şükela:  tümü | bugün
  • i r ahmet nuri sekizincinin daniel richenin bahane* adli oyunundan osmanli turk yasamina uyarladigi ünlü oyunu. 1923 lerden bu yana dar ul bedayi tarafindan oynanmis. bedia muvahhit ile vasfi riza zobunun olene kadar oynadiklari bir oyundur. simdilerde hadi caman tarafindan sahnelenmekte.
  • çocuğun evliliklerin bir "hisse i sayia"sı olduğu fikrinden hareket eden ibnurrefik ahmet nuri sekizinci'nin boşanmalarda çocuğun konumunu anlatan oyunu.
  • meşrutiyet dönemi tiyatrosunun öncü ismi ibnürrefik ahmet sekizinci'nin oyunu olan hisse-i şayia'nın yönetmeni şehir tiyatrolarının bir çok oyununda rol almış olan tarık şerbetçioğlu. oyuncu kadrosunda zihni göktay, hikmet körmükçü, sezai aydın, selma kutluğ gibi deneyimli oyuncuların yanı sıra aybar taştekin, uğur dilbaz, yağmur damcıoğlu namak, zeynep göktay dilbaz yer alıyor.

prömiyeri 26 ekim çarşamba akşamı kadıköy haldun taner sahnesi'nde yapılacak olan oyunun ekim ayı gösterim tarihleri ise 27-28 ve 29 ekim olarak belirlenmiş.
  • istanbul sehir tiyatrolarinin 2016-2017 sezonunda izleyebileceginiz oyun.
    bosanmis bir ciftin aralarinda gecenler ve cocuklarinin durumunu konu aliyor.
    sadece zihni goktay icin bile izlenir. performansi o kadar yuksekti ki adama bir sey olacak diye korktum zaman zaman. sen cok yasa e mi..
  • harbiye sahnesinde geçen akşam izlediğim oyun. soğuğa ve kara rağmen salon doluydu, bu çok güzel. diğer güzellik de zihni göktay ve hikmet körmükçü.
    siz nasıl insanlarsınız. biz oturduğumuz yerde uykum geliyor, susadım diye mızmızlanırken siz ateş gibi performans, şahane bir ezber ve oyunculukla ve tabi yaşama sevinciyle umut veriyorsunuz. ömrünüze bereket. oyun güzel ve eğlenceli bu arada. 100 yıllık bir oyunu izlemek cabası.
  • ardından zihni göktay ile selfie çekme fırsatı bulduğum 100. yılını kutlayan bir evlilik komedisi. cibali karakolu geçen yaz açık havada tadından yenmemişti. aynı şekilde bu yaz da hisse-i şayia'yı açık havada izlemek istiyoruz. allah zihni göktay'a uzun ömür versin!
  • 12. gece oyunu ile birlikte uygun gösterim ve bilet eşleşmesini kovaladığımız, izlenecek oyunlar listemizin en tepesindeki oyunlardandır.

kaçarın yok. peşindeyiz.
  • acik konusmak gerekirse pek bir beklnetiye kapilmadan zihni goktay'in yuzu suyu hurmetine gitmistim bu oyuna. lakin itiraf edeyim oyunun kendisi de bir o kadar takdire sayandi. bosanmis bir cift ve onlarin cekismeleri altinda yipranan birinin kizi digerininde yegeni olan bir diger ciftin iliskilerini cok tatli bir sekilde sahnelemisler.

normalde o donem eserlerini gecis doneminde oldugu icin pek sevmem. (bkz: fehim paşa konağı) fakat bu oyunda beni kendine cekip bir hos ahvale buruyen, acikcasi tarif etmekte de zorlandigim epeyce sahne vardi. nacizane tavsiyem denk dusurebilirseniz kesin gidin bu oyuna. eminim siz de kendinize hos gelecek bir cok sahne ile karsilasacaksiniz.

dip not: oyunun icinde bir sahnede gecen; duvarda hat yazisiyla yazilmis 'la rahate fit dunya','dunyada rahat yoktur' cercevesi de beni bir baska etkileyip oyundan bagimsiz derin dusuncelere de sevk etmisti, onu da minik bir spoiler mahiyetinde paylasayim istedim.
  • şehir tiyatrolarının bu sezon sahnelenen keyifli oyunlarından biri. zihni göktay ve muhteşem performansı mutlaka görülmeli.
  • zihni göktay ve hikmet körmükçü gibi usta oyuncuları bünyesinde barındıran şehir tiyatroları oyunu.

zihni göktay oyunda bazen o kadar yükseliyor ki, insan gerçekten bir şey olacak zannediyor. daha nice oyunları oynaması dileğiyle allah uzun ömürler versin.

ayberk atilla'nın ölüm günü olmasına rağmen oyun boyunca performanslarında her hangi bir düşüş dahi olmadan oynayan zihni göktay ve hikmet körmükçü'yü de ayrıca tebrik etmek lazım. büyük oyuncu böyle olunuyor demek ki.

yüz yaşına basan bu oyunu vaktiniz varsa mutlaka izleyin.