şükela:  tümü | bugün
 • yerli imkanlarla geliştirilen orta irtifa hava savunma sistemidir. tüm silah sistemlerimzde olduğu gibi aselsan ve roketsan'ın işbirliği vardır. dik atış testlerini de başarıyla geçmiş vaziyette. yakın zamanda bu konuda açıklarımızdan biri de kapanacak, darısı yüksek irtifaya.

  https://www.youtube.com/watch?v=a8_jz9wieug
 • bugün ssm'nin twitter açıklamasıyla hisar-a 2020'de hisar-o ise 2021 yılında tsk'ya teslim edilecekmis.
  ssm açıklaması
 • projeden müthiş haberler görüntüler gelmeye başladı.
  üç gün önce yapılan test atışlarında savunma sektörü tarihimizde önemli bir eşiğin daha geçildiğine şahit olduk.
  hisar hava savunma sistemine kısaca değinmek istiyorum ve neden çok büyük başarıların kazanıldığını ve ulusumuzun bağımsızlığı için ne denli önemli adımlar olduğuna bir kez daha tekrar edelim.
  bildiğiniz gibi ülkeler ve firmalar için füzecilikte en zirve nokta hss ve hava-hava füze ailesini oluşturabilmektir.

  hisar hava savunma sistemi katmanlı bir hss olup şu an testini yaptığımız hisar-a ve hisar-o füzeleridir.
  hisar-a(alçak irtifa) füzesi.
  ağırlığı 220 kg, menzili de 15 km civarında olan çift darbeli roket motoruna sahiptir. çift darbeli motor füzenin hedefe yaklaştığı an terminal safhada onun bir kez daha hızlanmasına imkan vererek hedefin kaçınma manevralarına daha hızlı ve keskin manevralar ile karşılık vermesini sağlar.

  dikey atış kabiliyeti sayesinde 360 derecelik koruma özellliğine sahiptir.
  dikey atış (vls) deniz kuvvetlerinde ki gemilerin öz savunma yada filo koruması görevinde de kullanılması planlanıyor, vls (vertical launching system).

  arayıcı başlık ve güdüm sisteminden bahesedecek olursak.
  ataletsel navigasyon, veri bağı, arasafha güdüm, ıır(imaging infrared radar) kızılötesi görüntüleyici arayıcı, terminal güdüm.

  sistemin çalışma şekli.
  hisarın kendi bataryasında bulunan radar yada ag sistemi üzerinden diğer radar sistemlerindeki radarlar sayesinde bulunduğu bölğedeki tehditleri sürekli takip eder ve hedef takibi yapar.
  koruduğu ve füze menzilinin içine giren uçak, helikopter,iha, güdümlü füzeleri genelde tek hedefe çift atış yapılarak(vuruş yüzdesini arttırmak için) angaje olunur.
  sistem atış yapmadan önce hava hedefinin yüksekliğini yönünü takip ederek uygun anda ateşlemeyi yapar ve ateşleme anında füzeye hedefin pozisyonu yüklenir, hisar füzesi ateşlendikten sonra ilk yönlenmeyi yüklenen bilgi doğrultusunda ataletsel navigasyon ile yapar ve o pozisyona doğru uçuşa başlar, daha sonra devreye hss deki radarlar girer ve hedefin değişen yönünü sürekli olarak veri bağı ile füzeye bildirir.
  füze bu ortayol uçuşta kendi arayıcı başlığını kullanmaz, çünkü füze ucundaki arayıcı başlıklar güç olarak zayıftır tarama mesafesi olarak kısıtlıdır, ortayol uçuşu sırasında sürekli yerdeki radar tarafından yönlendirilen füze hedefe yaklaştığında terminal safha denilen kendi arayıcı başlığının devreye girdiği safhaya geçer.
  bu saatten sonra füze kendi aramasını yaparak hedefe yaklaşır. ıır arayıcı başlıklara sahip füzeler ır başlıklı füzelere göre aldatılması çok zor füzelerdir. bu tip füzeler uçaklardan atılan flare ile aldatılamaz, motor ısısı düşürülmüş hava platformları da bu füzeden kurtulmada başarısızdır.
  hedefine yaklaşan hisar füzesi yakınlaşma sensörü ile patlayıcı başlığını ateşler ve hedefi savaş dışı bırakır.
  son yapılan testler de hisar füzemiz hedef dronunu patlayıcı başlığı olmamasına rağmen kafa kafaya çarparak düşürdü, bu şu demek oluyor sistem beklenenden daha yüksek bir vuruş yüzdesine sahip olacak.
  hisar-o füzesi de ortak özellikleri olan menzili uzatılmış versiyonudur.

  hisar-u (siper) füzesi ise rf arayıcı başlığına sahip olacaktır, rf(radio frequency) arayıcı başlık uzun menzilli hss ve hava-hava füzelerinde kullanılmaktadır.
  rf başlıkların maliyeti yüksektir, ıır başlıklarına göre tercihi mecburi bir durumdur. hedef uzun mesafeler de ise yer radarının tarama ve takip kapasitesinin zayıflaması sebebi ile füzenin kendi radarına ihtiyaç olmaktadır. bu sebeple uzun menzilli hss kullanılan füzeler rf başlıklıdır.

  bu katmanların en üstünü oluşturan ve atmosfer dışı önleme yapan sistemlerden bahsetmekte gerekirse, henüz sadece abd tarafından üretilen ve hedef tanımı irbm, mrbm olan bu sistem gelen balistik füze başlığını atmosfer dışında vurarak( sebebi nükleer serpintiyi uzayda tutmak) durdurur.
  bizim de bu yönde çalışmalarımız mevcut 2030 öncesi denemelerin yapılması bekleniyor.

