bir şekilde geçti iki ayı aşan bu süreç.
  ilk 'ekoloji' kelimesiyle, doğal tarımla, ekmek yapımıyla, tipi (kızılderili çadırı) kurmakla.. orada tanıştım.
  1 yaşından 70 yaşına kadar, dünyanın 40 farklı coğrafyasından, 70 kişi kadardık.
  tipilerimizi kurmuş, ekip dikmeye başlamıştık..

  sonrası büyük bir şiddetle bastırıldı. aynı gezi parkı'ndaki gibi..
  sonuçta 'işgalci' idik bazıları için, doğada birlikte yaşam hakkını savunan ve vadinin mülkiyetini reddedenler olarak.
  gerçeklik sanrısı içindekiler için yalan da değildi hani. bu toprakların gördüğü (gezi parkı'na kadar) ilk kitlesel, çok renkli, barışçıl bir ekolojik işgal hareketiydi.
  önce vadinin üstüne üç hilalli bir bayrak asılıp aşağıya taş yağdırıldı.
  buna barış şarkıları ile karşılık verildi.
  en sonunda kundaklanarak yakılan tipilerimizin birisinin içinden 3 yaşındaki bir çocuğun son anda kurtulmasıyla yola çıkma kararı aldık ve terk ettik vadiyi fiziken.
  bastığımız her yerde bir tohum olarak filizlendi bu duygu yeniden her yerde.
  aynı gezi parkında olduğu gibi.

  gökkuşağı buluşmaları (rainbow gatherings) 1969 yılındaki woodstock müzik festivalini düzenleyenlerin bu beklemedikleri güzel enerjinin devam etmesi gerektiğini düşünüp ilkini 1972 yılında colorado'da gerçekleştirmesiyle başladı.
  80'lerde avrupa'ya, 90'larda da asya ve afrika'ya yayıldı yapılan buluşmalarla.
  tüm dünyanın halklarının, doğadaki tüm canlılarla birlikte barış ve uyum içinde bir yaşam kurabileceğinin tarihteki ilk örneği olan buluşmalar, bu olabilirliği ve vizyonu bir tohum gibi ekmek ve benim gibi böyle bir hayalin gerçeğe dönüşmesi konusundaki umutsuzlukla acı içinde kıvranarak yaşamını sürdürmek zorunda kalan milyonlarca canı uyandırmak adına 90'larda bir kervan olarak dünyayı tavaf etme kararı ile yola çıkmıştı.
  bu kervanın vizyonu, tavafın 2000 yılında tamamlanacağı avustralya kıtasında,son bir kutlama buluşması düzenlemek ve ondan sonra herkesin bu duygu ile bir yerlerde tohum olarak bu yaşamları hayata geçirmesi üzerineydi.

  97 de kelebekler vadisi'nden geçen bu kervan ile anadolu'da gerçekleşen ilk gökkuşağı buluşması, 2004'te alakır vadisi'ne yerleşene kadar her sene anadolu'nun bir köşesinde tohumu olduğumuz buluşmalar ile geçti bizim için. en son 2005 teki dünya buluşmasının yerini bulup (squating) el verdik buluşmaya devam etme niyetinde olanlara.
  bizim için vizyon tamamlanmıştı.
  buluşmalar amacına ulaşmıştı.
  her birimiz dünya ailesinin bir ferdi olmuştuk artık.
  hayaller bitmiş.
  yaşanır olmuştu.

  bilinsin diye anlatıyorum aynı yerde yaşanmış bu gerçek hikayeyi.
  şimdilerin sahtelikleri ile oluşturulmaya çalışılanların ötesinde.
  bilinmiyorsa bilinsin diye.
  bilmemek ayıp değil sonuçta.
  bu 'hippi' festivaline gitmek isteyen gençlik bilsin mesela.
  hele hele o festivalde çalacak olan gruplar bilsin. hippiliği, sanatı, müziği, doğayı, dengesini, kapitalizmi, geçmişi, bugünü..
  bilinsin.

  o zamanların bu ortamlarında fotoğraf çekmek pek hoş karşılanmaz ve saçma gelirdi an'ı yaşamak varken. ekteki foto o günlere ait birkaç fotodan biri. gökkuşağı buluşması / kelebekler vadisi / 1997"
 • müzik buluşması olabilir, kelebekler vadisi için izin alınmış da olabilir ama hippi kesin değildir. paranın konuştuğu, doğanın siktir edildiği, hippiymiş gibi davranılacak bir kostüm partisi gibi görünmekte.
 • 2017 yılında hippilerin hala var olması bir de üstüne buluşacak kadar fazla olmaları (1000 kişiden bahsediliyor, ben 2-3 kişi beklerdim) gibi garip olayları bir araya getiren müzik buluşmasıdır.

  not: ilk entry'de yazılan vadi vs çok umrumda değil, ben hippi kısmına takıldım sadece.
 • efes antik kentte sünnet ve nikah etkinliği yapanlarla dalga geçenler, kelebek koyunda festival olunca koşa koşa gidiyorlar..
  doğayı ve tarihi işimize geldiği kadar seviyoruz.
  yine düğün olunca bedavadan efes de gezmiş oluyorduk ama şimdi kelebek ve vadi katletmeye 39 lira bilet fiyatı bana çok geldi.
  şu siyabend şarkısı ile bitirmek isterim, vadide ot tüttürürken sizin de aklınıza düşerse diye:

  "hancı dedi bir çiçeği yaratmak asırların işidir,
  ben her bahar arar arar arar dururum.
  şu yeryüzünde kimin kimsesi yok kendinden başka ,
  bir de koca evren başının üstünde,
  doğmuş ve ölmüş apansız binlercesi,
  yok henüz farkına varan, ne olacak bundan sonrası.."

  not: siyabend'in de festivalde yer aldığını belirtmek lazım. bizon bi albüm yapsa da rahatlasak, şu cd'ler artık faşizme iyi gelmese.
 • son güne kadar süren tartışmalarla birlikte, ilk ve son kez gerçekleşecek organizasyon olacağını tahmin ediyorum.

  oluşumun ilk afişlerinde yer alan siya siyabend ve kökler filizleniyor sahne almayacaklarını açıkladılar.

  siya siyabend

  kökler filizleniyor
 • kimse kusura bakmasın da tabelalarında vaktinde "bağırmayınız, yüksek sesle konuşmayınız" yazan bir yerde konser düzenlemenin elle tutulur hiçbir yanı yok.

  bölgedeki kaplan kelebeği populasyonunun azalmasının tek nedeni bölgenin turistik olarak kullanılması, koya yanaşan teknelerden verilen müzik ve lüzümsuz insan etkisi. vadide var olan gürültü kelebekleri oradan uzaklaştırıyor. bunu anlamak için biyolog olmanıza gerek yok.

  hangi akla hizmet burada konser düzenleniyor gerçekten anlamak zor. adını da hippi müzik buluşması koymuşlar. kafanda rasta olunca çevreye zarar vermek serbest yani...