• 1. dünya savaşı'nda almanlarla türklerin beraber yaptıkları bir şaheser olan "uçak motorlu vagon"un dioramasını bu müzede bulabilirsiniz.

adamcağızlar napsın, hızlıca gitmenin yolunu böyle bulmuşlar.
  • kurucusunun nejat çuhadaroğlu olduğu müzedir.

içinde bulunan bir çok eser gerçektir. gerçek olmayanlar ise gerçeğine yakın şekilde dizayn edildi.

umarım hak ettiği değeri görür.

http://hisartmuseum.com/
    http://vimeo.com/96616727
  • çağlayan hürriyet mahallesinde bulunmaktadır.semtimizin kültür ve turizm açısından gelişmesine vesile olmasını dilediğim müzedir

edit: star wars koleksiyonu var deniliyor gitmek şart oldu
  • 4 katlık bir canlı tarih. her ne kadar mümkün olduğunca her esere bakmaya çalışarak ilerleseniz de sanki bir şeyleri atlamış ve gözden kaçırmış gibi hissediyorsunuz.

özellikle 2. dünya savaşı dönemi hayranı olan biri olarak ben bu döneme ait maket ve eserlere ayrı bir hayran kaldım ki maketlerdeki o yangın veya patlama gibi canlandırma efektleri efsane ötesi olmuş. büyük emek ve çaba sonucu ortaya çıktığı kuşkusuz. mutlaka gidilip görülmeli.
  • lokasyon olarak kötü bir yer seçilmiş. sanayi sitesinin ortasında olduğu için arabayla gitmek büyük dert o yüzden oraya toplu ulaşımla gitmenizi tavsiye ederim. koleksiyona gelecek olursak oldukça ilginç parçalar var fakat ağırlık olarak maket ve diaromalardan oluşmaktadır. gitmemdeki asıl amaç me109'u görmekti fakat gittiğimiz gün hazır olmadığı için görememiştik. türkiye'de bu tür koleksiyonlara ilgi duyan ve böyle güzel girişimlerde bulunan işadamlarını görmek oldukça sevindirici. keşke tarla, arsa koleksiyonu yapanlar da böyle insanlardan örnek alsa.
  • nejat çuhadaroğlu'nun 2 sene önce yıldız sarayı mabeyin köşkünde açtığı "yaşayan, savaşan osmanlı ve dioramaları" sergisini ziyaret etmiş ve çok memnun kalmıştım. o koleksiyon gerçekten müze olmayı hakediyordu. yolu açık olsun, tez vakitte ziyaret edeceğim.
  • öncelikle müzede emeği geçen herkesin emeklerine sağlık,çok teşekkür ediyorum..benim gibi ww2 meraklısı biri için inanılmaz bir tatmin oldu..yerine takılanlar olmuş bence gayet merkezi ama tek katlı büyük bir galeri fikrine katılıyorum,zira herşey dipdibe ve çok sık olduğundan insanda sanki bir kaçırma,herşeyi görememe hissi hasıl oluyor..osmanlının ilk zamanlarından başlayarak bizim ve dünya tarihinin inanılmaz şekilde sunumuydu gerçekten diaromalar ve efektleri son derece iyiydi,ww2’de alman unsurlarının fazlalığı,mesela müttefiklerinde ünlenmiş efsane olmuş çok tankı tüfeği askeri olmasına rağmen fazlalığı benim için daha hoş bir detaydı..mp44,sturmgewerh,mg42’ler falan gerçekmiydi epey merak ediyorum,almanların tüm kamuflajları(#hugoboss)gerçekten çıplak gözle görünce daha bi efsane..ha son olarak bugün saat 3’te girip 6’da kapanış ile beraber çıktım , tek başıma idim evet yani milyonluk şehirde şöyle bi eseri nasıl kimse ile çakışmadan gezdim,anlam veremedim zira ortada inanılmaz emekler paralar harcanmış bir iş var,sahibine ve emeği geçenlere tekrar teşekkürlerimle,ilgisi olanlar çıkıp çıkıp gitsin ..
  • bir yurtdışı müzayedesinden messerschmitt bf 109 alarak istanbul'a getirmişlerdir.
  • muhteşem bir müze.müzekart sahibi olanlar bendeniz galaksi gibi ücretsiz girebilirler.istanbul çağlayan'da bulunan ve nejat çuhadaroğlu tarafından kurulan bu müze gerçekten eşsiz.eşsiz diyorum çünkü dünya tarihine ait olan bazı mühim eserler türkiye'de sadece bu müzede mevcut.
    kapıdan girdiğinizde görevli ile karşılaşıyorsunuz ve giriş işleminiz yapıldıktan sonra alt kat salonuna yönlendiriliyorsunuz.bu salonda 2.dünya savaşı'na ait bir alman uçağı görünce çok şaşıracaksınız. donorcrimeperson isimli yazar arkadaşımızın da belirttiği gibi bu uçağın pilotu gerçekten hakan şükür. :) ayrıca alman ss birliği ile ilgili nazi bayraklarından tutun da asker ve subayların balmumu heykelleri karşınızda duracak.ayrıca salonda 15 temmuz anısına bir sanat eseri de yer almakta.
    detaylı olarak değil de yüzeysel anlatacağım.daha sonra gireceğiniz salonlarda,birinci,ikinci,üçüncü ve dördüncü ve altıncı katlarda osmanlı dönemi'ne ait kılıçlar,elbiseler,madalya ve nişanlar,tüfekler,zırhlar,miğferler,kalkanlar ve diğer savaş aletleri,bazı osmanlı padişahlarının portre ve tasvirleri,osmanlı dönemi savaşlarını tasvir eden en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş maketler,1.dünya savaşı'na ait ittifakların devlet bayraklarıyla belirtildiği basımlar,özellikle abd ve ingiltere'nin vatandaşlarına savaş çağrısında bulunduğu propaganda amaçlı posterler,2.dünya savaşı ile ilgili olaylar ve bu olayların maketleri,2.dünya savaşı'nın gidişatını değiştiren ve dünyada mevcut olan sayılı enigma makinelerinden biri(bkz: enigma),batman,the lord of the rings,star wars,indiana jones,pirates of the caribbean(karayip korsanları) gibi filmlerdeki karakterlerin maketleri ve daha fazlası en ince ayrıntısıyla hazırlanmış ve ziyaretçilere sunulmuş.
    gerçekten çok,çok büyük bir emek.işte vatana hizmet etmenin en güzel yollarından biri de bu bence.7'den 77'ye bütün vatandaşlarımız,bilhassa ben dahil ülkemizin geleceğine yön verecek gençlerimizin bu kadar güzel bir şekilde bilinçlenmesine,tarih hakkında ve teknoloji hakkında malumat sahibi olmasına vesile olan kurucu nejat çuhadaroğlu bey'e bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.
  • satın almak isteyen arap şeyhinin teklifini reddeden nejat çuhadaroğlu'nun gerçekleştirdiği çocukluk hayali mekan. büyüleyici
hesabın var mı? giriş yap