şükela:  tümü | bugün
  • japonya'nın türkiye büyükelçisi. cv
    kültür ve spor etkinliklerini desteklemesinin yanı sıra kızılay'a yapılan 864 bin cep sobası bağışına aracılık etmesiyle de gönüllere taht kurmuştur.
  • türkiye'de görev süresi dolan japon büyükelçi. güle güle hiroşi san. tsubasa'ya selam yola devam.

japonya'nın türkiye büyükelçisi hiroshi oka'nın mesajı
    ??????????????—?

japonya büyükelçiliğinin internet sitesini ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederim.
    geçen yıl nisan ayında başladığım görev süremin sona ermesi sebebiyle, temmuz ayı başında japonya’ya dönüyorum. japonya’nın dostu olan türkiye’de yaklaşık bir yıl üç ay gibi kısa bir süre için bile olsa görev yaptığım için son derece şanslı olduğumu düşünüyorum. bu süre zarfında çok sayıda türk’le tanışma ve ayrıca ülkelerimiz arasında köprü vazifesi gören pek çok japon vatandaşıyla da temas etme imkânı elde ettim. türkiye’de bulunduğum süre boyunca tanıştığım türklere ve türkiye’de ikamet etmekte olan japonlara, büyükelçiliğimizin faaliyetlerine verdikleri destek için şükranlarımı sunarım.

görevim sırasında iki ülke arasındaki ilişkilerin istikrarlı biçimde gelişmiş olmasından büyük memnuniyet duyuyorum. geçen yıl eylül ayında birleşmiş milletler genel kurulu toplantısına katılan japonya başbakanı abe ve türkiye cumhurbaşkanı sayın erdoğan arasında bir görüşme gerçekleştirilmiştir. iki liderin 2015 yılında türkiye ve japonya’da gerçekleştirdikleri toplantıların devamı niteliğinde olan bu görüşmede, ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin her alanda güçlendirilmesi konusunda mutabakata varılmıştır. ayrıca, dışişleri bakanı düzeyinde 14 yıl aradan sonra gerçekleştirilen ilk ziyaret olan dışişleri bakanı sayın çavuşoğlu’nun bu yıl haziran ayındaki resmi japonya ziyaretinde de ülkelerimiz arasındaki “stratejik ortaklığın” daha da güçlendirilmesi hususunda fikir birliğine varılmıştır.

ticaret ve ekonomi alanındaki ilişkilerimiz açısından, türkiye’nin en uzun köprüsü olan osmangazi köprüsü, japon firmalarının da katkısıyla 2016 yılı haziran ayında tamamlanmış ve ayrıca toyota son teknoloji hibrit suv aracını dünyadaki fabrikaları arasında ilk önce 2016 yılı kasım ayında türkiye’de üretmeye başlamıştır.
    büyükelçilik olarak, japonya ve türkiye arasındaki dostluk ilişkilerinin tabanını genişletebilmek amacıyla, kültürel ve bilimsel işbirliğini de etkin biçimde desteklemekteyiz. otuz yılı aşkın süredir kaman- kalehöyük’te gerçekleştirilmekte olan arkeolojik kazı çalışmalarına öncülük eden ve japonya-türkiye dostluk ilişkilerinin gelişmesi için gayret gösteren japon anadolu arkeoloji enstitüsü başkanı dr. omura’nın, japonya imparatoru tarafından devlet nişanı ile taltif edilmesi son derece memnuniyet vericidir. dr. omura’nın başarıları, mayıs ayında düzenlenen nişan takdim törenine katılan pek çok türk davetlinin övgülerine mazhar olmuştur.

ayrıca, japonya’nın mühendislik eğitimi ve araştırmaları alanındaki çalışmalarının türkiye’nin üniversite eğitimine uyarlanması için japonya başbakanı abe ve türkiye cumhurbaşkanı sayın erdoğan arasındaki muvafakat doğrultusunda kuruluş çalışmaları devam etmekte olan “türk-japon bilim ve teknoloji üniversitesi”ne yönelik ikili anlaşma geçen yıl haziran ayında imzalanmıştır. kuruluşunun temelini teşkil eden kanunun bu yıl haziran ayında tbmm’de kabul edilerek yürürlüğe girdiği bu üniversitenin ön açılışının bu yıl gerçekleşebilmesine yönelik çalışmalar geniş kapsamlı bir şekilde devam etmektedir.
    göreve başlamamın hemen öncesinde, geçen yılın şubat ve mart aylarında ankara’da meydana gelen terör olayları sebebiyle, görevim esnasında türkiye’de yerleşik japon vatandaşlarının güvenliğine önem verdim. türk yetkililerin gayretleri sayesinde türkiye’de güvenlik ortamının iyileşiyor olmasından büyük memnuniyet duyuyorum. bu durumun bir ifadesi de, nisan 2017 itibariyle yurt dışından türkiye’ye gelen turist sayısının geçen yıla kıyasla artış göstermesidir. mümkün olduğunca çok sayıda japon vatandaşının türkiye’nin güzellikleriyle buluşmasını temenni ediyorum.

