şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: shoichi yokoi)
 • göreve giderken komutanının "ne bok olursan olsun teslim olmayın, intihar etmeyin" emrine riayet ederek 29 yıl ormanda gerilla yaşamı sürmüş manyak japon.
  bulundukları ada ittifak kuvvetleri tarafından işgal edilince 4 kişilik hücreler halinde dağlara, ormanlara çekilmişler. hindistan cevizi falan yiyerek başlayan sempatik hayatları açlıktan köylülerin hayvanlarına saldırmaya, sonrasında da inceden kafayı yiyip köylüleri casus sanıp öldürmeye dönüşünce biraz çirkinleşmiştir sanırım.
  ilk yıllarda sürekli "savaş bitti" şeklinde bildiriler uçakla atılmış ama bu ruh hastası gerilla hücresi inanmamış. resimli gazeteler atılmış ama onu da yememişler. varsa yoksa görevleri.
  1949'da ekipteki erlerden birisi bu manyakların yanından kaçarak "teslim olur". diğer er 1954'te "çatışma" sırasında ölür. başbaşa kalan bu manyak teğmen ve onbaşıdan düşük rütbeli olanı 1972'de çatışmada ölür. japonya tarafından öldü sanılan bu onbaşının cesedi ile "kalanlar" için kurtarma çalışmaları başlar ama yok. yaşlı teğmen iyi saklanmaktadır.
  1974 yılında bir öğrenci çıktığı gezide bulur onoda'yı. ancak onoda elbette "savaş bitti" yalanlarına inanmak istemez. ancak komutanı gelip söylerse kabul edecektir. hırs yapan öğrenci gider o komutanı bulur getirir. o da savaşın bittiğini falan söyler. mutlu şekilde japonya'ya dönerler.

  http://en.wikipedia.org/wiki/hiroo_onoda
 • herkes görevini o gibi yapsa dünya daha farklı bi yer olurdu.
 • sonunda ölmeyi başarmış kişilik

  allah rahmet eylesin ne diyelim
 • emre itaat ve savaş psikolojisinin neler yaptırabileceğinin en önemli örneklerinden birisi. ölene kadar hiç duymamıştım ve şu an utanç duyuyorum. japon olsam harakiri yapardım sanırım. en kısa zamanda hayat hikayesini anlatan kitapları okuyup, belgesellerini izleyeceğim.

  yaşadığı ada
  https://www.google.com/…3.791472!4d120.182022&fid=7

  japon kültüründe allah rahmet eylesin nasıl denilir bilmiyorum ama önünde saygıyla eğiliyorum.
 • karı dırdırından kaçtığını düşündüğüm askerdir. yoksa insan 30 sene merak etmez mi ne alemde bu savaş diye? anca karı dırdırından kaçar bi adam böyle.
 • 16 ocak 2014'de kalp yetmezliğinden tokyo’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmiş, dünyanın son gerçek survivorı.