şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eve hırsız girdikten sonra uzun suren ara$tırmlar sonrasında kazandıgım deneyimleri payla$ayım
  ilk etapta bende celik kapı var giremezler diye dusunmeyin.
  onemli olan kapı degil kilit. celik kapılarda genelde 2 kilit oluyor. bunlardan 2 side bilyeli yada normal kilitse
  kapınız hırsızların cazibe merkezidir. eğer bir tanesi normal bir tanesi çivi kilitse biraz daha şanslısınız.unutmayın ki hırsız kilitlerin dı$arıda kalan cıkıntısı üzerine taktıgı bir boru anahtarı ile kilitlerinizi 2-3 dk. lık bir calısmayla kırıp evinize girebilir. ilk yapmanız gereken kilitlerinizin guvenligini saglamak. kilitlerin uzerinde mutlaka celik rozet diye tabir edilen ve kilidin kapıdan artan kısmını kapatan genelde yuvarlak olan korumalar olması gerekir. celik rozetin uzerinde sadece anahtarın girebilecegi kadar olan bir bo$luk vadır. yakla$ık 20 ytl olan bu kilit koruması ile hırsızın i$tahını kesebilirsiniz.
  daha sonraki a$ama hok(dikkat turk yapımı kilit hook degil hok :) diye tabir edilen 3 kez kitlenebilen kilit yuvasına giren bolumu 3. kitlemede kanca seklinde acılan kilittir. bu kilit turk malı olup yurdum hırsızlarına kar$ı yurdum muhendislerinin aldıgı bir onlemdir. kilit gayet saglam olup celik rozetle desteklenirse cok saglam bir calı$ma olur. yakla$ık maliyeti 90 ytl dir. kilit ozel oldugu icin normal kilit yuvasına yerle$tirilmesi pek mumkun olmamakla birlikte kapıda ufak caplı bir operasyon gerektirebilir. ideal konfigürasyon :) üstte bir civi kilit ve orta ve altta 2 adet hok kilittir. bir tanesini hok yerine bilyeli yaparsanız o da guzel bir ce$it olacaktır. peki bunları yaptık hırsız kapımdan yuzde yuz giremez mi?diye soranlara hayır daha bitmedi diyorum. simdi sıra celik kapı uzerine takacagınız demir kapıda. demir kapı fiyatları 200 ile 600 ytl arasında degi$iyor. onemli olan cok pahalı demir kapı almak degil kilitleri iyi saklamak. demir kapı 2 kilitli olmalı ve kilitlerin uzeri mutlaka sac ile kaplı olmalıdır. yani kilitler dı$arıdan gozukmemeli uzeri kapalı olmalı ve dı$arıda sadece anahtar deligi acık olmalıdır. kapı cercevesi ile duvar arası kopukle doldurulmus celik kapıların acılmaması icin mutlaka demir kapı $arttır. yoksa kapınız kiriko ile de acılmaya calı$ılabilinir.

  bunları yaptıysanız apartman dairenizin kapısını cok buyuk bir ihtimalle tam korumaya almayı ba$ardınız demektir.
 • kapıyı bacayı açık bırakmak en güzel yöntemdir. böylece hırsız çalınmaya değer birşeyinizin olmadığını bir bakışta anlar, ne sizi kırar ne de kendi elini.
 • salondaki ışığı hafif açık, tv'yi de sabaha kadar abuk subuk film gösterebilecek bir kanalda bırakır sesini kısarsınız. gidip yatarsınız. böylece hem bütün mahalle hem de hırsız "yazık sabahlara kadar uyku tutmuyor bu insanı kim bilir ne derdi var" filan diye düşünüp üzülürken siz rüyanızda izlanda'ya gider dağlara çıkarsınız.
  ya da tam tersi; bu yöntemin küresel ısınmaya katkısı sebebiyle zaten gözünüze uyku girmez, dolayısı ile otomatik olarak uyanık kalır, abuk subuk film seyreder hırsızdan korunursunuz, madem oturup abuk subuk filmleri sabaha kadar seyredecektiniz niye gidip de yatmadınız çelişkisi ise insanı iyice delirtir ve zaten hırsızlar delilerin evine girmek istemezler.
 • en iyi yöntem, çalınacak bir şeyi olmamaktır.

  ayrıca (bkz: mülkiyet hırsızlıktır)
 • hırsızlar, filmlerdeki/kitaplardaki gibi amatör bazlı ve/veya duygusal motivasyonlarla iş yapmıyorlar.

  dolayısıyla evinizde çalınması gereken birşey varsa, veya garajınızda çalınması gereken bir araç varsa, naaparsanız yapın çoğu zaman çalınıyor.

  neyse entriyi bulandırmadan tanım/örnek kısmına gelelim:
  geçerli tek yöntem şu: çalınmasını sübvanse edemeyeceğiniz metalarınızı sigorta yaptırın.
 • (bkz: rottweiler)
 • evden çıkarken ışıkları açık bırakmak.

  hırsızı kontripiyede bırakır bence. hırsızın aklına 2 ihtimal gelebilir, ikisinde de o eve girmeye götü yemez.

  i. ışıkları yanıyor, bu evde, girmeyeyim buraya.
  ii. beni kandırmak için ışıkları açık bırakmış.. ulan yoksa harbiden evde ise.. yok yok beni kandırmak için açık bırakmış.. ama evdeyse sikertirler beni.. aman sikerim böyle işi, soyacak ev mi yok bana amına koyim.

  her türlü alarmdan daha güzel bence.
 • işe yaramayacak yöntemlerden biri olarak: evde zombi beslemek/@exile
 • evler için "hırsız alarm sisteminin" kurulması
 • kapı, pencere önü gibi kilit noktaların önüne üstünde cam kırıkları veya çiviler olan bir tahta parçası yerleştirmek, hatta bunlar böyle süs eşyası falan da olabilir, akşam serip sabah toplamak zorunda kalmazsınız. mümkünse karanlıkta görünmeyecek mat renklerde olsunlar. hatta abartıp eve bubi tuzakları kurmak, sonunda evde tek başınaya bağlamak. pencereden adımını atıp çivilere basan hırsız vay mına koyiim kim bilir bu psikopat herifçioğlunda daha ne numaralar vardır diyerek semtinize uğramaz .