şükela:  tümü | bugün
  • bir ölçü birimidir, kilogram gibin, metre gibin bişiy.

sürekli olarak bilim araştırmalarının haberlerinde karşımıza çıkar ve (en azından beni) dellendirir. yok efendim dünya'ya göktaşı çarpma ihtimali varmış, çarparsa hiroşima'ya atılan bombanın 20 katı... dev volkanik patlamalar bir anda yaşanırsa 10 tane hiroşima'ya atılan atom bombası... bütün çinliler aynı anda zıplarsa 3 atom bombası... eeeh eytere bea
  • little boy, bugun itibariyle bir savas alaninda ustelik sivillerin uzerinde kullanılmıs yıkım gucu en yuksek silahtır, taklit ve gelistirilmisleri overkill gibi bir kavramın dogmasına neden olacak kadar buyuk bir yıkım gucune sahiplerdir ancak onlar caydırıcık gibi daha az malca bir sebeple uretilmisler, bir sehrin orta yerinde patlatilmamislardir. bu yuzden little boy orospu cocuklugu konusunda bugune kadar medeniyetimizin buldugu en genel gecer olcu birimlerinden biridir.
  • kesinlikle bir ölçü birimi olmuştur. belgesellerde dünyaya düşen astroidlerden bahsedilirken hep atom bombasından örnek verilir. mesela zamanında meksika yarımadasına düşen meteor atom bombasının bilmem kaç bin katından fazla enerjiyle düşmüş, bunun etkisiyle depremler, volkanlar derken tüm dünyayı yoğun bir duman tabakası kaplamış, güneş ışığı atmosferden içeri girmediğinden dünya çapında soğuma başlamış, bu soğuma buz çağını beraberinde getirmiş, bunun düzelmesi ise yine volkanların ya da düşen diğer meteorların etkisi ile olmuş, yer yüzünün sıcaklığı artmaya başlamış, buzullar erimiş..... hoooopp adem havva, bill gates, internet, ssg, binali yıldırım.
  • üzerinden 65 yıl geçmiş olandır (6 ağustos 1945). insanlığı sordurandır hala. hala içte bi burukluktur, tanımadığı yüz binlerce insana üzülmektir hala. ve hatta kız çocuğunu hatırlayıp donup kalmaktır:

kız çocuğu

kapıları çalan benim
    kapıları birer birer.
    gözünüze görünemem
    göze görünmez ölüler.

hiroşima'da öleli
    oluyor bir on yıl kadar.
    yedi yaşında bir kızım,
    büyümez ölü çocuklar.

saçlarım tutuştu önce,
    gözlerim yandı kavruldu.
    bir avuç kül oluverdim,
    külüm havaya savruldu.

benim sizden kendim için
    hiçbir şey istediğim yok.
    şeker bile yiyemez ki
    kâat gibi yanan çocuk.

çalıyorum kapınızı,
    teyze, amca, bir imza ver.
    çocuklar öldürülmesin,
    şeker de yiyebilsinler.

(1956) (nazım hikmet)
  • bugünkü manzaraya bakan, tarih bilmeyen herhangi bir kimse iran attı zanneder. iran üzerinde nükleer baskısı, uluslararası komisyonlar, yaptırımlar vs... hiçbiri en büyük nükleer güç olan abd için geçerli değil. neden? abd'nin demokratik kamuoyu varmış. sıçayım öyle kamuoyuna, bombayı attıktan sonra...
  • bir anda elli bin kişiyi öldüren bomba.
  • enola gay adlı b-29 bombardıman uçağı tarafından atılan yaklaşık 3000 kg ağırlığında olan bomba
  • (bkz: little boy)

nagasaki'ye atılan için;
    (bkz: fat man)
  • nazım'a da saplamıştır..

o değil de bu atom bombasına rağmen japonya nasıl abd ile sıkı fıkı oluyor inanılmaz. global politikalara kafam girsin.