şükela:  tümü | bugün
 • ülkemizde kısaca hts olarak kullanılan, cep telefonlarının geçmişe yönelik arama ve sinyal kayıtlarının emniyet ve istihbarat birimlerince arşivlenerek kullanıldığı sistemin adı.
 • --- spoiler ---

  iletişimin içeriğine müdahale etmeden, iletişim araçlarının diğer iletişim araçlarıyla kurduğu iletişime ilişkin arama, aranma, yer bilgisi ve kimlik bilgilerinin tespit edilmesine yönelik işlemlerdir. iletişimin tespitinden belli bir telefon numarasından yapılan görüşmelerin zamanı, konuşmanın ne kadar süreyle yapıldığı, hangi baz istasyonundan sinyal alındığı, gibi bilgilerin tespit edilir. bu kayıtlara kısaca hts (historical traffic search) yani telefon görüşme ve sinyal kayıtlarının geçmişi denmektedir.
  --- spoiler ---

  kaynak

  15 temmuz 2016 darbe girişimi sonrası ilgili girişime dair soruşturmayı yürüten savcıların istediği yetki olarak kısa adıyla hts kaydı, süreci hızlandırmak emeliyle talep edilenler arasında imiş. memurlar.net
 • hts kaydı da olarak da geçen bu mekanizma ile;

  bir kişinin aradığı kişileri ya da kimlerin o kişiyi aradığı, bu konuşmanın sesli mi yoksa yazılı mı olduğu, hangi tarih ve saatte olduğu, sesliyse ne kadar sürdüğü vb. bilgiler bulunur. ancak belirtilmelidir ki yasada belirlenmiş şartlar ve suçlar dışında bir telefon konuşması içeriği (ses-mesaj) kaydedilememekte; keza hakimlik/mahkeme kararı olmadan da delil olarak değerlendirilememektedir.

  hts kaydı delil olarak özellikle boşanma davasında aldatma ihtimali/iddiası varsa yararlı olabiliyor.