*

şükela:  tümü | bugün
 • japon avant-garde sinemacı, ikebana sanatçısı. 2001 yılında ölmüştür.

  yönetmen, sinematografisinin en başarılı olduğu kabul edilen eserlerinde japon yazar kobo abe ve japon besteci toru takemitsu ile çalışmıştır. uzun metrajlı ilk dört filminin senaryoları kobo abe'nin romanlarından uyarlanmıştır.

  bu dörtlemeden ilk filmi the pitfall japonya'da ödül almıştır. ikinci filmi woman in the dunes cannes'da jüri özel ödülü almıştır. aynı film akademi ödüllerine aday gösterilmiştir.
  dörtlemenin diğer iki filmi the face of another ve the man without a mapdir.

  http://www.sensesofcinema.com/…/03/teshigahara.html
 • (bkz: tanin no kao)
  (bkz: suna no onna)
 • japon sinemasındaki en ayrıksı yönetmenlerden biridir. tanin no kao ve suna no onna' yı izledikten sonra rahatlıkla söyleyebilirim bunu. akira kurosawa' nın fazla batılı bulunduğunu ikide bir vurgulanırken teshigahara sinemasının batı ile, bilhassa avrupa sineması ile, ilişkisinden söz edene pek denk gelmedim.
 • bu yönetmen japonyanın yüz aklarından birisidir. tanin no kao filmi şuan bile sözde bilim kurgu - gerilimlerin çok ötesinde.
 • ehh dayanamıyorum "yeni övdüm geldim canım" diyemeyip bu adamın sinemasını öveceğim. kobo abe, fusako şuzuii ve hiroşi segawa'yla ortak olarak yarattıkları otoshiana, suna no onna, tanin no kao bence sinema tarihinin gelmiş geçmiş en mükemmel üçlemelerinden ve edebiyat uyarlamalarındandır.

  muhteremin, babası da büyük bir ikebana üstadıymış. böyle ince ruhlu bir zatın evladının, adeta soyu devam ettirircesine izlerken estetik zevkten ötürü erekte olmama*sebep olan filmler çeken birisi olması ne mükemmel bir şey. kendisi zaten bunlardan ve sonra zatoichi'nin finali gibi birkaç proje hariç kendini ikebana'ya adayıp ancak 80'lerde de gidip gaudi için müthiş bir belgesel çekiyor üstüne. keza, tanin no kao'da doktorun muayenehanesini dostu arata isozaki'ye tasarlatması, mimari anlayışının da nasıl müthiş olduğunu ortaya koyuyor.

  bunların ki de böyle bir ortam işte aq, kobo abe, mişima'nın arkadaşı falan, müthiş ortamınızı sikeyim sizin orospu çocukları.