şükela:  tümü | bugün soru sor
 • oguzlarin kristiyan boyuna ait olan insanlar butunu. herkes ummeti muhammed olacak diye bir el kaide olmadigi icin sasirmamak lazim. (bkz: gagavuz turkleri)
 • süryanilerin türk olmamasından mütevellit içinde bulunmadıkları grup.
 • (bkz: kumanlar)
  (bkz: macar)
 • bu kavram macarları da içine alacak kadar genişletilecekse finlileri almazsak ayıp olur ki asıl alırsak ayıp olur, desturun arkadaşlar.
 • inanc deltasindaki kollardan birinde ayni denize ulasmak icin yol almakta olan insanlardir.
 • konya nevsehir civarinda osmanlı imparatorlugu doneminde yerlesmis,uzunca bir sure hristiyan olarak yasamıs kurtulus savasında ortodoks olmalarına ragmen yunanlılara karsı savasmıs ve lozandaki azınlık maddesi geregi ataturk tarafından yunanistana postalanmıs yunanistandada turk tohumu diye baska ulkelere postalanmıs turklerde vardır bunların aralarında,yıllar sonra ataturkun celal bayara hayatta yaptıgım en buyuk yanlıstı diye anlatmasıda vardır bu olayı.
  yurtdısına gonderilmemek icin din degistirenlerde refah partisi saadet akp nin secmen tabanını olusturur ve resmi ideolojinin kitaplarındaki gercek tarih zanneden embesil genclik tarafından ataturk dusmanı ilan edilir.
  anlasılan su cılgın turklerin bazılara dusmana saldırırken allah allah diye degilde istavroz cıkararak savasıyomus.
  sanırım bu turkiyenin ilk kuruldugunda kurtler ve turkler diye kurulmak istenmemesi yuzunden ideolojisini ust kimlik dindir diye tanımladıgı bu yuzdende azınlıklar hirstiyandır kurucu unsur muslumanlardır dediginin en buyuk ispatı.ulus devlet modeline ve turklestirme projesine gecisin muslumabnlık ustunden saglandiginin en buyuk ispatı.
  isini en ironik ve acınacak tarafı o donemlerle ligili kalem oynatan ali bulac ya da bu tip islamcı entellektuellerle turgut ozakman gibi kemalist elitlerin hepsinin bunu bilerek gormezden gelmesi.
 • moldova uçağında sarışın, mavi gözlü, georgia shekerci * isimli bir kişi ile tanışmanızı adamın hafif bir aksan ile istanbul türkçesi konuşması ve boynunda bir haç sallanmasını takiben yaşayacağınız şaşkınlık halini izah eden durumdur.

  zamanın ötesinden gelen edit: vallahi moldova'ya bildiğiniz amaçlar için gitmedim. iş için gittim. moldov namusuna dokunmadım. yeminle.
 • üç grup halinde incelenmesi gereken türklerdir. birincisi türkiye vatandaşı olduğu halde hristiyan da olduğu için bu tanıma uyanlar*, diğeri ise etnik olarak türk olup aynı zamanda hıristiyan olanlar* ve müslüman türk, ateist türk, dadaist vs olup sonradan hıristiyanlığı seçenler**. bunlar ayırt edilmediği sürece daha çoook boş tartışmaya yol açabilecek bir başlığında konusudurlar ayrıca.
 • türkler müslüman olmadan önce zaten hristiyandı. manikeizm, isa'ya inanan bir düalist mezheptir.
 • (bkz: türkopol)