şükela:  tümü | bugün
 • istatistiksel bir seride frekanslarin(sikliklarin) bar grafik seklinde gosterimi. ilk kez 1895 de pearson tarafindan kullanilmishtir.
  histogram, 2d
  histogram, 2d - double-y
  histogram, 2d - hanging bars
  histogram, 2d - multiple
  histogram, 2d - regular
  histogram, 3d bivariate
  histogram, 3d - box plots
  histogram, 3d - contour/discrete
  histogram, 3d - contour plot
  histogram, 3d - spikes
  histogram, 3d - surface plot
  gibi turleri vardir.
 • histogram herhangi bir datanin belli bir kritere gore gruplanmasi olayidir.. en primitif ornegi olarak 1den 10a kadar 100 random tamsayi atarsiniz, sonra hangi sayinin kac kere geldigini sayarsiniz.. o dagilima histogram denir iste (ya da grafikle ifade ettiginize denir)..
  bir imagein histograminin en basit kullanimi da su sekilde olur: ozellikle scan edilmis resimlerde histogram 0dan biraz buyuk bir sayi ile 255den biraz kucuk bir sayi arasinda yigilir.. yani mutlak beyaz ve siyah, onca pixel arasindan yalnizca birkacinda gozukmektedir.. diyelim ki bu aralik 30-220 olsun.. siz o resmi, 30'u 0'a, 220'yi de 255'e denk gelecek sekilde yeniden renklendirirseniz dynamic range guzelcene artar, muhtemelen de daha kanli canli bi resim elde edersiniz.. flatbed scannerlarda scan edilmis fotograflar icin bu islemi yapmak farzdir zaten..
 • istatistik'de frekans dağılımının grafiksel gösteriminde kullanılır. zaman çizelgelerinde yan yana gelmiş kutucuklar şeklindedir.
 • alanlar toplami 1'e esittir.
 • bir veri dizisindeki değişikliklerin sınıflandırılması ve bunların dağılımının çubuklar ile gösterimidir. histogramlar sayısal tablolarda gözlenemeyen gruplaşmaların daha kolay anlaşılmasını sağlar ve kalitenin yedi aracından biridir.
 • photoshopta levelları açtığınızda karşınıza çıkan grafik, elinizdeki resmin ışık değerlerinin görsel bir ifadesidir. işte bu grafik bir histogramdır.
 • canon'un bir dijital fotoğraf makinesinin kullanma klavuzunda yazıyor ki: "histogramın sol tarafındaki grafik yüksekse resim karanlık, ortası yüksekse/çan eğrisi gibiyse aydınlıktır." [grafiğin sağ tarafı kullanılmıyor galiba.]
 • atlas'ın foto özel sayısında sinan çakmak imzalı yazıda dijital fotoğraf için ne kadar önemli bir konu olduğu sebepleriyle sonuçlarıyla birlikte anlatılıyor ki atlas böylelikle büyük bir sevap işlemiş oluyor. ayarlarımızı dslr'nin lcd ekranında yaptığımız deneme çekimlerini baz alarak yapıp,fotoğrafı bilgisayara yükleyince yada bastırınca o lcd ekranda gördüğümüzden farklı sonuçlar alıyorsak; bunun suçlusu zavallı ekrancık değil, histogramı okumayı ve kullanmayı bilmeyen bizleriz. ben kendi adıma şimdiye kadar yaptığım bu büyük hatayı bol bol raw'da fotoğraf çekerek ve histogramı hem sağa hem sola dayamaya çalışarak düzeltmeye çalışacağım. histogramı sevelim histogramı koruyalım.
hesabın var mı? giriş yap