1. latince histeron kelimesinden türemiştir. histeron rahim anlamına gelir. özellikle kadınlar için kullanılmasının sebebi de budur. rahim'le kafayı bozmuş bu kadınların, doyumsuzlukları sebebiyle rahimlerinin vücutlarının içinde gezindiği ve onları çok hareketli, hiper aktif hale soktuğu düşünülmüştür antik kuntik çağlarda. fazlasıyla teatral, ayartıcı, cinsellik üzerinden hayatı anlamlandıran kadın tipidir. çok güleç olduğu gibi çok ağlak da olabilir* freud'da çakılı kalmıştır, erich fromm'dan bihaberdir. sevme sanatı kitabını görünce sevişme sanatı olarak algıda seçip, kamasutranın inceliklerini bekleyen insandır. sevme sanatı ismini görüp suna tanaltay tadında birşey bekleyenlere ise hiç itimat etmeyiniz.
    histeriklik erkeklerde de mevcuttur, hatta yaygınlaşmaktadır. taşkın hareketler olarak kendini gösterdiği gibi, kol, bacak uyuşmaları olarak da belirti verebilir. histriyonik kişilik bozukluğu okunmadan geçilmemelidir.
  2. dr lacan der ki " histerik kendi arzusu hakkında doğruyu söyler (enunciation düzeyinde) yalan kılığında ya da en azından konuştuğu kişinin gerçeklerine kayıtsız kalarak (enunciated düzeyinde) çünkü obsesif her zaman doğruyu söyler hallerde konuştuğu kişinin doğrusuyla bğlantılı yalan söyler .
  3. gözlerinin içine baktığınızda acıdan kıvranan yinemi sende mi değilsin diyen, yürüyüşünde bir çağrı olan ve boğuk ses tonundaki aşırı heyecanı hissedeceğiniz kadınlarda olabildiği gibi gördüğü her güzelin kendine ait olması için ölüp-biten erkeklerde de olan ruh veya hormon bozukluğudur.
  4. freud'u dinlersek histerik karşısında takınabileceğimiz tavır sessiz kalmak ve semptomunun keyfini çıkarmasına izin vermek gibi görünüyor. yani, histerik tarafından konumlandırıldığımız "bilen özne" sıfatını geri çevirerek bir şey bilmediğimizi sessizlik yoluyla kabul ettirmek, kısırdöngüyü bu yolla aşmak. psikiyatri alanında histeri vakalarına karşı gösterilen önemin azalmasını nasıl yorumlamalı? histeri normalleştiğinde (sağlıklı iletişim denen şey halini aldığında) size "içini döken" kadını büyük bir zevkle dinlemek kalıyor geriye, değil mi ki iletişimle dolu bir toplumsallık içinde yaşadığımız. akşam boyunca sahnelenen bu oyunda yer almanız neticesinde ödüllendiriliyorsunuz da ayrıca muhatabınız tarafından.