şükela:  tümü | bugün
4 entry daha
 • basit vikipedi bilgilerine göre: hippolyte, otrera'nın kızı olup, yunan mitolojisinde babası ares tarafından kendisine verilen sihirli korseyi giyen amazon kraliçesidir.

  herakles/herkül'ün 12 görevi içinde 9. sırada gerçekleştirdiği görevi, hippolyte'den bu sihirli korsenin alınması idi. eurystheus'un kızı admete'nin isteği üzerine bu görev herkül'e verilmiş ve herkül durumu hippolyte'ye anlatarak korseyi almıştır. tam bu sırada, hera amazon kadınları* arasında bir yalan haber çıkarmış ve herkül'ün aslında kraliçeyi kaçırmak için geldiğini öne sürmüştür.

  bunun üzerine amazon kadınları herkül'e saldırıya geçmiş, herkül ise hippolyte'nin kendisine ihanet ettiğini düşünürek (zannederek) onu öldürmüştür. bir başka ölüm öyküsü ise geyik avlarlarken kız kardeşi penthesilea'nın mızrağıyla ve yanlışlıkla öldürülmesi.

  das passagenwerk/walter benjamin'e göre "les fleurs du mal'in en büyük ve en ünlü şiirlerinin birinde kadınlar, yunan adları -delphine ve hippolyte- taşırlar. şiir lezbiyen aşka adanmıştır. lezbiyen, modern zamanların kadın kahramanıdır. lezbiyen kişiliğinde baudelaire'in bir erotik ideali -sertlikten ve erkeklikten söz eden kadın-, bir tarihi idealle, bir başka deyişle antik çağdaki büyüklük idealiyle kaynaşmıştır."

  "phedre'nin balesiydi bu, karanlık alevi ve kan sunulan ve kan dökülen* o dalga dalga kızıl peleriniyle benim phedre'm: yeşil yeleli atlarıyla sarışın ve mağrur hippolyte, pembe-beyaz peri aricie, soluk yüzü, üç dişli mızrağı* ve bütün o mavi-yeşil dalgalarıyla neptün: bir haftalığına iyi olabilir miyim?" sylvia plath - the journals of sylvia plath

  (bkz: hippolyta), hippolytos
  (bkz: penthesilea/@ibisile)
  (bkz: melanippe/@ibisile)
  (bkz: amisos)
1 entry daha