*

• histoplasma capsulatum adlı mantar cinsinin sebep olduğu hastalık. hastalarda tüberküloz'daki gibi granulomalar oluşabilir, fakat bunlar bulaşıcı değildir. zatürre'ye neden olabilir. bu hastalığa neden olan mantar cinsi daha çok ohio ve mississippi'deki ırmak vadilerinde ve bu bölgelerdeki mağaralarda görülür. patojen, kuş ve yararasa dışkılarının teneffüs edilmesiyle hastalığa neden olur.

kesin tanı mikroskop görüntüsünde histoplasma capsulatum'la dolu makrofajların
    varlığıdır.
  • tbc'i taklit eder. pas ve gümüş boyaları ile tbc'den ayırt edilir.

bunun da tüberküllü makrokonidisi vardır. ( bir de fusarium'ların fusiform, muz şeklinde makrokonidisi vardır.)

makrofaj'ı tutan iki mantardan birisidir. 1- histoplasma capsulatum 2- penicillium marneffei'dir. farkı penicillium marneffei kırmızı pigment üretir. her ikisi de dimorfik mantardır.

bir de klinik olarak histoplasma capsulatum özellikle aids hastalarında dilde geçmeyen ülserlere yol açar.

edit: bilgi ekleme.
  • bunun da tüberküllü makrokonidisi vardır. ( bir de fusarium'ların fusiform, muz şeklinde makrokonidisi vardır.)

edit: kelime düzeltme.
  • histoplasma capsulatum iki tür aseksual spora sahiptir, tuberculate macroconidia ve microconidia.

tuberculate macroconidia: kalın parmaksı çıkıntıları olan duvarı var, inhale edilmek için fazla büyük

microconidia: ince, düz duvarlı; enfektif form, inhalasyon sonucu hastalığa sebep olur.
    inhale edilen sporlar akciğerde makrofajlar tarafından fagosite edilir, yeast(maya) formuna dönerler ve mq içinde çoğalırlar. bu makrofajlar res(karaciğer, dalak,..) gider ve karakteristik inklüzyonlu makrofaj görülümü tanıyı koydurur.

histoplasma capsulatum termal dimorfik bir mantardır.
  • (bkz: guano)
hesabın var mı? giriş yap