şükela:  tümü | bugün
 • androjen fazlalığı sebebiyle kadınlarda erkek tipi kıllanma
 • kadınlarda aşırı androjen salgılanması halinde ortaya çıkan erkek tipi kıllanmadır ki halk arasında bu kardeşlerimize pala demek suretiyle onları motive edip cillop bir halde topluma tekrar kazandırmak boynumuzun borcu olmalıdır.
 • vücudun normalden aşırı kıllanmasına hirsutismus denmektedir. aşırının ölçüsü, toplumdan topluma, insandan insana değişebilmektedir. normal dışı kıllanma, her kadında az miktarda varolan erkeklik hormonunun çeşitli nedenlerle artmasına bağlı olarak gelişir.

  kıllanmada; üst dudakta, alt çene ve üst çenede, şakaklarda, memeler arasında, meme başı etrafında, göbek altında, kuyruk sokumunda ve kalçalarda anormal kıllanma vardır. bu bölgelerde, kadınlarda da varolan ince, renksiz, kısa ayva tüyleri; kalın, uzun koyu renkli kıllara dönüşür ve deri yağlanır; yüz, sırt ve göğüs civarında akneler oluşabilir.

  toplumumuzda görülen kıllanmalarının bir çoğu, basit nedenlerden oluşmakta; hastanın yaşı, konumu, çocuk isteyip istemediği gibi durumlar değerlendirilerek verilen tedavilerle bu konu çözümlenmektedir. tedavide, kıllanmayı oluşturan faktörün bulunup ortadan kaldırılması veya tedavi edilmesi birinci basamak; ikinci basamak ise oluşmuş kılların kozmetik yöntemler ile temizlenmesidir.

  şişmanlarda adet düzensizliği ve kıllanma varsa, önce zayıflama kürlerine başvurularak zayıflatılmalı ve kozmetik yöntemlere başvurulmalıdır. adet düzensizliği ve kıllanma arasındaki yakın ilişki, gözardı edilmemeli, bu tip yakınmaları olanlar en kısa sürede doktora başvurmalıdırlar.
 • menstruasyon düzensizliğiyle beraberse polikistik over işareti olabilir.
 • esmer türk kadınlarının çoğunda görülen kıllanmadır. ermenistan'dan sonra kadınları en kıllı milletmişiz, daha nolsun.
 • vücutta androjen fazlalığı veya androjene olan duyarlılığın artmasıyla bayanlarda;
  yetişkin bir erkekteki gibi kıllanmanın bulunmasıdır.
 • en sık sebebi polikistik over sendromudur.

