1. latince histeron kelimesinden türemiştir. histeron rahim anlamına gelir. özellikle kadınlar için kullanılmasının sebebi de budur. rahim'le kafayı bozmuş bu kadınların, doyumsuzlukları sebebiyle rahimlerinin vücutlarının içinde gezindiği ve onları çok hareketli, hiper aktif hale soktuğu düşünülmüştür antik kuntik çağlarda. fazlasıyla teatral, ayartıcı, cinsellik üzerinden hayatı anlamlandıran kadın tipidir. çok güleç olduğu gibi çok ağlak da olabilir* freud'da çakılı kalmıştır, erich fromm'dan bihaberdir. sevme sanatı kitabını görünce sevişme sanatı olarak algıda seçip, kamasutranın inceliklerini bekleyen insandır. sevme sanatı ismini görüp suna tanaltay tadında birşey bekleyenlere ise hiç itimat etmeyiniz.
    histeriklik erkeklerde de mevcuttur, hatta yaygınlaşmaktadır. taşkın hareketler olarak kendini gösterdiği gibi, kol, bacak uyuşmaları olarak da belirti verebilir. histriyonik kişilik bozukluğu okunmadan geçilmemelidir.
  2. dr lacan der ki " histerik kendi arzusu hakkında doğruyu söyler (enunciation düzeyinde) yalan kılığında ya da en azından konuştuğu kişinin gerçeklerine kayıtsız kalarak (enunciated düzeyinde) çünkü obsesif her zaman doğruyu söyler hallerde konuştuğu kişinin doğrusuyla bğlantılı yalan söyler .
  3. gözlerinin içine baktığınızda acıdan kıvranan yinemi sende mi değilsin diyen, yürüyüşünde bir çağrı olan ve boğuk ses tonundaki aşırı heyecanı hissedeceğiniz kadınlarda olabildiği gibi gördüğü her güzelin kendine ait olması için ölüp-biten erkeklerde de olan ruh veya hormon bozukluğudur.
  4. türk dil kurumu sözlüğüne göre isterik olarak tanımlanır. isterik sözcüğünün anlamına baktığınızda ise histerik olarak tanımlandığını görürsünüz. ne müthiş açıklama.
  5. histriyonik kişilik bozukluğundan muzdarip insan sıfatı. abartılı davranışları vardır histerik kişinin,; dikkat çekme arzusundadır ve fakat bunun farkında bile değildir. teatral oyunlarla ilgi odağı olmaya çalışır.
  6. turk insaninin yerli yersiz kullanmaktan hoslandigi sozcuk. hatta anlamini bilmeden kullanan bile gordum.

    bi histerik olmadigimiz kalmisti, onu da olduk dinimiz amin.

histerik hakkında bilgi verin