  evet arkadaşlar sistemin nasıl çalıştığına kısaca değindik.
  hss sistemi yapabilmek için iyi bir füze yapabilmeniz gerekir, yakıt teknolojisine sahip olmanız gerekir, farklı arayıcı başlıkları ve onların lensleri, radarları, pilleri ataletsel nav.,veri ag yapısını ve hava savunma tespit radar ailesini yapıyor olmanız gerekiyor.
  bunu neden dünya da 5-6 ülke yapabiliyor çünkü zor bir iş ve genel de ülkeler başka ülkeler den parasını verip satın alıyor yada hibe ediliyor. bu sistem ülkenin bulunduğu bloğu da gösteren bir ipucudur. abd yada rus yada çok çalışıp kendi sistemini kuranlar vardır.

  ancak biz bu sistemi yaparak ülkenin çatısını kuruyoruz, ülkede ki rafinerileri,köprüleri, fabrikaları güvene almış oluyoruz.
  donanmamızı hava saldırılarından koruyacak şemsiyeyi oluşturuyoruz, uçaklarımızın hava da başka bir uçağı vuracak füze ailesini üretmiş oluyoruz.
  henüz sahip olmadığımız hava savunma fırkatyni de bu sayede yapmış olacağız.

  hisar a-o 2021 de ordu envanterine girişi planlanıyor.
  hisar-u 100-120 km menzili olacak 2024 de teslimatı bekleniyor ve s400,patriot sistemlerinin yerli muadilidir diyebiliriz füze ve radar farklılıkları üreticiye göre değişmektedir. .

  buğün acil olarak alınan s-400 sistemi akdeniz de oluşan belirsizlik yüzünden mecburi kalınmıştır, ama yakın zamanda mavi vatanda, anakara da ve ülke dışında ki üslerimiz de kendi güvenliğimizi kendi sistemlerimiz ile sağlayacağız.

  sayğılar.
 • ülkede kimsenin konuşmadığı ama asıl konuşulması gereken savunma sanayimizin atılımlarından birisi.
 • gururla gelişmelerini takip ettiğimiz, yerli malı yurdun malı savunma sistemi.
 • ilk test görüntüleri gelmiştir. roketsan ve aselsan ortak ürünü.

  https://twitter.com/…tatus/1182959701060915202?s=19
 • aselsan ve roketsan tarafından geliştirilen türkiye’nin ilk milli ve yerli hava savunma füze sistemi olan hisar-a, yüksek hızlı hedef uçağı uzak menzilde başarıyla imha etti.
  https://www.sozcu.com.tr/…ar-a-test-edildi-5385832/
 • hisar-a alçak irtifa hava savunma sistemi ve hisar-o orta irtifa hava savunma sistemi olarak iki ayrı parça halinde geliştirilen yerli projedir. bu projenin üçüncü basamağı olan yerli siper uzun menzilli hava savunma sistemi projemiz de geliştirilmeye devam ediyor. bu üç hava savunma sistemi birbiri ile koordine olarak beraber çalışabiliyor. örneğin siper'in tespit ettiği alçak irtifalı basit bir drone, hisar-a tarafından düşürülebiliyor. projenin son basamağı olan siper hava savunma sistemi tamamlandığında tamamen yerli imkanlarla topraklarımızı savunabileceğiz.

  alçak irtifa savunma sistemi hisar-a an itibariyle kullanıma hazır. orta ve yüksek irtifa için çalışmalar devam ediyor.

  kaynak

  (bkz: siper uzun menzilli hava savunma sistemi)
 • türk savunma sanayisinin son dönemlerde ki en önemli projelerinden birisi.2007'den beri üzerinde çalışılıyor ve 2011'den beri de geliştiriliyor.türk hava savunma sistemleri

  3 ana kısımdan oluşuyor.alçak irtifa,orta irtifa ve yüksek irtifa.

  yüksek menzil olanı (hisar-o daha sonra adı siper olarak değiştirildi) diğerlerinden daha geç başladı(yanlış hatırlamıyorsam 2013'den sonra).

  bu üç sistemin kullandığı asıl elemanlar füzeleridir.şurdan tabloya bakabilirsiniz :hisar füzeleri

  görüleceği üzere tabloda 5 adet füze görünüyor.buınları hemen açalım.

  ilk görülen füze manpads yani omuzdan atılan hava savunma füzesi.bunlar küçük ve etkisi oldukça kısıtlı sistemler.bizim geliştirdiğimiz hisar sistemleri ise araçlardan atılacak.

  1 - ) hisar-a - alçak irtifa hava savunma füzesi

  özellikleri
  irtifa(füzenin çıkabildiği yükseklik)- 10 km
  menzil - 16 km

  2-) hisar-o - orta irtifa hava savunma füzesi

  özellikleri
  irtifa - 15 km
  menzil - 25 ve üstü(sınır kesin değil) km

  hisar nokta ve hisar deniz sistemleri askeri üsler ve deniz kuvvetlerine bağlı gemilerde kullanılmak hisar-o füzesini temel alarak geliştirilen özel sistemler.ayrı bir sistem değiller.

  3-) hisar-u yani siper.hisar-o füzesini temel alıyor ancak altında ekstradan bir booster(hızlandırıc) var.

  özellikleri
  irtifa - 20 km
  menzil - 100 km

  edit
  ayrıca göktuğ(f-16 lar için geliştirilen havadan havaya füzeler) projesinde yer alan gökdoğan ve bozdağan füzelerini kullanan hisar-g sistemi de şu an proje aşamasında.