şükela:  tümü | bugün soru sor
  • böyle bir mülakat aplikasyonu varımış. tam olarak nasıl bir şey olduğunu anlamaya çalışmaktayım hala.
  • bu tür "muhteşem" fikirler anca bu içinde yaşadığımız saçmasapan kapitalist düzen içinde ortaya çıkar zaten.

olayı şudur: bilgisayara konuşup kendinizi kaydediyorsunuz. yani kendinizin bir promo videosunu yapıyorsunuz adeta. sonra bu videoyla kendinizi hr görevlisine pazarlamaya çalışıyorsunuz. hr görevlisi mülakata normalde ayıracağı bilmemkaç dakikayı ayırmamış, eğer kafadan uygun bir aday değilseniz sizi hızlıca eleyebilmiş oluyor. en fazla kaybettiği zaman videonuzun süresi, yani 5 dk filan oluyor.

yüz yüze mülakatları fırsat olarak gören biri olarak bu uygulamayı müthiş rahatsız edici buldum. sırf bu yüzden benimle ilgilenen bir şirketteki başvurumu geri çekmeyi düşünüyorum. mecbur muyum arkadaşım sizin scorp çakması iş başvurunuzla uğraşmaya... kim nerden alıyo bu fikirleri bi bulsam vallahi tenya larvası yediricem
  • soğuk ve ruhsuz gelen uygulamadır. resmen kamera karşısındaki yeteneğiniz ölçülür. biz ki telesekretere konuşamayan adamlarız tutup video kaydı aldırıyolar.

ha başvurulan pozisyon spikerlik olur, ne biliyim ekran karşısında bişeyler anlatmak gerektiren bişiler olur anlarım ama hayli teknik bir pozisyon için bile bu istenebiliyor adaylardan

mesela 3 dakika süre veriyolar size anlat anlatabildiğin kadar. karşıda muhattap da yok
    az mı oldu çok mu oldu yanlış yerden mi girdik meçhul

velhasıl sevmediğim uygulamadır. personel müdürleri eminimki bayılıyodur bu uygulamaya şu kadar adayın interview ini yaptık diye ama ben şahsen sevmedim...