şükela:  tümü | bugün soru sor
  • mario vargas llosa'nın 1984 tarihli romanı. türkçe'deki 1. baskısı 1992'de can yayınlarından armağan ilkin'in çevirisiyle çıkmış.

    peru'nun 60'lı yıllardaki politik iklimini yansıtan romanda alejandro mayta'nın "gerçek" öyküsünü anlatmaya çalışan bir yazarın öyküsü anlatılır aslında. büyük yazarlar kuşağının yaşayan son temsilcilerinden olan llosa, peru'nun cadde, sokak ve şehirlerini hatta binalarını da birer roman karakteri gibi anlatarak doyumsuz bir 320 sayfa sunmuş edebiyat dünyasına. röportaj tekniği, iç içe geçmiş zamanlarda akan anlatım, troçkist mayta'nın siyasi yolculuğunu boyunca sürüyor.

    türkiye'deki sol fraksiyon nüfusunun bir benzeri de peru'da vardır. pçtk'dan ayrılan bcdg grubu hesabı, dip'ten ayrılan grup kendisini "dip parantez t" olarak tanımayabiliyor. üniversite kantinlerinde kurulan örgütler gibi 5-6 kişilik bu mikroskopik yapılar, dönemin politik atmosferinin de etkisiyle devrime niyetleniyor. mayta da bunlar arasında en gözü karası, en troçkisti, en militanı... zaaflarıyla, teorisyenliğiyle, pratiğiyle 24 saat devrim için yaşayan mayta an gelir başarısızlığa uğrar. yazar da yıllar sonra olayın tanıklarıyla konuşmak suretiyle olayın peşine düşer. kurmaca ile gerçekliğin de iç içe geçtiği roman bitince "sıradaki llosa romanı gelsin" diyebilirsiniz.
  • başarısız bir devrimcinin hikayesinin anlatıldığı kitap. başarısız olmasının sebebi ise basiretsizlik kaynaklı değil sadece davasına inanmasıdır. bir zamanlarki yol arkadaşları kendilerine sağlam makamlar edinirken, doğruluğuna inandığı davasının peşinden koşan maytanın hikayesi işte.