şükela:  tümü | bugün soru sor
  • "hisarüstü-aşiyan füniküler hattı’na giriş istasyonu, hisarüstü istasyonu ile boğaziçi üniversitesi ana giriş kapısı yanında inşa edilecek. boğaziçi üniversitesi arazisinin altından geçecek hattın çıkış istasyonu, istanbul boğazı sahilinde bulunan aşiyan parkı’nda yer alacak." şubat ayında hürriyette çıkan bır haber.

bugün de aşiyan parkında füniküler için çalışmalar başladığına dair haberler var. parkın etrafını çevirmişler, kesilecek (taşınacak!) ağaçlar işaretlenmiş.

mahalleli füniküler falan istemiyor. bebek semt girişimi ulaşım hizmeti adı altında kent betona çevriliyor diye itiraz edip, deniz ulaşımının geliştirilmesini önermiş. gerçekten de oraya vapur/motor hatlarının eklenmesi, olanların da arttırılması gerekiyor, oradaki fünikülerin kimseye bir faydası yok. safi ziyan, asırlık parkı piç edecekler. mahalleli zaten biz yürümeye de razıyız, parka dokunmayın diyor.

aşiyan parkına veda mı?

ya karabasan gibi çöktüler şehre, kimseyi dinlemeden itinayla ağzına sıçıyorlar. bir de üzerine övünüyorlar.
    o metrobüs denen yüzyılın icadiyla bir sene düzenli seyahat etmek zorunda kaldım mesela, şehirden tiksindim. marmaray yapımında çıkan tarihi kalıntılara çanak çömlek diyen bir kafa işte, kültürsüzlüğün vizyonsuzluğun dibi. o marmaraya da korkumdan bir iki sene binemedim zaten.
    ben istanbuldan kactim zaten, arkama bile bakmadim hatta, ki istanbulu çok severdim. sevilecek bir şehir bırakmadılar.
    simdide de kıyıda köşede güzel neresi varsa çöreklenip mahvediyorlar, kanser hücresi gibi.
    ya aşiyan müthiş bir yerdir.
  • rumelihisarı'nın islamcı işgaline kapı açaacak olan hat. niye yapılıyor ne gereği var belli değil.
  • akp'nin kadim kent istanbul'da toplu ulaşım namına hayata geçirdiği her projeyi ayakta alkışlıyorum. akp'yi sevmiyor olabilirim ama bu, yüz yıllar boyu kullanılacak projelere çemkirmemi, sırt çevirmemi de gerektirmiyor.

metrobüs gibi, marmaray gibi, taksim-kabataş füniküleri gibi mühim hatların hepsine bi kısım insan o zaman da tencere tava çalmıştı. vallahi şimdi oturacak yer olmazsa bi sonrakini bekleyecek kadar da komformist ve elitist davranıyor o aynı güruh. bugün carlayanlar, yarın senden benden de çok kullanır o hattı hiç merak etme.
  • nereden nereye ulaşmak için kullanılacağını merak ettiğim füniküler hat.

hisarüstü'yle bebek arasını işgal etmiş, bebek sırtlarında villası olan bütün kodamanların arabası var zaten, oralarda pek jipsiz adam otur(a)mıyor.

acaba o civarda arsa buldular da oraya site falan mı dikecekler? iki lokma aşiyan parkından nefes alıyorduk, o da mı beton olacak? o sitede oturacak müstakbel kiracılar metroya ulaşsın diye mi yapılıyor bu füniküler?

şu haliyle çok anlamsız, kimsenin gidip gelmediği, hiç trafiği olmayan bi güzergaha zorla trafik yaratmaya çalışıyorlar.
  • karaköy tünel hattına füniküleri aklım kesiyor da gerçekten de hisarüstü aşiyan füniküler hattını aklım kesmiyor. tek ihtimal şu geliyor aklıma. bu yer altını delme makinesi hisarüstüne metro getirince orda kaldı muhtemelen, bi şekilde yer yüzüne çıkarıp başka bir yere götürecekler eh madem çıkarırken kazıcas bari beleşe kazmasın demişler de böyle bi hat uydurulmuş gibi duruyor.
  • ya aklıma geldikçe sinirleniyorum, füniküleriniz de yolunuz da batsın artık.
    hayır işin ekmeğini siz yiyorsunuz çilesini oradaki insanlar, kullanmak zorunda kalanlar çekiyor, bu neyin artistliği hala.

(bkz: avrasya tüneli)
    (bkz: osmangazi köprüsü)
    (bkz: yavuz sultan selim köprüsü)
    bu köprülerde mesela taksimetre hep acik, kullansan da yaziyor kullanmasan da.
    4,5 aylık araç geçişleri baz alınarak yapılan tahminlere göre hazine yıl sonuna kadar şirketlere 2 milyar 410 milyon tl ödeyecek.
    ülkedeki küçüklü büyüklü hemen hemen bütün inşaatlardan baş müteahhite pay düşüyor. ülke boşuna şantiye alanı değil.
  • levent metro istasyonundan hisarüstü hattına geçerken kart bas, hisarüstü'ne 3 durak gel, oradan aşiyan'a ineyim de 2.5 dakikalık yol için gene kart bas. muhtemelen bir kart basımı da yine 2.6o tl olacaktır bugünün parası ile.

aşiyan parkı'nı da araplar bassın diye yapılan hattır kanımca.
  • hisarüstü metro durağından binecekler için, tıpkı kirazlı istasyonundaki mevcut sistem gibi ücretsiz hizmet sağlansa keşke ancak uygulanacağını sanmıyorum.

boğaz havası almak, bebek ve emirgan gibi yerlere gitmek isteyen kişiler için mühim olan proje zira alternatif olarak sadece beşiktaş - sarıyer dolmuşları veya eski otosbüsler var.