şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kadir topbaş'ın arada bir yaptığı ama devamı gelmeyen çıkışlara benzememesini umduğum proje, 5-6 yıl sonra durumu netleşir, o zaman görüşelim.
 • su anda universiteye gidenlerin cocuklarinin kullanabilecegi metrodur. fazla heveslenmeyelim.

  cok fena got olacaga benziyorum, onumuzdeki yil kullanima acilirsa negzel olur. kalp kalp kalp metro kalp kalp kalp

  duzen: dun kullandim metroyu, cok fena got oldum. yeri geldiginde bir bucuk saatte gidilmeyen yolu 6-7 dakikada aliyorsunuz. mezuniyete bir ay kala kullanalim bari.
 • (bkz: hedef 2156)
 • sondaj çalışmaları başlayan, alarko-makyol ortaklığında yapılan metro hattı. ağustos 2014'te bitecekmiş. milletin hizmetkarı ak parti'liler gece-gündüz "biz bu millete daha fazla nasıl hizmet verebiliriz? cehape zihniyetinin yoğunlukta bulunduğu yerlere bile nasıl hizmet götürebiliriz? ayrımcılık yapmadan yurdumuzun dört bir yanını nasıl daha da güzelleştirebiliriz?" şeklinde düşünmesi sonucu proje başlamıştır. başbakan erdoğan'ın kendisine gelen "boğaziçi üniversitesi öğrencileri yollarda harap oluyor, bilim yapamıyorlar, çok zorluk çekiyorlar" şeklindeki şikayetler sonrası kadir topbaş'ı arayarak "kadir bu işi bitir, ulaştırma bakanıma talimat verdim, sana yardımcı olacak" demesi sonrası çalışmalar hızlandırılmıştır.
 • mahallenin aşağı kesimlerinin kentsel dönüşüm kapsamına girmesine denk gelen projedir.
 • aidatları ile birlikte, dandik merkezi ısıtması + elektrikli şohbene sahip saçma sapan 100 metrekarelik evlere 1800 lira (aidat içinde) isteyen ev sahiplerini derinden yaralayacağa benziyor. he ne zaman biter bilinmez ama güzel bir gelişme.
 • vergi kaçıran ,elden kira alan, sözleşmede 450 gösterip 1000 lira kira alan pis fırsatçı hisarüstü emlakçılarını bitirmesini dilediğim proje.
 • metro ulaşımın tüm büyük şehirlerde yaygınlaşmasına duacı olanlar için çok sevindiren bir haber.
  ancak paranoyaklaşmış ve her zaman öküz altında buzağı arayanlar için ise "dur bi bakalım, bayram değil seyran değil, eniştem etiler'de beni niye öpüyor" da dedirten gelişmedir.
  gelelim komplo teorisine:
  etiler civarında oturanlar bilir, ulus-zincirlikuyu bağlantı yolunun yapılmasının, büyük bir projenin yapılması için ön şart olduğunu ancak ama sonradan, proje bitirildikten sonra, bundan cayıldığı geyiği bir hayli uzun zaman yapılmıştır. sonra bu yol, birşekilde yapıldı, geyik bitti.
  ama sanırım bu ve benzeri olaylardan sonra büyük projelerin izin aşamasında, gerçekleşmesi konusunda anlaşılan taahhütler için merciler işleri daha bir sıkı tutmaya başladılar. zorlu projesinin metro alt bağlantısı taahhütü, cendere yolunda yapılmakta olan büyük bir emlak projesinin metro bağlantısı sözü vermesi ve bunların hayata geçirilmesi, komplo teorilerinin gerçek çıkmasına yardımcı olmuyor da değil.
  uzatmadan neymiş o komplo teorisi derseniz:
  etiler bölgesi muazzam bir ranta sahip ve burada büyük proje yapmak çok zor. ancak oturanlardan kaynaklanan sorunları bertaraf etmekte yerel yetkililerin eline su dökmekte imkansız. yani; büyük bir projenin altyapısını hazırlayan "yetkililer" ortaya çıkacak muazzam rantın karşılığı olarak bir "mini metro" sözü almış olabilirler. yoksa gerçekten sevinsem de, levent-hisarüstü metrosundan başka acil proje yok mudur acep, diye sormam bundandır.
  neyse komplo teorimin gerçek olup olmadığını anlamak için iki bölgeyi yakınen takip edeceğim: hisarüstü ve uçaksavar sitesi. (özellikle ikincisi)
 • delme tünel sistemiyle yapılacak olması iyi. yani nispetiye caddesini kazıp sonra kapatmak olayı olmayacak.
  2 seneye kalmadan bitirilecek imiş.

  hisarüstü gecekondu bölgesi de kentsel dönüşüm kapsamında yenilense, sağlıklı yaşama uygun modern şehircilik doğrultusunda, ve şimdiki mal sahiplerine de avantaj getirecek şekilde, ne kadar iyi olur...
  uçaksavar arazisinde inşaatın başlaması yakınmış (boğaza yakın 86000 m2 arazi, 1000'den fazla daire olacaktır); onun yanında şimdiki çarpık haliyle hisarüstü'nün kalması çirkinlik olur.

  1 sene sonra edit: uçaksavar inşaat projesi başlayamadı. şu durumda daha uzun yıllar da başlayamaz. olumlu konjonktürü kaçırdılar. deprem bakımından en korkulacak binalardan oldukları kolaylıkla görülebilir.
  askeriye mensuplarının kooperatifi gibi bir modelle yapılmış herhalde; o şekilde yapılanlar zaten pek sağlam olmaz da, 50 sene mi ne olmuş yapılalı. oranın mülk sahiplerinde akıl varsa, üçe beşe bakmadan, daha da fazla kazanalım diye düşünmeden, o projeyi yapacak bir müteahhitle anlaşmalılar bence.