• (bkz: hristiyan)
  • yanlış olarak hristiyan biçiminde yazılan sözcüğün doğru yazımı. birileri kaynak olarak tdk'yı göstermişler ama daha birkaç yıl öncesine kadar tdk da bu sözcüğü hıristiyan biçiminde yazmaktaydı. zaten bu yüzdendir ki günümüzde tdk güvenilir bir kaynak olarak kabul edilmemektedir. onun yerine darbe öncesi tdk'nın ekibinin hazırladığı ana yazım kılavuzu var. orada da hıristiyan yazıyor. hemen herkes de bu kılavuzu kullanıp buna itibar ediyor. dileyen iletişim, can, yky, metis, iş bankası vb. saygın yayınevlerinin kitaplarındaki kullanımlara bakabilir. şimdi de düne kadar bu başlık altında yer alan girileri hristiyan başlığına taşımışlar! 2020'ye kadar hıristiyan diye olan başlık 21 yıl sonra değiştirilmiş. sonra sözlük bozdu deyince dalga geçiyorlar.
  • her biri toplumlarına özel kutsal emirlere uymamış durumda:
    yahudi yaşatmadı, hıristiyan sevmedi, müslüman okumadı.
    belki bu toplumlara özgü emirlerde ters psikoloji vardır. bütün bunlar, insan köklerinden çok uzaklaşmasın diyedir. insan hemencik yapaylaşabilir. ilerlemecilik bir yere kadar.. veya ilerleme iyiyse de yolu zor ve emirler yüzyıllar sonra hala geçerli. zira her biri önceden de sevmiyordu, yaşatmıyordu, okumuyordu. görev olduğu yerde duruyor.

bu terapi bokunu bir yahudi buldu, ama hıristiyanlara öykünerek buldu. şimdi sen içine müslümanlık mı iğneleyeceksin? doğal terapi etkisine bakarsak, musevi gizemli, isevi sosyal, muhammedi ise tüm temel akılcılığa karşın pagan ve çocuksu. dua, 'istiyorum' diye tutturmak; zikir kendini uyuşturmak; muska büyüsel tümgüçlülük beklentisi.

"bir milyon başlı beden, biz, içimizde muhtemelen moleküllerin, atomların ve yutargözelerin* yaşamını sağlayan mütevazı mutlulukla yürümeye devam ettik. eski dünyada hıristiyanlar, kusurlu atalarımız bunu anlamıştı: alçakgönüllülük erdem, gurursa kusurdur. biz tanrıdan, ben şeytan'dan gelir." yevgeni ivanoviç zamyatin - mıy

"sen tanrı'ya inanırsın ve bir başkası tanrı'nın yokluğuna inanır. sen müslümansındır ve başkası hindudur veya hıristiyandır, ve o zaman ne olur? inanç böler." jiddu krishnamurti

"yahudiler, o alışılmış inatçılıklarıyla, baba katli eylemini gerçekleştirdiklerini yadsıdıkça, onlara "siz bizim babamızı öldürdünüz" suçlaması gelmiştir. bu suçlamaların din tarihi açısından önemli bir yeri vardır. hıristiyanlar, isa'yı kurban vererek, bu ilk suçtan arınmaya çalışmışlar, ancak, yahudiler suçlarını itirafa yanaşmamışlardır." serol teber - bilimsel bir peri masalı

"onun* kişiliğinde, gizliden gizliye, benim olmamı engellemiş oldukları hıristiyan'a hayrandım." jean-paul sartre - les mots

(ilk giri tarihi: 22.4.2020)

(bkz: hıristiyanlık), hristiyan
    (bkz: isevi)
  • dil derneği'ne göre yazılışı bu şekildedir.
    tdk ise hristiyan der.
hesabın var mı? giriş yap