geçen yıl temmuz ayında yaşanan darbe girişimi sırasında kendi yaşamlarını tehlikeye atarak demokrasiyi koruyan türk halkının cesareti karşısında duyduğum saygıyı bir kez daha ifade ediyorum. bununla birlikte, japonya-türkiye ilişkilerinin darbe girişiminden etkilenmeksizin güçlenmesi de memnuniyet vericidir. darbe girişiminin hemen ardından eylül 2016’da türkiye’yi ziyaret eden japonya devlet bakanı tsuruho, türk demokrasisine destek veren başbakan abe’nin mektubunu getirmiştir. bu yıl ocak ayında ise japonya arazi, altyapı, ulaştırma ve turizm bakanı ıshıı, türkiye cumhurbaşkanı sayın erdoğan’a nezaket ziyaretinde bulunmuş ve başbakan abe’nin mektubunu kendilerine takdim etmiştir.
    ayrıca, bu yıl japonya’nın türkiye’ye yönelik doğrudan yatırımları bir önceki yıla göre artış göstermiştir. asya ülkeleri arasında türkiye’ye en fazla yatırım yapan ülke konumundaki japonya, ülkeler bazındaki sırlamada da 13. sıradan 9. sıraya yükselmiştir. japonya, bu yılın ilk üç ayında ise 6. sıraya yükselmiştir. japonya dışişleri bakanlığı’nın yurt dışında faaliyet gösteren japon firmalarına ilişkin araştırma verilerine göre, türkiye’de faaliyet gösteren japon firmalarının sayısı, 2016 yılında eklenen 50 yeni firma ile 138’den 188’e yükselmiştir. bu durum, japon iş dünyasının istikrarlı bir şekilde türkiye’ye önem atfetmekte olduğunun bir göstergesidir. japonya ile türkiye arasındaki iş ilişkilerinin tatminkâr düzeyde gelişmesini temenni ediyorum.

çok sayıda türk gencinin japonya’ya ilgi duyuyor olmasının bizleri cesaretlendirdiğini belirtmek isterim. örneğin, orta doğu bölgesinde japonca eğitimi alanların sayısının en yüksek olduğu ülke türkiye olup, mezunlar arasında japon firmalarında çalışanlar ve faaliyet gösterenler de bulunmaktadır. japonya’ya ilgi duyan türk gençleri, gelecekte japonya- türkiye ilişkilerinin sorumluluğunu yüklenecek olan önemli bir nesildir. büyükelçilik olarak japonca öğrenen türkleri etkin biçimde destekliyoruz. bu bakış açısıyla, 2016 yılı ekim ayında düzenlediğimiz ve japonca öğrenen türk öğrencilerle türkiye’de yaşayan japonları bir araya getirdiğimiz resepsiyonda, üniversiteye henüz yeni başlamış birinci sınıf öğrencilerinin japonca konuşma konusundaki gayretlerinden etkilendiğimi de ifade etmek isterim. bunun dışında, japon savunma sanatlarından judo, karate ve aikidonun türk toplumunda japon hocaların öğretilerinin sürdürülerek yaygınlaşmış olması da benim için ayrı bir mutluluk kaynağıdır. ayrıca, 2020 tokyo olimpiyat ve paralimpik oyunları vesilesiyle, spor alanındaki ilişkilerimizin de gelişmesini temenni ediyorum.

japonya ve türkiye arasında yüz yılı aşkın süredir devam etmekte olan çok yönlü dostluk ilişkilerine tek bir sayfa bile olsa yeni bağların eklenmesine katkıda bulunabildiysem, bundan büyük onur duyacağımı ifade etmek isterim. görev sürem boyunca, özellikle prof. dr. c. tayyar sadıklar’ın başkanlığını yürüttüğü ve ülkelerimiz arasındaki işbirliğinin temel unsuru konumundaki “türk japon vakfı”nın büyük desteğini gördüm, bu vesileyle kendilerine en derin saygı ve şükranlarımı sunuyorum.

son olarak, mutluluğunuzun devamını ve japonya-türkiye dostluk ilişkilerinin sonsuza kadar gelişerek sürmesini temenni ediyorum.

temmuz 2017
    hiroshi oka
    japonya büyükelçisi

https://www.facebook.com/…gi/posts/1540228876016574