• pazar akşamları trt 1 de tekrarı yayınlanan dizidir.

dizinin kahramanı beypazarının sıkıcı, iç burkan, baskıcı ortamından bunalarak kendini sokağa atar ve,

- ''ben sizin gibi olmayacağım'' diye haykırır

o sırada oradan geçmekte olan ilçenin delisi delikanlıya bakar ve,

- ''olsan rahat edersin''... der...

işte budur... anadolu da büyüyenler çok net anlarlar delinin söylemek istediğini...
  • bugün yayınlansa yine izlenmezdi büyük ihtimalle. türkiye'de son dönemde yayınlanmış en iyi drama oluşu bir yana yüksek miktarlarda para harcamadan, büyük şehirleri anlatmadan ve izleyiciyi aptal yerine koymadan nasıl kaliteli dizi çekilir sorusunun yanıtıydı. diziyi bilenler için hüzün ve acı ile eş anlamlıdır hisarbuselik.
  • --- spoiler ---

yıllar sonra cok sevip terk ettigi kadınla karsılasan baba ogluna;
    o kadına hayat, annene de ask borcum var oglum.

--- spoiler ---
  • sıradan kasaba hayatını anlatan; dayanışma içindeki mahalle halkı ,dedikoducu ama zararsız komşu teyze gibi klişelere sığınmadan hikayesini gerçekçi biçimde anlatan bir tv dizisi. askerlik sonrası amaçsız dolanan gençleri, kızlarına hayırlı kısmet bulmaya çalışan biryandan da adları çıkmasın diye uğraşan anne babaları, kısacası gündelik hayatta karşılaştığımız ama tv söz konusu olunca hep suyu çıkartılarak seyrettiğimiz sıradan hayatları hakkını vererek anlatan bir yapım. kısa sürede kendine bir izleyici kitlesi edinmiş, özel kanallardaki dizi bolluğuna alternatif olan hüzünlü bir dizi.
  • bir sahnede gülsüm ile haşmet arasında geçen diyalog ile içleri parçalamıştır:

haşmet-beni seviyor musun mesela?
    gülsüm-seviyorum tabi.
    haşmet(çemkirerek)-niye seviyosun beni? güzel soru di mi zor soru, cevabı da zor!
    gülsüm(kendisine çemkirip duran haşmete)-haşmet kurbanın olayım böyle konuşma, sevmez olur muyum seni? bu yetmedi karını da seviyorum, kızını da seviyorum. sevmeden çekilicek hayat mı bu be?! bırak hayatı, sen sevmeden çekilicek adam mısın?!
  • son derece kaliteli oyuncu kadrosuyla, acı tatlı diyaloglarıyla, müzikleriyle izlediğim en sıcak ve sürükleyici dizi. evet sürükleyici; evlerde, dükkanlarda dönen dolaplar bunun nedeni biraz da. 13 bölümde bitmesi kötü oldu. hayır efendim gayet iyi oldu. 'böyle mi olacaktı' gibi 887 bölüm olsa iyi mi olacaktı öyle? onur saylak ve 'haşmet' rolündeki serhat nalbantoğlu da gerçekten döktürmüş, bazı lafları kahkaha basmak için gayet yeterli. ekranlarda dikiş tutturamayan onlarca sikko diziden sonra bir de hisarbuselik'i deneyin de gözünüzün pası silinsin, evet gözünüzün.
  • youtube'a düşmüş sonunda. adam gibi bir türkçe dizi izlemek isteyenler buyursunlar...

http://www.youtube.com/…frophne5g98w1havvdng/videos
  • "sevmek, kendini bir kenara koymaktır" diyen bir dizi...
  • her insan, diğerlerinin acıyarak bakacağı, içi sızlayarak dinleyeceği ve anlatırken başkalarının içinin burkulacağı bir hikayesi olmasını arzular gizli gizli. herkesin içinde, bir yerlerinde, başkalarında olmadığı gibi varlığı da oldukça sıradışı olan bir hayata sahip olma arzusu vardır, herkesin merhametine hakim olabilme, sahip olabilme arzusuyla.

hisarbuselik; bizim sahip olmak için yanıp tutuştuğumuz bu hayata istemeden sahip olan kişileri, "bir istanbul masalı gibi anlatmadan, asmalı yosmalı konaklarda göstermeden, adıvar kendi yok karakterlerin etrafında döndürüp durmadan anlatıyor.

izleyip acı çekmek lazım biraz.
  • oyuncuları arasında onur şaylak, mithat erdemli, serhat nalbantoğlu, rojda demirer, ziya kürküt, ergun uçucu, şebnem gürsoy, evren kardeş, kurtuluş şakiraoğlu ve tayfun eraslan'ın yer aldığı, gitmenin değil gidemenin anlatıldığı trt dizisi. trt'nin dizi bazında son dönemde yaptığı en iyi iştir kanımca. ismini saydıklarımın yanı sıra şu an hatırlayamadıklarım veya ismini bilmediğim diğer oyuncuların da performansları harikadır.

--- spoiler ---

esas oğlanımız çetin; ailesinin, evlenmek zorunda kaldığı kızı istemeye gittiğini öğrenince evi basar, olaylar kapı önüne taşınır:

çetin: evlenmem işte! sevmediğim biriyle evlenmem!
    fırıncı arif*: ne demek evlenmem?! sanki biz sevdiğimizle mi evlendik ulan!, diyerek tokat atmak üzere elini kaldırır. o sırada bunu duyan eşinin hali içler acısıdır.

--- spoiler ---

(bkz: sevemedim karagözlüm)
hesabın var mı? giriş yap