şükela:  tümü | bugün
 • theseus’un amazonlar kraliçesi atiope’den olan oğlu.
 • euripides'in birincilik kazanan oyunu.
 • aşkı kücümseyen artemise bagliligindan dolayi;ask tanricasi aphrodite tarafindan intikam alinan mitoloji kisisi.afrodit intikamini oatina krali babasinin(theseus) karisi phaidra'yi(üvey annesi) ona asik ederek alir.soz konusu intikam ;ünlü fransiz tragedya ustasi jean racine tarafindan phaidrada islenir.
 • büyük bir avcıdır. bir deniz canavarı götürmüştür.
 • euripides'in oyununda aşırı erdemliliği , jean racine'in yorumunda ise kayıtsızlığı ile üvey annesi phaedra'nın hışmına uğrayıp yaşamını yitiren şanssız erkek karakter.
  (bkz: love kills)
 • "dilimin verdiği sözden kalbimin haberi yok mu!" euripides - hippolytos (symposion'da gönderme yapılır.)

  [hippolytos] "hanımefendi* hatırlamaz mısınız?
  babam benim theseus, sizin de kocanız." marcel proust - albertine disparue

  (bkz: hippolyte/@ibisile)
  (bkz: hippolyta)
 • eski atina kralı theseus'un ikinci eşi phaidra tarafından kendisine aşık olunması nedeniyle ölüme giden oğlu.

  theseus, phaidra ile evlendiğinde uzun süredir denizaşırı yolculuklarda olan hippolytos ortalarda yokmuş, hayatını artemis'e adamış ve avcılık konusunda uzmanlaşmak için amazon kadınları tarafından eğitilmek üzere uzaklara yollanmış. ancak bir gün şenlik zamanında baba ocağına dönmesi, tamamen kendini avcılık ilim irfanına adamış olan bu oğlanın sonunu getirmiş. phaidra, hippolytos'u görür görmez yaşça kendisine daha yakın olan ve babasının gençliğine benzeyen bu oğlana aşık olmuş. şenliklerden sonra yine denizaşırı yolculuklara çıkan hippolytos'un yolunu gözleyebilmek için denizin en uzak noktalarını bile gören bir aphrodite tapınağı bile yaptırmış ve bütün zamanını o tapınakta gelen gideni gözlemleyerek geçirmeye başlamış.

  en sonunda aşkını gizli tutamayıp yanındakilere anlatmaya başladığında söylentiler hippolytos'un kendisine dek ulaşmış ve hippolytos bu aşkı tiksintiyle karşılamış. aşka kalbinde yer olmadığını, artemis adına ormanlarda avlanacağını söyleyerek yine ortalardan kaybolmuş ve bu cevabı öğrenen phaidra, kendini öfkeyle asmaya karar vermiş. kendini asarken yanına bıraktığı notta hippolytos tarafından taciz edildiğini, bu tacizlerden kurtulabilmek için ölümü tercih ettiğini anlatmış ve babayı oğluna düşman etmiş.

  theseus tarafından poseidon'a rica edilerek lanetlenen hippolytos'un bundan sonra burnu boktan kurtulmamış, suçsuzluğunu bildiği için başını eğmeden hayatına devam eden hippolytos bir gün deniz kıyısında at arabasıyla ilerlerken sakin denizden kale büyüklüğünde bir dalga çıkarak hippolytos'un sonunu getirmiş. ancak ölümünden sonra suçsuzluğu phaidra'nın aşkını itiraf ettiği kişilerce ortaya çıkarılan hippolytos, phaidra ile yanyana mersin ağaçlarının altına gömülmüş.

  şimdiye dek okuduğum mitolojik hikayeler içinde en ilginçlerinden biri hippolytos'un hikayesiydi, hikayenin ardında aslında artemis, aphrodite ve poseidon arasında bir çekişme varken ana kahramanlar masum olduğu halde harcanan ölümlüler... hikaye sıradan bir şekilde dedikodunun, iftiranın kötülüğünü anlatıyor, poseidon tarafından gönderilen kale büyüklüğündeki dalganın mitolojik kökeni de muhtemelen dönemde hakkında hiçbir fikir sahibi olunmayan tsunami falandır.