• en iyi rahmetli kemal sunal yorumlamıştır. belki de kemal sunal'ın avantajı çöpçüler kralı gibi fenomen bir filmi kendisi için klip olarak kullanmasıdır.
  • gerisi:

"ben halayın başıyam leğ leğ
    ben halayın başıyam leğ leğ
    incili küpe taşıyam
    incili küpe taşıyam

çekin halay dizilsin leğ leğ
    mahmur gözler süzülsün
    ben halayın başıyam leğ leğ
    incili küpe taşıyam"

bu türküyü zülfü livaneli ve ibrahim tatlıses de icra etmiştir.
  • hış hışı hançer; "malatya türküsü" diyenler de wardır, "urfa türküsü" diyenler de ama antep türküsüdür... gece vakti geldi aklıma ağır havadan esen, "oynamaya" çalışanları slow motion oturtup kaldıran bi türküdür.
  • en çok dersten çıkınca söylemeyi seviyorum bu türküyü. giriyorum birinin koluna, artık nereye gidiyorsam söyleye söyleye tın tın gidiyorum. kafa desen hep güzel, tam güzel, yuvarlanıp gidiyoruz işte. türkü güzel ama, böyle tın tın söylicen, incitmeden, gidicen öyle.
  • hış hışı hançer, boynuma leğ leğ,
    hış hışşğ hençer, boynumğa lea leğe,
    küpeli kızlar yanğımğaaağ, küpheli gızlaağar yanıııma...

ben halayığığın başığyam leğa lee
    ben halalayığan başığyeam le lehaha,
    [gelmedi gerisi]
  • ibrahim tatlıses'in iki kıta arasına sıkıştırdığı uzun hava tam olarak şöyledir:

bir dalda iki payam
    oğul gideni kurban geleni sayam
    gidenim gelenim kesildi
    haberini kurban
    selamını hayran kimden alam kimden alam

yeri çevir yar kemer olum yeri
    kara güzüne sürmen olum yeri
    kurbanınam yeri yeri...
  • başlığı görünce gülümsedim yeminle. ben bu türküyü ilkokulda öğrenmiştim. muş vartolu bir ilkokul öğretmenim vardı, bize mini mini bir kuş .. vs çocuk şarkıları yerine hep böyle türküler öğretirdi. adamcağız travma yaşattı bana. o menşure hanım yok mu hele. elinde maşa, gider ataşa, mahlenin gülü, menşure hanım. hep elinda maşa, ateşe giden bir kadın hayal ettim. öğrendiğimiz bir türkü de sunalardı. en hafif türkümüz tren gelir hoş gelirdi yani gerisini siz düşünün.
  • son dönemlerde ibrahim tatlises'i günde 5 vakit dinlememe sebep olan türküdür. hakikaten türküdür yani sarki falan degil bildigin türkü.
  • sozleri halay gibi hareketli bir seye dair gibi de dursa sakin, dinlendirici, tatli ve hafif dalgin bir turku.
  • hasan cihat örter de classical guitar recital - anatolian folk music adlı enstrumantal albümünde pek leziz yorumlamıştır bu türküyü.
hesabın var mı? giriş yap