şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: hirssizlik)
 • şerefsizlikle eşdeğer, bir insanı , bir aileyi bir anda çok zor duruma düşüren eylem. insanlık onuru nerede diye düşündürür.
 • gelirin, ürünlerin, hakların, düşlerin adil dağıtılmadığı bir dünyada saçma olmaktan uzaklaşan kavram.
 • bir cesidi de edebi hirsizliktir. edebi degeri bulunan bir seyi (yazi, siir, ve saire) edepsizlikle kopya edip, altina ismini yazmak demektir.
  aslinda muthis bir iltifattir yazara.. onun yazdiklarini o kadar begenmistir ki, o kadar hayran kalmistir ki calan kisi, sadece okumakla yetinmemis, tamamen kendisinin olmasini istemistir. altinda kendi ismi bulunmasini ve bununla gurur duymayi istemistir. bir yazara bu denli kiskanilacak bir eser yaratmis oldugunu baska turlu nasil ispat edebilir?
  dusunun ki yarattiginiz her ne ise, onu, sahip olmayi isteyecek derecede buyuk bir tutkuyla begenmis.. iltifat ediyor aslinda size..
  sinirlenseniz de uzulseniz de, sonunda kendinizi yipratmaniza gerek yok... o bunu uretemeyecek, hicbir sey uretemeyecek.. ve siz yaratmaya devam edeceksiniz. ne de olsa koku sizde.
 • diger bir çeşidi de dijital hırsızlıktır.firmaların programcıların onca emekle yaptıkları, fiyat biçtikleri yazılımları bir şekilde bedava kullanmaktır.fakat insanlar bunu artık hırsızlık olarak düşünülmemekle birlikte bir de övünülesi bir durum haline getirmişlerdir.
 • söz konusu hırsızın dün gece yaptığım şey diye övüneceği şey..bir daha gelirse göreceği de vardır denilecek durum.
 • sirkat. islam ceza hukuku nda “hırsızlık yapan erkek ve kadının, yaptıklarına karşılık, allah’tan bir ceza olmak üzere ellerini kesin." (maide: 38) şeklinde cezalandırılan suç.

  çalınan şeyin miktarı da önemli. tartışmalı olsa da bunlara bir örnek:

  hz. ayşe'nin dediğine göre

  “rasulullah (s.a.s), çeyrek dinar veya daha fazla çalan hırsızın elini keserdi.” (kaynak:buhari, müslim, ahmed, tirmizi, ebu davud, nesei, ibni mace)

  suçun tekerrürü durumunda;

  hanefi ve hanbeli lere göre; hırsızın ilk hırsızlık fiilinde elinin, ikinci hırsızlık fiilinde ise sol bacağının kesilmesinden sonra tekrar hırsızlık yapması halinde kalan el ve bacağı kesilmez, tövbe edinceye kadar hapsedilir.

  maliki ve şafiilere göre; üçüncü sefer hırsızlık yapan kimsenin bu kez sol eli bilekten kesilir. şayet dördüncü sefer yaparsa bu kez sağ bacağı kesilir.

  kişi kesilen uzuv nedeniyle kan kaybından ölmesin diye kaynar zeytin yağı ile dağlanırmış o bölge

  hadi yapın hırsızlık da göriim ben sizi..
 • bir sey calmayi aklindan bile gecirmeyen hemen hemen herkesin icinde potansiyel bir tehlike olarak bulunan, ama sadece fırsatlar oldugunda aciga cikan pis huy.adini hatirlamadigim unlu birinin de dedigi gibi : "hirsizlari firsatlar yaratir."
 • (bkz: calip cirpmak)
  teybin parcasini eve goturen arkadasimizin bir gece arabasindaki parcasi, diger gece iste evine girilip de kalan parcasinin yitmesine sebebiyet veren olay. (bkz: yuh)
hesabın var mı? giriş yap