şükela:  tümü | bugün
  • 2 gun sonra yayinlanacak yeni netflix yapimi.

https://www.youtube.com/watch?v=han4zonppi8
  • türkçe ‘ye “eğlenceli tarih dersleri” olarak çevrilmiş belgeseldir. sanırım “tarih 101” olarak çevirseler “aşk 101” ile aralarında bağlantı var sanılacak diye böyle saçma bir yol izlemişler.
  • henüz iki bölüm izledim. kısa bölümlerden oluşuyor. çok ayrıntıya girmeden o zamanlara ait görsel materyallar ile güzel sunumlar var. özellikle ikinci bölümdeki uzay yarışı çok güzeldi. konusu geçtiğinde atlanılan noktaları da gündeme getirerek akıcılığı bozmadan güzel anlatmışlar.
    tek tek bölüm isimlerine bakıp buraya yazmaya üşendim ama güzel konular var. ilk iki bölüm fast-food ve uzay yarışı üzerineydi. sonrakilerden ise, aklımda kalanları yazayım ; çin'in yükselişi, aıds, feminizm, genetik, orta doğu petrolü, robotlar...
    umarım bu tarz yapımların sayısı artar.

içerisinde genel kültür olduğu için ve cinsellik olmadığı için gençler izleyemecek tabi ki ama gönül isterdi ki izlesinler.

edit : çin'in yükselişi adlı 3. bölümde, türkiye'nin de ismi geçiyor. dünyadaki çakma malların yüzde 85'inin çin'den geldiğini, çin'i takip eden ülkenin de yüzde 3 ile türkiye olduğunu iddia ediyor.

görsel
  • uzun zamandır beklediğim belgesel dizisi.
    kısa kısa izleyiciyi sıkmadan anlatım mevcut. 10 bölümden oluşuyor.
    bölüm konuları şöyle;
    1. hazır yemekler
    2. uzay yarışı
    3. çin'in yükselişi
    4. plastikler
    5. orta doğu petrolü
    6. robotlar
    7. feminizm
    8. nükleer enerji
    9. aıds
    10. genetik
  • gayet güzel bir belgesel. kısa ve öz, ayrıntılarla insanı boğmuyor. sahte ürün üretiminde dünya ikincisi olduğumuzu da öğrendim, bilmiyordum.
  • kafaya boş, istatistik bazlı tarih bilgisi boca eden, zerre düşündürmeyen sıradan bir netflix yapımı. ezber yalayıcı militan yetiştiren eğitim sistemi ile büyüdüğümüz için yabancı gelmiyor ve hemen bağrımıza basıyoruz tabii. eskiden ruffles arkasında bunları biliyor muydunuz? köşesi olurdu, deve kuşunun gözü beyninden daha büyüktür tarzı woooow, abooooov, inanıılmaaaz dedirten* bilgiler olurdu. onun görselli hali gibi olmuş.
  • ilk 2 bölümü izledim. netflix'te gördüğüm en hoş yapımlardan biri. umarım uzun süre devam eder.

--- spoiler ---

inek çiftliklerinin metan gazı salınımında en başta olması beni baya şaşırttı. fast food sektörü zehir. ama felsefem aynı bir siyahi arkadaşın dediği gibi dünyaya bir kez geliyorum o yüzden yiyeceğim.
    --- spoiler ---

edit: bitirdim bayram sabahı. gayet güzel bir yapım olmuş. abd propagandası olayını da yazarlar abartmış.
  • izleyenlerin nasıl güzel demeyi başardığını anlayamadığım belgesel. bu güne kadar izlediğim en taraflı belgesel niteliği taşıyor. amerikan bakış açısıyla , tamamen amerikan perspektifiyle çekilmiş , 11 eylül için bile hala usame bin laden'den bahseden bir belgesel. ortadoğu ve petrol bölümünü izledikten sonra ne demek istediğimi iyi anlayacaksınız. 2/10 dur benim için.
  • ilk bölümü olan "hazır yemekler"de yine çeviri katliami yaşatmış belgesel.
    ekranda orijinal yazı var "2090 calories"yazıyor, bizim çevirmen "2060 kalori" diye çeviriyor.
    7 oz yazıyor, yani 200 mililitre civarı, adam bunu kafasına göre 20 miligram olarak çevirmiş. ya miligram ne alaka? bir satır sonra 38 oz'u 1 litre diye çevirmişsin, bunu niye gram cinsinden ve yanlış çeviriyorsun?
    bu netflix'te tek bir editör bile yok mu ya?

bölüm boyunca "meal" deniliyor, hani mcdonalds'tan falan bildiğimiz happy meal'daki, menü anlamında, fakat bunu çevirmen "yemek" olarak çeviriyor, çoğu yer resmen anlamsızlaşıyor. o kadar kötü ki, artık netflix'te çeviri şeyler izlerken konsantre olamıyorum.
    şu ülkede yapılan tek bir şey de özenli olsun ya, çok mu şey istiyoruz?
  • çok çok iyi netflix serisidir. görsele dayalı, son derece açıklayıcı bilgiler veren ve ilgi çekici konuları olan belgesel. sadece 20 dakikaya sığabilecek tüm bilgi ve görselliği sığdırıp muazzam iş çıkarmışlar.