şükela:  tümü | bugün
 • dünyanın en üst seviyede sayılan milletlerinin dini olmak suretiyle geçmişte hristiyanlık adına yaşanan her şeyin unutulabilmesi ve başkalarını din terörüyle suçlamak
  (bkz: cadı avı)
  (bkz: st bartholomew)
 • ayakkabi cikarmadan abdest almadan felan kiliseye pat diye gidip ibadet edilebilmesi onemlidir zannimca
 • katolik torenleri daha gosterisli oluyor diye mezhep degistiren bir denyodan bahsetmisti yabanci bi hoca*.. kiliselerin kadinlari da erkekleri de kabul etmesi ve guzellikleri**, gunah cikarma gibi yargilanmadan birebir konusulan ve paylasilan bi terapinin olmasi, ibadetin gunde 5 vakit bu cagda hayati kisitlayacak sekilde olmamasi avantaj.
  tabii istedigin gibi ibadet etmek icin din degistirmen gerekmez, butun ilahi dinlerin temelinde toplumu ahlaki olarak denetlemek ve inancla yonlendirmek var sonucta, kendi tanrina inanip ahlakli bir insan oldugunda seni dinsizlikle suclayacaklarsa bu insanlik sorunudur musluman ya da hristiyan olman farketmez. kizini kapatip gorucu usulu evlendiren musluman varsa tavsan gibi ureyen, tecavuz bile edilse kurtaji ahlaksizlik sayan katolikler de var, muslumanlari somuren tarikatlar varsa katolikleri de yanlis yonlendirenler var. islam tarihinde seriat varsa hristiyanlikta orta cag var. neleri kiyasliyoruz yahu?
 • gerçekten de hıristiyanlıkta en çok özendiğim şey kadınları kapatıp boğazlarını sıkmamaları(en kötü ortaçağ dönemi bile kadınlar için taliban afganistan'ından iyiymiş), kiliselerde kadın-erkek beraber olmaları, erkekleri kadın saçının teli görününce orgazma ulaşacak insanlar(canavarlar) olarak ele almamalarıdır. islamın kadınları eve kapaması(islam demesek de müslüman toplumlar desek birşey farkeder mi?) bence kadından çok erkeği aşağılayan, erkeği bir seks manyağı, ahlaksız bir canavar olarak gören bir anlayıştır. ben karımı, hayatımda en sevdiğim insanı alıp elele tutuşarak neden caminin bir köşesinde bedenimi ilahi sevgi ve huzurla dolduramıyorum? ayrıca din derslerinde yıllarca başımızı yediler, islamda tanrıyla kul arasına kimse giremez diye, belki bir bakımdan mantıklı ama günah çıkarma olayının psikolojik tatmini de herhalde inkar edilemez.

  yalnız bu tip ayrıntılardan ziyade sadece genel ilkeler ve felsefesi üzerine durursak, bence al birini vur ötekine, hepsi aşağı yukarı aynı şeyleri aynı yollarla yapmamızı bekleyen ortadoğu kökenli dinler.

  ayrıca (bkz: huzur budizmde)
 • aslında sırf evlilik törenleri için dahi düşünebilecek olay. bir an için günümüzde başımıza gelen bir dandik nikah memuru önünde iki kuru lafla gerçekleşen evlilik törenleri göz önüne getirildiğinde; törensel boyutu çok daha fazla ön plana çıkan, babanın kızını koluna takarak damada teslim ettiği, bu sırada sağdıcın, damada yüzükleri teslim ettiği, rahibin son derece hoş bir konuşma ile çiftleri birleştirdiği bir tören her zaman için daha tercih edilebilir nitelikte geliyor insana.
 • ilahileri, dualari kolayca ogrenebilmek (bkz: gospel)
 • ulkeleri geri kalmisliga itmemesi,kadinlari kocalarini 3 ayri kadinla ve cocuklari ile paylasmak durumunda birakmamasi...