  polikistik over sendromuna bağlı olan hirsutizm tedavisinde ilaç ve gerektiğinde ek olarak lazer epilasyon gibi mekanik yöntemler kullanılır. ilaç tedavisi kıl gelişimi dikkate alınarak en az 6-9 ay sürmelidir. ilaç tedavisinin yanında uygulanabilecek mekanik yöntemlerin gerekip gerekmediğine ve zamanlamasına hasta doktor birlikte karar vermeli. uygun olan, ilaç tedavisi başladıktan 6 ay sonra epilasyon yöntemlerinin uygulanması. ancak bu kıllanma hali hastada depresyon benzeri bulgular yaratıyorsa ve bir an önce bu durumdan kurtulmak istiyorsa ilaç tedavisi ile birlikte yapılabilir. ancak bu durumda epilasyonun etkinliği azalır ve seans sayısının artmasına yol açar.
 • ''hirsutizm, kadınlarda terminal kılların erkek tipinde artması ve dağılımı olarak tanımlanan bir bozukluktur.
  hirsutizm hiperandrojenemi ve/veya kıl folliküllerinin androjenlere artmış hassasiyetinin sonucu olarak ortaya çıkan bir durumdur.
  subjektif bir metod olmasına rağmen modifiye ferriman-gallwey skorlama sistemi en yaygın kullanılan sistemdir. hirsutizmin en sık görülen sebebi polikistik over sendromudur, bunun dışında non klasik adrenal hiperplazi, idiopatik hirsutizm diğer sık görülen sebepleridir. hirsutizm bulunan bir hastada etiyolojide en önemli konu adrenal/over kanserlerinin araştırılmasıdır. ilaç tedavisinin amacı yeni kıl gelişinini yavaşlatmaktır ve bu amaçla anti-androjenler, oral kontraseptifler, bunların kombinasyonu, daha az olarak gonadotropin releasing hormon agonistleri ve nadiren insulin hassaslaştırıcılar kullanılır. hirsutizm tedavisine başlamadan önce hastanın fertilite ile ilgili düşünceleri alınmalı, tedavi sırasında kullanılabilecek oral kontraseptiflere bağlı olarak gebelik olamayabileceği veya kullanılabilecek anti-androjenlerin teratojenik etkisi nedeniyle etkin bir gebelikten korunma yönteminin önemi anlatılmalıdır....''
 • hirsutizm, kadınlarda erkek tipi kıllanmada artış olarak tanımlanır. günümüzde gerek estetik gerek tıbbi açıdan büyük önem kazanmıştır. üreme çağındaki kadınların yaklaşık % 10'unda gözlenen bir durumdur. hafif seyrettiği zamanlarda genelde patolojik değildir, normal kıllanmanın bir varyasyonu olduğu düşünülür. özellikle türklerde ırsi nedenlerden dolayı sık görülür. ancak nadiren de olsa altta yatan bir hastalığın habercisi olabilir. sıklıkla idiyopatik* olmasına rağmen bazen polikistik over sendromu * ve konjenital adrenal hiperplazi gibi androjen artışı ile ilgili hastalıklara bağlı olabilir.
  hirsutizme eşlik eden akne, erkek tipi saç dökülmesi * gibi bulgu ve yakınmaların olması polikistik over sendromuihtimalini güçlendirir.
  hirsutizmin etiyolojisi araştırılırken ve şiddetini değerlendirirken aile öyküsü ve etnik kökenin göz önünde tutulması gerekir, bazı ırklar kıllanmaya meyillidir.
  hipertansiyon, stria*, kolay morarma, karın bölgesinde yağlanma ve halsizlik kortizol yüksekliğini * düşündürür.
  hirsutizmin tedavisi medikal ve kılların mekanik temizlenmesiyle yapılır. farmakolojik olmayan tedaviler tüm hastalarda düşünülür. tek tedavi yöntemi olarak kullanılabilenceği gibi medikal tedaviye yardımcı olarak da kullanılabilir.
  farmakolojik olmayan tedaviler:
  1. beyazlatma
  2. tüy dökücüler tıraş etme ve krem uygulamaları (sanılanın aksine tıraşlama kılların büyüme hızım ve yoğunluğunu artırmaz.)
  3. epilasyon (tüyleri kökleriyle çıkartma), çekme, ağda, elektrolizis ve lazer gibi tüy büyümesini geciktiren ve bazı hastalarda kalıcı olarak tüyleri yok eden yöntemlerdir.

  androjen fazlalığının medikal tedavisi sentez aşamalarından
  biri veya birkaçını durdurmaya yöneliktir. bunlar:
  1. adrenal veya over kaynaklı androjen üretimini baskılamak
  2. özellikle shbg olmak üzere androjenlerin plazmadaki bağlayıcı proteinlere bağlanmasını artırmak
  3. androjen prekürsörlerinin aktif androjenlere dönüşmesini önlemek
  4. hedef doku düzeyinde androjenlerin etkisini azaltmak.
  tüy büyümesinde yavaşlama tipik olarak tedavinin başlamasından 4-6 ay sonra belirginleşir ve olguların çoğunda kıllanmada orta derecede bir azalmayla sonuçlanır.
  kozmetik ve dermatolojik tedaviden sonra hirsutizm ve aknenin tedavisinde ilk endokrin tedavi seçeneği genellikle doğum kontrol haplarının içinde olduğu gibi kombine östrojen-progesteron tedavisidir.

  harrison - iç hastalıkları kitabından düzenlenmiş bilgilerdir.
 • hirsutizm tanısını ferriman gallwey skorunun 8 ve daha yüksek olmasıyla koyarız.

  bu hastalarda isteyeceğimiz en önemli tetkikler total testosteron ve serbest testosteron düzeyleridir.

  ayrıca konjenital adrenal hiperplazi'den ayırt etmek için 17-hidroksiprogesteron düzeyina bakarız.

  ayrıca dihidroepiandrosteron sülfat da isteriz. bunun çok yüksek değerleri bir adrenal tümörü düşündürür.

  ama burada dihidrotestosteron, fsh ve lh seviyelerine bakmanın bir anlamı yok.