*

 • faslı 1500 m atleti. aynı zamanda 1500 m ve 1 mil dünya rekortmeni. birkaç sene cezyirli orta mesafe kralı noureddin morceli'nin arkasında ikincilikler serisi yaptıktan sonra 1999 yaz sezonuyla birlikte geçilmezlik periyoduna başladı. sanki önceden senaryosu yazılmış gibi koşuyor. yarışın startıyla birlikte iki tavşan ın arkasında iç kulvarda yer buluyor. son tura girilirken vites yükseltiyor ve karşı düzlükte öne geçip son dönemeçte öldürücü darbeyi vuruyor. eskiden itibar gören 1500 m ancak 5000 m ile birlikte koşulur mantalitesinin devrilmesinde önemli bir yere sahip olup, 1500 m ye özerkliğini sağlayarak kanımca en zevkli branşa renk katmıştır.
 • dunya rekorunu kirdigi geceyi hic unutmam.. golden league roma ko$ulmaktaydi..

  hichamin o gece rekor kirabilecegini soyleyip duruyordu kenan onuk, hatta organizatorler bile hichamin yari$ini en sona birakmi$lardi.. muhte$em bir final icin..

  vakit gelmi$ti, ankara'ya sis cokmu$tu, ruzgar ters esmi$, hava iyice sogumu$tu.. biz atletizm severler kitlenip kalmi$tik koltuklarimiza, goruntu net, ses berrakti.. hicham 800m tav$aninin onunde ko$uyordu.. fark ben diyeyim 60 metre, kenan desin 70 metre, hincal desin 400 metreye kadar acilmi$ti..

  stadyum "hicham hicham" diye inliyordu kamera sadece hichami gosteriyor, kalpler hicham icin carpiyordu.. bre kalpler niye elin faslisi icin carpiyordu? yari$ bitince babama bunu sormayi karar verip izlemeye devam ettim.. hichamin antrenorunu gorduk bir ara hicham yanindan gecerken o da ko$maya, bagirip gaz vermeye cali$mi$ti.. hicham antrenorunu kiramadi, gazi aldi ve rekoru kirdi.. o gece istavrit yemi$tik, kilcigi bogazima batmi$ti, hala hicham dedikce, hicham yazdikca bogazim acir.. ozetle hicham mukkemel bi atletti..(evet mazo$istim)
 • kuzey afrikali orta mesafe sprinterlerinin duayeni icin (bkz: said aouita)
 • kazandığı başarılar yüzünden aşırı şımarmış olan, dünya rekoru sahibi antipatik atlet.

  (bkz: got kalkmasi)
 • 1500 m ancak 5000 m ile birlikte koşuşur mantalitesine uymuş,fransada 5000 m.de yarışmış ,gümüş madalya almış atlet.10000 m.ci kenenisa bekele yle birincilik için çekişmesi beklenirken kipchoge diye bi kenyalı atlete geçilmiştir.
 • atletizm camiasında; hicham'ın ayda sadece 1 kez seks yaptığı yoldan çıkmak üzere olan sporculara anlatılır ve yola gelmeleri istenir.noah ngeny'e kaybettiği gece tüm hayalleri yıkmıştır.
 • başarılarla dolu kariyerine sonunda olimpiyat altınını ekleyerek hem kendisi rahatlamış, hem de bizi rahatlatmış olan atlet. zirvedeyken koştuğu atlanta'da ayağı takılıp düşen, sydney'de sürpriz şekilde noah ngeny'e geçilen el guerruj belalılarından kenyalı bernard lagat'a bu son şampiyonluğu elinden alma fırsatını vermemiş, nefes nefese koşulan son metrelerin sonunda olimpiyat altınını kapmıştır. bu altından sonra 1500'ün gelmiş geçmiş en büyük ismi olarak anılmayı hakeden el guerruj aynı zamanda pistlerdeki en efendi, en kendi halinde, en halim selim adamlardandır ve kişiliği ve yeteneğiyle az bulunur tipte bir atlettir.

  1500m'nin kuzey afrikalı diğer büyük şampiyonu için (bkz: noureddin morceli)
 • olimpiyatlardan evvel izlenen bir belgeselde, dakika başı olimpiyatta kazanılaca bir altının önemini vurgulayan atlet. ruhunu bile satacağı altına, dün akşam sonunda kavuştu. lagat ile düellosu asla unutulmayacak hicham'ın. idolü said aouita gibi onunda boyununda altın madalya takılı artık. allah bilir, madalyası boynunda uyur birkaç ay. yarış bittikten sonraki gözyaşları, sonia o sullivan'ın 5000 metredeki gülümseyerek attığı son turu kadar manalıydı...
  (bkz: sabreden derviş muradına ermiş)
 • koştuğu yarışları büyük heyecanla izlediğim ve en sevdiğim atlet. baba olmuştur ayrıca bu sulugöz adam. ayrıca (bkz: wilson kipketer) (bkz: frank fredericks) (bkz: haile gebrselassie)
 • atletizm adına başarabileceği herşeyi başarmışken,hiç yaşayamadığı olimpiyat birinciliği hazzını hem 1500 metrede hem de 5000 metrede olimpiyat altınına ulaşarak;bir başka deyişle 80 yıldır kimsenin yapamadığını yaparak yaşayan atlet (bkz: paavo nurmi)...olimpiyatlarda efsane olamamıştı belki,dünya şampiyonalarındaki başarılarının yanında başarı sayılabilecek pek birşey yoktu elinde bir gümüş madalya dışında,ama artık azminin hikayesi 2 olimpiyat altınından çok daha fazlasını ifade ediyor olsa gerek herkese...
hesabın var mı? giriş yap